zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 37. týden

Gotthardský tunel

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Gotthardský tunel
Gigantický stavební projekt spojující dvě údolí švýcarských Alp je nejdelším železničním tunelem na světě. Francouzský dokument (Premiéra). Vstup do tunelu je na úpatí horského masivu a oproti ostatním druhům dopravy a přepravy zboží je rychlejší, levnější, efektivnější, a především mnohem ekologičtější. Byl vybudován s dvojím záměrem. Jednak aby ulehčil přetížené obchodní trase Rotterdam-Ženeva a také aby zkrátil dobu cestování po železnici, protože vlaky uvnitř tunelu mohou jet rychlostí až 200 km/h. V tomto jedinečném snímku vám ti, kteří se na stavbě supermoderního gotthardského tunelu podíleli, popíšou každý krok, počínaje projektem, přes hloubení 152 km podzemních chodeb a kladení dvojích kolejí, až po slavné otevření 11. prosince 2016, kdy se sedmdesát let od první myšlenky na stavbu takového tunelu konečně stal sen skutečností.
Vysílání: 10.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 13.9., ČT2., 17.9., ČT2

Potrava duše & těla
"Jedlíci ricotty" renesančního mistra V. Campiho a sýrové hody. Francouzský cyklus ARTE. Nezná-li gastronomie hranic, nezná je ani umění, okázale oslavuje radosti a slasti světa. Z plátna Vincenza Campiho "Jedlíci ricotty", mistra italské renesance, jako by se přímo linula vůně italské kuchyně. Osoby na plátně jako kdyby nás zvaly, jako by tam chyběl ještě někdo pátý. A to je v pořádku, protože sýr, který konzumují, se vždy servíruje ve velkém množství, pro větší počet strávníků. Obraz, který vznikl po roce 1580, zůstal v malířově ateliéru po celý jeho život. Poté byl několikrát prodán a nakonec ho poslední majitel v roce 1875 odkázal Muzeu výtvarných umění v Lyonu. Žánrová scéna "Jedlíci ricotty" inspirovala mnoho umělců a získala oblibu četných mecenášů.
Vysílání: 11.9., 11.55 hod., ČT2
Opakování: 12.9., ČT2., 13.9., ČT2

Příběhy domů: Blücherův palác
Zašlý klenot opavského baroka a jeho obyvatelé (2008). Režie A. Koudela. Jedna z nejvýznamnějších barokních památek v historické metropoli českého Slezska má bohatou a pohnutou historii. Původně patřilo místo klášteru svaté Kláry. Někdy na přelomu 14. a 15. století byl postaven dům, který se pak dostal do rukou významného šlechtického rodu a byl zvětšen i přestavěn renesančně. Střídal majitele, dostal konečnou barokní podobu, a jméno získal po rodu, z něhož pocházel slavný maršál, vítěz nad Napoleonem. V domě též přenocoval ruský car. Dnes je v něm po mnoha dalších peripetiích jedno z pracovišť a depozitářů Slezského muzea – a místo dam v šustivých krinolínách najdeme v dosti zdevastovaném paláci sbírky hmyzu i vycpaná zvířata.
Vysílání: 11.9., 13.50 hod., ČT2
Opakování: 14.9., ČT2., 17.9., ČT2

Folklorika: Ach, ty plovárny
Vyznání osobité kultuře pohybu a relaxace, založené na zvycích, úctě ke krajině i místům s ojedinělou výtvarnou dobovou architekturou. Režie J. Podlipný (Premiéra). Plavání patří bezesporu k jedné z mála aktivit provozovaných již v prvobytně pospolné společnosti. Ve starověkém Řecku a Římě bylo dokonce součástí vzdělání. Vodní aktivity byly bezpochyby rozšířené i mezi Slovany. Dnes jsou skutečným fenoménem prvorepublikové a o něco mladší plovárny, koupaliště a lázně. Dobrá koupaliště byla projektována skoro jako krajinná zahrada a jejich architektonická řešení hraničila s krajinářskou tvorbou. Snad i proto se staly přitažlivým námětem pro fotografii. Objevovaly se na stránkách časopisů a ve skutečně vysokých nákladech jejich snímky kolovaly na pohlednicích. Počítalo se s nimi a dodnes počítá. Podíváme se, jak jsou zachovány známé letní plovárny a koupaliště, někde stále nazývané sluneční lázně. Pokusíme se ukázat svébytného kulturního ducha těchto míst. Navštívíme skromnou, ovšem neopakovatelnou atmosférou vonící, říční plovárnu v Senohrabech na Sázavě, honosné sluneční lázně v obci Dachova u Hořic a svébytný Jureček v Říčanech-Radošovicích.
Vysílání: 15.9., 09.55 hod., ČT2
Opakování: 18.9., ČT2., 19.9., ČT2

3.9.2018 14:09:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek


Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací celý článek

další články...