zvláštní poděkování
Volný.cz

Venku i uvnitř - výstavy ve Zlíně

Plakát – výstava fotografií Petra Lukáše

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nejen galerie a muzea ale i veřejná prostranství jsou v současnosti ve Zlíně místy konání nejrůznějších výstav. U příležitosti zahájení česko-slovenského divadelního festivalu byla např. nainstalována výstava velkoformátových fotografií na průčelní stěně zlínského Městského divadla. Téma nemůže být jiné než divadelní jak napovídá i titul „Vloni II zhasnuto“. Umělecké fotografické dokumenty z minulého ročníku pořídili studenti z loňské divadelní dílny vedené Tomášem Pospěchem.

Uvnitř samotného divadla na balkóně připomínají snímky Jaroslava Prokopa, vybrané Janem Kerbrem, některá z vynikajících představení našich i zahraničních souborů na divadelním festivalu v Plzni.

Nedaleko divadla v přízemí obchodního centra Zlaté jablko jsou vystaveny filmové klapky ztvárněné studenty Vysoké školy designu, které budou po vyhlášení vítězů soutěže vydraženy. Avizují 58. ročník zlínskému festivalu dětských filmů, který bude následovat nedlouho po divadelní přehlídce.

Z dětských filmů – pohádek pocházejí kostýmy princů a princezen, králů a královen a různé rekvizity rozmístěné na několika podlažích obchodního paláce. Jsou vybaveny důkladnými popiskami s názvem filmu, jménem režiséra, rokem a místem vzniku a fotografií herce či herečky v patřičné roli.

Ke stému výročí vzniku republiky se vztahuje ne příliš rozsáhlá ale velmi informativní výstava historických fotografií „Masaryk, Baťa a demokracie“ na stěnách nově otevřené obchodní pasáže v budově 13 naproti Baťova institutu. Snímky dokumentují vznik a rozvoj firmy Baťa a budování moderního města Zlína. V dolní části každého výstavního panelu je doplňují citáty TGM a Tomáše Bati, z nichž by si mohli vzít poučení i dnešní politici a podnikatelé.

Výročí založení Československa bylo motivem také pro výstavu „Velikáni českého umění 19. a 20. století“. Rozsahem a zastoupením děl zapůjčených z galerií, muzeí i od soukromníků jde o jeden z největších výstavních projektů u nás k této příležitosti. Výstavu organizovanou Galerií. Artrium mohou zájemci shlédnout ve Filmovém uzlu – novém uměleckém prostoru v areálu filmových ateliérů do 24. června 2018.

Komu by se nechtělo na periférii, může zamířit za umění do zlínského zámku přímo v centru města. Od 24. května se tam bude konat přehlídka tvorby současného sochaře Radima Handkeho pod titulem „Bílý stín tvaru“ a Petr Nikl ve stejné době představí návštěvníkům své „Portréty opic“.

V Baťově institutu, který hostí Krajskou galerii výtvarného umění, se lze setkat do 3. června s Davidem Vávrou v expozici nazvané „Běžet s domy“ nebo Vendulou Chalánkovou a její Geometrickou abstrakcí na výstavě „Kdo se rád dívá“, která se zaměřuje na fenomén dětského způsobu vnímání a vyjadřování ve výtvarném projevu a bude probíhat od 23. května do 9. září podobně jako výstava Natálie Schmidtové (1895 – 1981) „Vzpomínky a sny“.

Ovšem nejlepší příležitost, jak si užít zmíněné výstavy i řadu dalších, na něž se už nedostalo, budou mít všichni uměnímilovní Zlíňané již v pátek 18. května, kdy vypukne ve Zlíně „Noc muzeí a galerií, V Praze si na ni musí ještě nějakou chvíli počkat.

21.5.2018 22:05:49 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Výstavy

Podtrženo - Luboš Drtina

Spisy Hermanna Hesseho

Luboš Drtina patří k autorům, kteří významně ovlivnili užitou grafiku. Jeho precizní a výrazově nezaměnitelné ...celý článek


Chihuly - Libenský – Brichtová

Chihuly - Libenský – Brichtová

Výstava v Centru současného umění DOX je poctou téměř padesátiletému přátelství tří ikon současného uměleckého ...celý článek


Petr Dub - Projektivní test

Petr Dub - Projektivní test

Výstava Projektivní test v Galerii NoD prezentuje Dubovu nejnovější malířskou sérii instalačních objektů orien ...celý článekČasopis 25 - sekce

DIVADLO

Slovenský dokument Teatro Tatro

Teatro Tatro

Teatro Tatro
Spolek cvoků na cestě po divadelních štacích. Slovenský dokument o věhlasném kočovném divadeln celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Opera Acis a Galatea

Collegium Marianum

Acis a Galatea
Opera G. F. Händela v podání špičkového barokního souboru Collegium Marianum v důmyslné scén celý článek

další články...