zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument o nejslavnějším československém špionovi

Karel Köcher

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Film o nejslavnějším československém špionovi druhé poloviny 20. století Karlu Köcherovi dokončil režisér Jakub Wagner po pěti letech bádání a natáčení. Snímek Rino – Příběh špiona popisuje biografickým stylizovaným způsobem příběh člověka, který je známý jako jediný špion bývalého východního bloku, jemuž se podařilo úspěšně proniknout do americké CIA a vynášet odtud informace pro československou rozvědku a KGB. Dokončení finální verze filmu, která do českých kin míří 29. září, provázely neshody se samotným aktérem Köcherem, který svolil s natáčením, a ve filmu tak vystupuje i v rámci aktuálních rozhovorů vedených na zajímavých místech. Wagner na dokumentu spolupracoval i s Vladimírem Ševelou, autorem vloni vydané knihy Český krtek v CIA, která se ihned po vydání stala bestsellerem.

Wagner při natáčení čerpal z odtajněné složky č. 44503 k osobě Karla Köchera čítající zhruba deset tisíc stran dokumentů, fotografie a fragmenty popisující téměř celý život jedince, který se vydal na cestu spolupráce s rozvědkou. Složka, jež rámuje film a jejíž některé části se dnes opět znepřístupňují, přináší zároveň obraz absurdního systému tajných služeb i totalitních systému studené války, která ovlivnila svým průběhem životy lidí na celé planetě. V roce 1965 byl Karel Köcher i s manželkou Hanou vysazen do USA, kde se mu v sedmdesátých letech podařilo proniknout do struktur CIA a vynášet cenné informace, které končily v Moskvě u vedení KGB. V roce 1982 byla jeho činnost odhalena FBI, v roce 1984 byl pak zatčen a v mediálně sledovaném procesu odsouzen na doživotí, vězněn a po roce vyměněn za západní agenty a disidenty na Mostě špionů (Glienicker Brücke) v Západním Berlíně.

Do Prahy se pak Köcher, absolvent Matematicko-fyzikální fakulty UK a FAMU, který ovládal čtyři jazyky a uměl obelstít i detektor lži, vrátil ne jako hrdina, ale jako podezřelá, nepatřičná a sledovaná osoba. „Mnoho ojedinělých zahraničních záznamů například z Köcherova zatčení či výměny na berlínském mostě bylo skutečně složité dohledat a získat. Tyto dobové záznamy jsou tak jedním z nejcennějších věcí, které se ve filmu nachází," říká režisér Jakub Wagner. Manželé Köcherovi se v Americe stýkali s lidmi z vysokých kruhů mimo jiné i díky obchodu s diamanty, kterému se žena Karla Köchera v New Yorku úspěšně věnovala. Ve filmu se tak v aktuálních rozhovorech objeví celá řada skutečných "hvězd" newyorského veřejného života, jako je bývalý "lovec špionů" z ministerstva spravedlnosti USA John Martin, bývalý důstojník FBI a expert na kontrarozvědku a boj s terorismem David Major či právník Karla Köchera z doby jeho zatčení Robert Fierer. V archivních rozhovorech vystupují například jeden z nejznámějších starostů New Yorku Rudolph Giuliani, šéf newyorské větve fenomenálního motorkářského gangu Hells Angels Sandy Alexander, s nímž Köcher seděl na cele nebo bývalý šéf KGB Vladimir Krjučkov. „Na jeden jediný dvacetivteřinový záznam mladého Köchera v Americe a několik skvělých fotografií jsem čekal třeba i půl roku. A vyplatilo se," popisuje Wagner. Ve filmu zároveň odmítli vystoupit například poradce amerického prezidenta Jimmyho Cartera a nyní Baracka Obamy Zbigniew Brzeziński či bývalý generál KGB Oleg Kalugin. Podle režiséra takové odmítavé postoje minimálně nasvědčují tomu, že jde stále o citlivou otázku. Ostatní pamětníci již nežijí. Mnoho rozhovorů s lidmi ze CIA a FBI použitých ve filmu vedl v Americe novinář Vladimír Ševela, jenž strávil na své knize o Köcherovi více než pět let. Ševela sám byl díky svým znalostem odtajněných materiálů a svým cenným kontaktům nedílnou součástí štábu. „Ve štábu v USA i při přípravách v Čechách byl pro svůj pragmatický přístup novinářského solitéra nepostradatelný," upřesňuje ke spolupráci se Ševelou Wagner.

Samotná práce s hlavním protagonistou Köcherem nebyla podle tvůrců vzhledem k jeho komplikované povaze poznamenané lety prací u tajných služeb a úhybným manévrům úplně snadná. On sám má k současné podobě dokumentu i nadále výhrady a od filmu se dle svých vlastních slov distancuje. „Nejtěžší bylo vytrvat ve chvílích, kdy se vztahy s Karlem Köcherem ocitly na bodu mrazu a hrozilo, že film nedotočíme. Je to jeden z nejchytřejších lidí, které jsem kdy potkal, a velký hráč. Natáčení bylo celkově psychicky vysilující a přineslo mnoho stresu. Věřím však, že o to je výsledek lepší a autentičtější," říká producent a spoluscenárista Richard Malatinský. Vzhledem k přísně tajné povaze Köcherovy činnosti není snímek jen cennou sondou do fungování tajných služeb, ale také psychologickým obrazem muže, jehož základním pracovním nástrojem byla lež a přetvářka. Film Rino - Příběh špiona se tak snaží najít odpověď i na to, jak a zda tento typ práce promění člověka, jeho světonázor i svědomí.

Režisér Jakub Wagner, který v minulosti natočil dokumenty o Janu Kaplickém nebo žokejovi Váňovi, si přizval ke spolupráci za účelem maximálního audiovizuálního vyznění snímku své dvorní spolupracovníky - kameramana Viktora Smutného a střihače Šimona Hájka. Téměř thrillerovou atmosféru snímku s atraktivními konspiračními a špionážními scénami z dobového New Yorku dotváří pulzující hudba Ondřeje Anděry. Film vznikl v koprodukci Screenfabric a České televize, do kin jej uvede společnost A-Company Czech. Tvůrci filmu se chystají tento dle jejich slov „americký příběh“ ukázat také v zahraničí ať už prostřednictvím festivalů nebo kontaktů, které při natáčení získali.

19.9.2016 16:09:37 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Filmová scéna

Do kin přichází dokument Volání Antarktidy

Volání Antarktidy - Bohemia Motion Pictures

Kontinent na samém konci světa. To je Antarktida. Nejchladnější a zároveň nejsušší místo na zemi na první pohl ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Dejvické divadlo se vrací do kin

Elegance molekuly

Po loňském fenomenálním úspěchu představení Ucpanej systém v kinech, který se stal zatím nejnavštěvovanějším p celý článek

další články...