zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Královský sňatek - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310

Znamení - Dům u kamenného zvonu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Další z řady výstav věnovaných nástupu Lucemburků na český trůn v roce 1310 (po sňatku Jana Lucemburského s českou princeznou Eliškou Přemyslovnou 1. 9. 1310) se uskuteční v Praze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Tento gotický městský palác s nárožní obytnou věží byl patrně součástí městské královské rezidence, upravené pro mladé královské manžele v prvním období po jejich příchodu do Prahy.
V prvním patře připomene expozice prvního českého krále z rodu Lucemburků a jeho rodinu, představí i osobnost královny Elišky, její přemyslovské kořeny a hlavní protagonisty královského dvora. Dobovému historickému kontextu bude patřit druhé patro. Je věnováno zástavbě pražského území mezi Pražským hradem a Vyšehradem v roce 1310 a životnímu stylu Pražanů na konci 13. a v první polovině 14. století.

Architektura Domu U Kamenného zvonu poskytuje nenahraditelný autentický rámec pro vzpomínanou historickou událost, včetně prostor s původními malbami a fragmenty originální sochařské výzdoby fasády i interiérů. Návštěvníci si budou moci prohlédnout původní gotické sklepy, seznámit se se stavebním vývojem Domu U Kamenného zvonu a s růstem terénu a zástavby od konce 13. do počátku 14. století v té části Staroměstského náměstí, na němž byl dům postaven. Nástěnné malby v přízemní kapli domu poodhalí duchovní svět jeho obyvatel, torza královských soch a pěších rytířů z fasády upozorní na vysokou úroveň sochařství v tehdejší Praze.
Kromě samotného Domu U Kamenného zvonu představují těžiště výstavy předměty z oblasti zlatnictví, iluminované rukopisy a archivní dokumenty. Ústředním exponátem je český královský poklad, nalezený ve Slezské Středě, jehož hlavní část – svatební koruna – se stala emblémem výstavy.
V části věnované obyvatelům tehdejších pražských měst, hradů a souvisejících lokalit bude jejich život dokumentován předměty denní potřeby pocházejícími zejména z archeologických výzkumů, fragmenty dobových staveb, listinnými dokumenty, některými uměleckými předměty, ale i prezentací fyzických modelů a využitím počítačové animace.
K výstavě, která potrvá v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí od 4. listopadu do 6. února příštího roku, je přichystán vědecký katalog, tištěný průvodce a rozsáhlý doprovodný program.

26.10.2010 03:10:26 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera celý článek

další články...