zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 37. týden

Jan  Tříska (Obecná škola)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Noční motýl
Romantický příběh dívky, kterou nešťastná láska přivedla na scestí. Český film (1941). Hrají: H. Vítová, A. Mandlová, S. Beneš, G. Nezval, M. Glázrová, R. Hrušínský a další. Scénář F. Čáp a V. Krška. Kamera F. Pečenka. Režie F. Čáp. "Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená," zpívala hlavní hrdinka filmu v písni, která se zařadila mezi evergreeny nejen kvůli nesmrtelné melodii Císařského valčíku Johanna Strausse (v úpravě Romana Blahníka), ale především kvůli příběhu, který jako ústřední hudební motiv provázela. Film Noční motýl (1941) natočil režisér František Čáp podle povídky Staša z knihy Vojtěcha Mixy Medvědi a tanečnice a podle scénáře, na němž spolupracoval s Václavem Krškou. Vypráví příběh nešťastné lásky, která stáhla slušnou dívku do bahna nevěstince. Na první pohled slzotvorná kalendářová historka pro nepříliš náročné paní a dívky však dostala díky citlivému scenáristickému zpracování a suverénnímu režijnímu pojetí nové dimenze. Tvůrci zdůraznili především psychologické akcenty melodramatického příběhu v přímé závislosti na historických a sociálních podmínkách, v nichž se příběh odehrával. Film sám byl pojat jako velkorysá kostýmní podívaná, k níž výtvarně bohaté období konce století dodávalo všechny předpoklady (výtvarník filmu Jan Zázvorka jich dokonale využil), a odehrával se v jakémsi geografickém vzduchoprázdnu, i když mnohé reálie (třpyt důstojnických uniforem, pompéznost dámských toalet) zřetelně upomínaly na staré Rakousko-Uhersko, což podtrhoval i ústřední hudební motiv ze Strausse. Řemeslnou dokonalost filmu, jehož režisér neponechal jediný detail náhodě, zdůraznily i znamenité herecké výkony především Hany Vítové v roli "padlého anděla", vychovatelky Marty (její pravděpodobně nejlepší výkon před kamerou) a Adiny Mandlové v menší, ale pro příběh velmi důležité roli její přítelkyně, prostitutky Kiki. Mezi představiteli mužských postav se objevila také slavná jména jako Gustav Nezval, Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský a Eduard Kohout. Vznikl film, který ve své době prokázal životaschopnost a úroveň české kinematografie i v omezených protektorátních podmínkách.
Vysílání: 15.9., 14.50 hod., ČT1
Opakování: 16.9., ČT1, Pro pamětníky...

Obecná škola
Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka podle scénáře jeho otce Zdeňka (1991). Hrají: J. Tříska, Z. Svěrák, L. Šafránková, R. Hrušínský, V. Jakoubek, R. Budáč, M. Endal, I. Pavlásková a další. Kamera F. A. Brabec. Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění. Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara.
Vysílání: 15.9., 21.25 hod., ČT1

Mazaný Filip
Tomáš Hanák v hlavní roli ostře nabité parodie. Český film (2003). Dále hrají: V. Cibulková, P. Liška, O. Kaiser, J. Macháček, B. Klepl, V. Preiss, E. Holubová a další. Kamera V. Smutný. Scénář a režie V. Marhoul. Phil Marlowe, osamělý hrdina z románů Raymonda Chandlera a z filmů americké drsné školy, se tentokrát vrací "na místo činu" ve filmové parodii scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula. Snímek Mazaný Filip vznikl podle Marhoulovy stejnojmenné divadelní hry, která měla premiéru v divadle Sklep v roce 1986. Píše se rok 1937, Philipu Marloweovi je pětačtyřicet a v tomto slzavém údolí provozuje praxi soukromého detektiva. Do jeho kanceláře v Los Angeles jednoho dne vstoupí pochybná existence jménem Charlie Brown, který si Marlowea najme, aby vypátral jeho ztraceného bratra. Nigel totiž včera večer přišel domů tak pozdě... že se dodnes nevrátil. Marlowe zakázku přijme a jeho první kroky vedou do pochybného hotelu Central. Brzy se však okruh podezřelých zúží. V jeho středu jsou osoby z nejvyšších kruhů: zazobaný italoamerický mafián Paolo Perrugini a hollywoodská hvězda první velikosti Velma Hatfieldová. Marhoulův film nejvíc využívá atmosféry amerických kriminálních filmů čtyřicátých let, ale kromě toho obsahuje na sto padesát citací z jiných filmů, od Limonádového Joea až po Matrix. Philipa Marlowa představuje jeden z předních členů divadla Sklep, Tomáš Hanák. V dalších rolích uvidíte dlouhou řadu vynikajících českých herců, mj. Vilmu Cibulkovou, Pavla Lišku, Viktora Preisse, Evu Holubovou, Jaroslava Duška, Jiřího Macháčka, Ivana Trojana a další.
Vysílání: 12.9., 22.00 hod., ČT2

3.9.2018 14:09:44 Redakce | rubrika - Z médií