zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 44. týden

Kluci jsou zpět

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Černý tulipán
S šarmem a lehkostí připravuje Alain Delon bohaté o peníze i o jejich úctyhodnou masku. Francouzský film podle románu Alexandra Dumase (1964). Dále hrají: V. Lisiová, D. Addamsová, A. Tamiroff, F. Blanche a další. Režie Christian-Jaque.
Píše se rok 1789, do pádu Bastily schází jen několik dní. Bohaté šlechtice však straší nejen vzrůstající nevole lidu, ale zároveň muž v masce, který po svých loupežích nechává za sebou známou vizitku - černý tulipán. Jediným úspěchem policie je to, že je postrach aristokratů poznamenán na tváři sečnou ranou. Velitel policie má své podezření a nyní jen čeká, že se mu přede všemi potvrdí. Netuší ovšem, že Guillaume de Saint-Preux má mladšího bratra, který jako by mu z oka vypadl. A tak na slavnost přichází "Guillaume" s tváří a úsměvem nevinného chlapce... Slavný přepis neméně slavné literární předlohy Alexandra Dumase natočil s Alainem Delonem v titulní dvojroli režisér Christian-Jaque.
Vysílání: 01.11., 22.10 hod., ČT1.

Oko
Někteří lidé věří v duchy. A někteří je vidí. Americký horor (2008). Hrají: J. Albaová, A. Nivola, P. Poseyová, R. Serbedzija, F. Romerová, R. Ticotinová, O. Babatundé a další. Režie David Moreau a Xavier Palud.
Houslová virtuoska Sydney Wellsová (Jessica Albaová) je slepá od svých pěti let, kdy měla nehodu. V dospělosti však podstoupí transplantaci očních rohovek, díky které začne opět vidět. Pocit štěstí však u Sydney netrvá dlouho: kromě běžných věcí totiž spatřuje i podivné přízraky a lidi, kteří kolem ní ve skutečnosti nejsou. Podle psychologa dr. Paula Faulknera (Alessandro Nivola) si její mozek potřebuje na nové vjemy zvyknout a dočasně interpretuje věci po svém, avšak Sydney si postupně uvědomí, že s darovanými orgány získala i schopnost jejich předchozí majitelky: vidět duše zemřelých lidí a dokonce i jejich nadpřirozené společníky, kteří je odvádějí do záhrobí...
Vysílání: 01.11., 00.00 hod., ČT1.

Dvanáct
Jeden mrtvý, jeden obžalovaný a dvanáct porotců, kteří netuší, jak těžké bude najít pravdu. Ruské drama (2007). Hrají: S. Garmaš, S. Makoveckij, N. Michalkov, A. Petrenko a další. Režie Nikita Michalkov.
Dvanáct porotců má rozhodnout o osudu čečenského mladíka, který pravděpodobně zavraždil svého ruského pěstouna. Michalkov se netají obdivem ke klasickému titulu Dvanáct rozhněvaných mužů režiséra Sidneyho Lumeta - svůj film pojal jako poctu k padesátému výročí Lumetova snímku. Předlohu ale přetavil tak, aby zrcadlila současné Rusko. Mezi porotci tak zasedne mimo jiné rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další. Tato nesourodá skupina má rozhodnout o vině či nevině a vlastně i o bytí a nebytí člověka - v případě verdiktu „vinen“ hrozí Čečenci doživotí. Ačkoli se příběh odehrává v uzavřeném prostoru, Michalkovův vypravěčský talent a virtuozita herců divákovi v průběhu filmu umožní zažít dvanáct plnokrevných lidských osudů. Film Dvanáct byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film a na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.
Vysílání: 27.10., 23.40 hod., ČT2, Noční filmový klub.

Můj život v Neuilly
Není všechno zlato, co se třpytí, ani ti bohatí, jak se jeví. Francouzský rodinný film (2009). Hrají: S. Seghir, D. Podalydes, R. Brakniová, J. Denisty, Ch. Coulloudová, F. Khelfaová a další. Režie Gabriel Julien-Laferriere.
Samimu Benboudaoudovi je čtrnáct let a žije se svou maminkou na pařížském chudém předměstí. Jeho otec zemřel, když srdce nevydrželo jeden fotbalový zápas. Samiho matka dostane příležitost pracovat na zámořské lodi a svěří Samiho na čas své sestře, která se bohatě provdala a nyní žije v noblesní čtvrti Neuilly-sur-Seine. Sami musí chodit do soukromé školy, kterou navštěvuje jeho nadutý bratranec a poněkud výstřední anarchistická sestřenice, jež občas dohání své rodiče k šílenství. Ale naštěstí se, na rozdíl od svého bratra, chová k Samimu přátelsky. Sami to má mezi bohatými dětičkami průmyslníků a diplomatů těžké, učení je náročné a bratránek se od něho pro jistotu distancuje, aby mu chudý příbuzný nedělal ostudu. Ale Samiho ryzí povaha, skromnost a píle nakonec najde ocenění a Sami se své místo na slunci vybojuje. Jen pro zajímavost a bledou "závist" našich producentů a režisérů: tento rodinný snímek, který měl premiéru v roce 2009, měl více než 2,5 miliónu návštěvníků v kinech a zařadil se tak mezi 21 filmů, které ve Francii překročily toho roku návštěvnost 2 miliónů diváků, z nich bylo pouze šest filmů domácí provenience.
Vysílání: 30.10., 09.00 hod., ČT2.

Víkend na Zuydcoote
Jean-Paul Belmondo spolu s tisíci vojáky ztracený v dunách při ústupu Spojenců v červnu 1940. Francouzský film natočený podle románu Roberta Merlea (1964). Dále hrají: G. Géret, C. Spaaková, J.-P. Marielle, P. Mondy a další. Režie Henri Verneuil.
Dramatický příběh z druhé světové války se odehrává u severofrancouzského města Dunkerque počátkem června roku 1940, kdy německá vojska přešla do protiofenzívy, zatlačila spojenecká vojska k mořskému pobřeží a přinutila je k ústupu za kanál La Manche. Jeho hrdiny jsou příslušníci francouzské pěchoty, kteří navzdory nebezpečí dostanou příkaz vyčkat na pobřeží, dokud nebude v rámci mohutné operace Dynamo dokončena evakuace britských jednotek. Ačkoli je pobřeží zasaženo krvavým konfliktem, který si už vyžádal mnoho životů vojáků i místních obyvatel, někteří stále odmítají odejít a opustit své domovy. Jako třeba sympatická dívka Jeanne, která pomáhá francouzským vojákům v obtížné situaci, ošetřuje raněné a sblíží se s mladým citlivým vojákem Julienem Maillatem. Julien dívku zachrání před znásilněním, o které se pokusí jeho dva kolegové, a ze všech sil se pokouší udržet víru v přežití, což je ovšem v rostoucím stresu a napětí stále obtížnější. Obklíčení vojáci se totiž musejí bránit velkému tlaku německých tanků a pěchoty a přitom se stávají snadnými cíli pro německé stíhačky, které jim téměř bez ustání hřmí nad hlavami. Julien se dlouho marně pokouší Jeanne přesvědčit, aby změnila názor a opustila nebezpečné místo, a když nakonec dívka souhlasí, že odejde, nadchází tragické finále příběhu, který zachycuje jednu ze smutných kapitol druhé světové války. Film byl natočen podle stejnojmenného románu francouzského spisovatele Roberta Merla, který za ni získal Goncourtovu cenu.
Vysílání: 31.10., 22.45 hod., ČT2.

Kluci jsou zpět
Vychovávat dva kluky bez mámy je jako roční zkušenost na orbitální stanici bez spojení se Zemí. Australsko-britský film s Clivem Owenem v hlavní roli (2009). Dále hrají: N. McAnulty, G. MacKay, E. Boothová, J. Blakeová, Ch. Haywood, E. Thomson a další. Režie Scott Hicks.
Sportovní novinář Joe Warr žije v harmonickém manželství s půvabnou Katy a pětiletým synkem Artiem. Žena však onemocní a Joe, který měl v rodině roli hodného, ale zaneprázdněného tatínka, musí po její smrti vzít domácnost a péči o syna do svých rukou. Zavede svérázná pravidla, jež nemají daleko k anarchii a jejichž dodržování změní útulný domov v chaotický ráj lumpů. Dvoučlennou domácnost později doplní ještě Joeův dospívající syn Harry z prvního manželství, který má pocit, že mu otec něco dluží. Netradiční rodinné drama režiséra Scotta Hickse vzniklo podle autobiografické knihy novináře Simona Carra, popisující jak nesnadné je pro ovdovělého otce vyrovnat se se ztrátou partnerky, vytvořit domov osiřelému dítěti a přitom zvládat náročné povolání. Film bez zbytečného sentimentu a citového vydírání vypovídá o pozitivním přístupu k životu navzdory osudu, o touze po rodinném zázemí i o vztahu malého dítěte ke smrti. Snímek stojí především na hereckých výkonech, vedle civilního Clivea Owena v roli otce podávají vynikající výkony i oba představitelé dětských rolí, Nicholas McAnulty a George MacKay. K atmosféře filmu přispívá také hudba islandských Sigur Rós.
Vysílání: 31.10., 00.45 hod., ČT2.

Omlazovací prostředek
Pramen věčného mládí se nekoná, ale zato je legrace. Cary Grant a Ginger Rogersová v hlavních rolích klasické americké komedie (1952). Dále hrají: Ch. Coburn, M. Monroeová, H. Marlowe a další. Režie Howard Hawks (Premiéra).
Americký režisér Howard Hawks (1896–1977) se nesmazatelně zapsal do historie především ve dvou žánrech, v akčním dobrodružném filmu a v bláznivé komedii. Do té druhé skupiny patří také u nás zatím neuvedený snímek Omlazovací prostředek (1952). Originální název Monkey Business je dvojsmyslný a prozrazuje, že jednou z hlavních postav filmu je opice. Roztržitý (jak jinak!) vědec Barnaby Fulton (Cary Grant) pracuje ve vývojovém oddělení kosmetické firmy na omlazovacím preparátu. Když k němu s přispěním laboratorního šimpanze dospěje, spustí se kolotoč bláznivých událostí, v jejichž vleku se ocitne nejen nešťastný vědátor, ale i jeho chápavá manželka Edwina (Ginger Rogersová) a natěšený šéf Oxley (Charles Coburn) s vnadnou sekretářkou (začínající Marilyn Monroe). Film sice nedosahuje úrovně některých předchozích Hawksových děl (Leopardí žena, Jeho dívka Pátek), ale pořád hravě strčí do kapsy většinu dobových i dnešních veseloher. Na scénáři se mj. podíleli známý divadelní autor Ben Hecht a pozdější spolupracovník Billyho Wildera I. A. L. Diamond. Hlavním triumfem jsou tu ovšem herci. Cary Grant měl v té době postavu roztržitého vědce prakticky v malíčku a Ginger Rogersová je mu rovnocennou partnerkou. Velké pochopení pro načasování komických situací tu ukázal (jako mnohokrát předtím) Charles Coburn, jemuž také patří nejlepší věta filmu, když podává své sekretářce koncept dopisu a řekne: "Dejte to někomu přepsat."
Vysílání: 01.11., 14.10 hod., ČT2.

Dobrodruh
Gangsteři ho chtějí zabít, nadřízení odvolat. Co asi udělá komisař Jordan alias Jean-Paul Belmondo... Francouzský thriller (1983). Dále hrají: T. Karyo, R. Dumas, J. Herman, H. Silva a další. Režie Jacques Deray.
Komisař Jordan, hlavní hrdina kriminálního snímku Dobrodruh je mezi svými kolegy i mezi zločinci znám svými obratnými a značně svéráznými metodami. Tentokrát je vyslán do Marseille, aby vyřídil velký případ s narkotiky. Přestože se stane obětí pečlivě nastražené léčky a je odvolán, rozhodne se zůstat a pokračovat v pátrání na vlastní pěst. Jordan je klasickou belmondovskou postavou a stejně jako třeba jeho Borowitz z filmu Policajt nebo rošťák, oslňuje elegantní nenuceností, šarmem a neortodoxními metodami, s nimiž likviduje zločinecké gangy.
Vysílání: 02.11., 20.00 hod., ČT2.

26.10.2014 07:10:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou celý článek

další články...

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...