zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Architekt Josef Schulz – 170 let od narození

Architekt Josef Schulz

autor: archiv   

zvětšit obrázek

(11. 4. 1840 -15. 7. 1917)
V těchto dnech uplynulo 170 let od narození významného českého architekta Josefa Schulze, který kromě rekonstrukcí řady veřejných budov vešel do dějin české architektury čtveřicí staveb, které jsou dodnes dominantami centra Prahy – Národní muzeum, Národní divadlo, Rudolfinum a Umělecko-průmyslové muzeum. Na jejich architektonických návrzích pracoval buď sám nebo jako spoluautor či je dokončil po svém významném předchůdci (a zároveň učiteli) Josefu Zítkovi.

Josef Schulz vystudoval ve Vídni, v Praze se stal zprvu asistentem, od roku 1878 profesorem architektury na české technice. Tehdy byl však už samostatným architektem. Za svou mnohostrannou práci mu bylo uděleno množství poct - mj. byl členem České akademie věd a dvorním radou. Zapsal se do dějin české architektury hned několika budovami velkého národního významu. Je to především Národní muzeum, moderněji, účelněji řešené Uměleckoprůmyslové muzeum a Rudolfinum (společně s Josefem Zítkem). Jeho jméno je dnes asi nejčastěji spojováno s dostavbou Národního divadla, které se ujal po tragickém požáru (štafetu převzal po J.Zítkovi, který se nepohodl s investory).
Umělecky vyšel Josef Schulz z pozice romantického historismu a nebránil se inspiracím z prostředí domácího románského a gotického umění, ale nejvíce se inspiroval italskou novorenesanci.
I když byl znám především jako architekt a restaurátor, pro zajímavost dodejme, že Josef Schulz vyučoval v letech 1874-1885 na Odborné pokračovací škole pro zlatníky v Praze a jako hlavní designér epochy se zasloužil například i o obohacení vzorníku tradičních českých granátových šperků o antický či antikizující dekor. Kuriozitou je také to, že už před rokem 1880 se stal jedním z prvních fotografických dokumentátorů pražských reálií (jeho fotografie se zachovaly v pozůstalosti po básníku J.V. Sládkovi.

12.4.2010 23:04:00 JaSop | rubrika - Výročí