zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kino art: Mrtvý muž, Ida a Zvětšenina

Ida

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mrtvý muž
Bill Blake přijíždí na Divoký západ, aby nastoupil na místo účetního, proti své vůli se stává legendárním zabijákem. Svérázná westernová parodie. Americký koprodukční film (1995). Hrají: J. Depp, G. Farmer, I. Pop, G. Byrne, R. Mitchum a další. Scénář a režie Jim Jarmusch (V anglickém znění s titulky). Všechny cesty vedou někam, nejdůležitější je často ta, která dává směr a význam našemu jednání. Mladý účetní Bill Blake po smrti svých rodičů přijíždí z rodného Clevelandu na daleký Západ, aby nastoupil na nové místo. Nezíská přislíbenou práci a ocitne se bez peněz v cizím městě. Když v sebeobraně zabije syna bohatého majitele místních železáren, musí prchat před najatými vrahy. Jeho průvodcem i ochráncem se stává osamělý Indián Nikdo. Podle něho je Bill totožný se svým jmenovcem, anglickým lyrickým básníkem Williamem Blakem, kterého si zamiloval při nedobrovolném pobytu v Británii. A tak ošetří těžce zraněného mladíka jen proto, aby ho připravil v duchu své svérázné filozofie na mystický odchod z tohoto světa... Významný tvůrce amerického nezávislého filmu, scenárista a režisér Jim Jarmusch (Podivnější než ráj, Mimo zákon, Noc na zemi, Tajuplný vlak) použil rámec westernu pro sebeparodicky laděnou výpověď o pocitu vykořeněnosti a ztrátě tradičních hodnot. V příběhu mísí nejasné události s podivnými figurami westmanů, černobílou kamerou a jímavou hudbou známého rockového muzikanta, skladatele a kytaristy Neila Younga. Hlavní postavu ztvárnil Johnny Depp známý z filmů Střihoruký Edward, Ed Wood, Don Juan DeMarco.
Vysílání: 20.8., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 22.8., ČT art

Ida
Oscarem oceněné drama novicky, která poznává pohnutou historii své rodiny. Polský koprodukční film získal i na šedesát dalších filmových trofejí, včetně Evropské filmové ceny v kategoriích nejlepší film, režie a scénář (2013). Hrají: A. Kuleszová, A. Trzebuchowská, D. Ogrodnik, J. Trela, A. Szyszkowski a další. Režie Paweł Pawlikowski (V polském znění s titulky). Než se osmnáctiletá novicka Anna stane jeptiškou, musí ještě navštívit svou jedinou žijící příbuznou Wandu. Ukazuje se, že teta, o jejíž existenci neměla ani tušení, je bývalá vášnivá komunistka a soudkyně, která v 50. letech posílala na smrt kněze i další odpůrce totalitního režimu. Jejich setkání nasměruje Annu k odkrytí rodinného tajemství, svého židovského původu a pravého jména, Ida. Přitom poprvé zakouší silná pokušení světa za hranicemi kláštera, poznává jazzovou hudbu, svobodu a možnost zamilovat se... Britský režisér polského původu, Paweł Pawlikowski (jenž má na svém kontě v zahraničí vytvořené tituly Poslední útočiště, Moje léto lásky, Žena z Latinské čtvrti), natočil působivý, poetický příběh o hledání vlastní identity, který je moderní poctou klasické kinematografii šedesátých let minulého století. Film, jenž zaujme stylizovanou černobílou kamerou (kterou vedli Ryszard Lenczewski a Lukasz Zal), získal Oscara (v kategorii nejlepší zahraniční film) a dlouhou řadu dalších ocenění.
Vysílání: 21.8., 20.20 hod., ČT art

Zvětšenina
Filmová esej o nemožnosti uchopit objektivní pravdu. Jedno z nejslavnějších děl světové kinematografie. Britský film (1966). Hrají: D. Hemmings, V. Redgraveová, S. Milesová, J. Castle a další. Režie Michelangelo Antonioni (V anglickém znění s titulky). Je mladý, pohledný, úspěšný a bohatý, svět – zejména jeho ženská část – mu leží u nohou. Módní fotograf Thomas, ochotný pro získání nevšedních snímků přenocovat v noclehárně mezi nuzáky, aby ovšem vzápětí přesedl do svého rolls-roycu a odjel do svého ateliéru fotit atraktivní modelku. Dravý, arogantní, sebevědomý – a přece vnitřně, skrytě zranitelný. Do londýnského Maryon parku jej zavedla vlastně náhoda. Ale správný fotograf neudělá krok bez svého aparátu a vzdálená dvojice milenců, skotačící na pozadí nádherné, majestátní zeleně je příliš zajímavým objektem, než aby ji jen tak přehlédl. Jenomže náladové fotografie v sobě, jak má Thomas brzy zjistit, skrývají znepokojivé tajemství. Zvětšeninu natočil Michelangelo Antonioni podle povídky argentinského spisovatele Julia Cortázara Babí léto (česky vyšlo ve Světové literatuře v r. 1968 již pod názvem Zvětšenina). Se spoluscenáristou Toninem Guerrou přesadil její příběh z Paříže do Londýna, který byl v polovině šedesátých let minulého století avantgardní metropolí, centrem hippies, boomu všech druhů umění – pop-artu, fotografie, divadla, módy i hudby. Antonioni se na svůj první zahraniční film důkladně připravoval. Žil v Londýně osm měsíců, vyzpovídal desítky příslušníků nejrůznějších profesí, chodil po klubech, vstřebával onu specifickou, nepopsatelnou atmosféru. A pak jej za půl roku natočil. Navázal jím přímo na svou "tetralogii citů" z let 1959–1964 (Dobrodružství, Noc, Zatmění, Červená pustina). Opět nabídl divákovi mnohovrstevnaté metaforické dílo se záměrně neuzavřenými motivy, provokující k mnoha interpretacím. Zvětšenina je detektivním příběhem s hádankou, psychologickou studií, filmovou úvahou o hranicích výtvarných a narativních umění i filozofickou esejí o nemožnosti uchopit objektivní pravdu. Antonioni jí vzdal i hold intuici, jedné ze svých stěžejních tvůrčích metod. Přihlásil se k ní zejména výroky "Dělám filmy spíše žaludkem než mozkem" nebo "Zkušenost mě naučila, že pokud je intuice krásná, pak je správná." Snímek získal řadu cen, nejvýznamnější jsou pochopitelně Velká cena Zlatá palma v Cannes 1967, a dvě nominace na Oscara (nejlepší režie, nejlepší scénář-adaptace).
Vysílání: 24.8., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 26.8., ČT art

13.8.2018 16:08:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...