zvláštní poděkování
Quantcom.cz

37. Letní filmová škola Uherské Hradiště

Apichatpong Weerasethakul

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Všichni příznivci filmu se již těší na filmový ráj, který se otevře v Uherském Hradišti ve dnech 22. až 31. července 2011. Mezi potvrzenými hosty jsou taková jména jako - Apichatpong Weerasethakul a Banksy.

Apichatpong Weerasethakul (*1970)
Kompletní retrospektiva thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula navazuje na prestižní přehlídky světových osobností artového filmu Bély Tarra a Lisandra Alonsa z předešlých ročníků LFŠ. Weerasethakul, držitel Zlaté palmy z Cannes 2010 za snímek Strýček Búnmí, je všeobecně považován za jednoho z nejvýraznějších současných režisérů uměleckého filmu a zároveň je pro své instalace a další projekty vysoce oceňován i ve světě umění a experimentální tvorby. Všechny jeho celovečerní filmy byly uvedeny na velkých světových festivalech (včetně Cannes, kde získaly několik cen) a jeho práci se soustavně věnují přední filmové časopisy.
Weerasethakulova tvorba vychází z thajských buddhistických tradic a z tradic místních animistických mysteriózních příběhů. V jeho filmech se tak naprosto samozřejmě stýká realita fikčního světa s mýty a nadpřirozenými jevy, zároveň se zde objevuje prolínání starých thajských tradic a moderních popkulturních prvků symbolizující realitu současného Thajska. Těmto kontrastům odpovídá rozdvojená struktura jeho filmů, řazení jednotlivých scén pak odkazuje k principům fungování lidské paměti (objevují se zde repetice, elipsy či vložené příběhy). Weerasethakulovo dílo tak vychází z thajských tradic, ale zároveň je silně ovlivněno velkými evropskými filmovými tvůrci, například Bélou Tarrem a jeho opusem magnum Satanské tango.

Banksy - EXIT THROUGH THE GIFT SHOP
Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupil do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně.
Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým...Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem.

TURÍNSKÝ KŮŇ a ČERNÁ VENUŠE
Turínského koně, uhrančivé podobenství o samotě a tíživém lidském osudu natočil legendární maďarský režisér Béla Tarr jako své poslední opus magnum. Černobílé obrazy, strohá kamera, minimum dialogů a majestátná hudba tvoří velkolepou filmovou skladbu, navazující na předchozí Tarrova díla (Satanské tango, Werckmeistrovy harmonie). Poslední Tarrův získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 2011. Film bude mít premiéru 27. září.

ČERNÁ VENUŠE je sugestivní historické drama režiséra Abdela Kechiche, které bylo uvedeno na MFF v Benátkách 2010. Jedná se o pohnutý příběh černošské dívky, jejíž původ ji předurčil, aby se stala zároveň objektem zájmu osvícenských vědců, kteří hledají chybějící článek mezi člověkem a opicí, a také centrem pouťových atrakcí londýnské lůzy i francouszkých dvorských salónů jako rozptýlení a atrakce panských hrátek.
Venuše představuje paradox moderní civilizace, která baží po falešných atrakcích a zároveň se snaží poskytnout prostor k vlastnímu rozvoji každému svobodnému jednotlivci. Film bude mít premiéru na konci listopadu. Oba filmy byly uvedeny na MFF Karlovy Vary.

11.7.2011 23:07:13 Redakce | rubrika - Filmová scéna