zvláštní poděkování
Volný.cz

Dnes se na Lidické otevře Galerie Jefa Kratochvila

Jef Kratochvil

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ikona české fotografie Jef Kratochvil nás opustil 4. března tohoto roku. Jeho život – profesní i soukromý – byl nerozlučně spjat s Městským divadlem Brno, Jef patřil k nejvýznamnějším tvůrcům duše i tváře této scény a jeho odkazy potkáváme (nejen) na Lidické ulici každý den. Ve čtvrtek 20. září 2018 proběhne v 17:30 hodin ve foyer Činoherní scény vernisáž výstavy JEF, kterou uvede ředitel MdB Stanislav Moša a jejíž součástí bude přejmenování Galerie Milana Zezuly na Galerii Jefa Kratochvila.

Prostor Galerie Milana Zezuly se poprvé představil výstavou Zezulových prací v listopadu 1995 po rozsáhlé rekonstrukci Činoherní scény a jejího foyer. Rázovitý akademický malíř Milan Zezula (1921–1992) působil jako dvorní výtvarník, grafik a scénograf v Divadle bratří Mrštíků v letech 1945–1981. Jako hlavní cíl si galerie vytyčila představovat návštěvníkům divadla co nejširší spektrum (nejen) brněnských a českých výtvarníků. Prioritou zůstává prezentace často odlehlejších žánrů a vymezení se vůči fádním uměleckým banalitám, které by sloužily jako pouhá výzdoba foyer. To pochopitelně přináší i jistá rizika, kdy jsme občas prověřili ochotu našich návštěvníků přijímat méně obvyklou a nekonvenční tvorbu. Je nutné dodat, že kurátor Jakub Stejskal měl po celou dobu zcela svobodnou ruku a podporu ředitele Stanislava Moši.
Brzy po začátku svého působení se výstavní koncepce rozšířila napříč žánry a generacemi. Výrazně se projevila spolupráce s Fakultou výtvarných umění, ŠUŘ a dalšími školami uměleckého zaměření. Někdy to byly samostatné výstavy jednotlivých studentů, často však skupinové akce nebo prezentace celých ateliérů. Za FaVU to byly například ateliéry malby, kresby, environmentu – vedoucí ateliérů M. Meiner, V. Merta, V. Stratil, P. Veselý a další. A je nutno připomenout ojedinělou instalaci prací studentek a studentů ateliéru Papír a kniha pod vedením J. H. Kocmana. Vzhledem k tomu, že činoherním foyer projde za měsíc přes 10 000 návštěvníků, vznikl v Brně bezkonkurenčně nejexponovanější výstavní prostor, ve kterém si mohou začínající výtvarníci vyzkoušet podstatně jiný rozměr prezentace, než jakou nabízí školní půda či malé soukromé galerie. Pravidelně také poskytujeme prostor charitativním projektům, například Galerii Ratolest.

Průběžně uvedli a uvádí celou řadu významných pilířů brněnské výtvarné scény (V. Zábranský, D. Ždímal, J. Eliška, M. Husák, J. Dungel, M. Palla, P. Kvíčala, V. Stratil, J. Zuziak, L. Garaj, J. Bružeňák, J. Steklík, V. Švalbach, M. Magni, B. Olešová, V. Chalánková, J. Šimek, V. Houf, P. Stejskal, J. Gargulák, V. Matoušek, S. Halas, R. Čuřík, M. Estrada, P. Buchta, K. Mikel, atd.). Jen stěží by bylo možné připomenout všechny autory, kterých doposud naší galerií prošlo bezmála 600 při téměř 240 výstavách. Odhadem se dosud v prostorách foyer vystřídalo přes 5 000 obrazů, grafik, fotografií a soch.
„Vzpomínám si na poslední výstavu těsně před rekonstrukcí Činoherní scény a foyer. Malíř Petr Ferebauer se jal doplňovat svou instalaci kreslením pastelkami přímo na stěny. Návštěvníci vernisáže se vzápětí ve spontánním happeningu zapojili do originální výzdoby galerie. Někdo z vedení divadla zapomněl na plánovanou rekonstrukci a druhý den mi v hrůze volal, kdo že zaplatí vymalování,“ vypráví Jakub Stejskal. Poměrně unikátní byla výstava sbírky původních skic Jožeho Plečnika, zapůjčená díky Mošově přátelství s tehdejším slovinským prezidentem Milanem Kučanem, a kterou po celé její trvání dnem i nocí hlídali šerifové bezpečnostní agentury. Jedním z nejambicióznějších projektů byla v roce 1999 výstava o Kamenné kolonii, svérázné brněnské čtvrti obývané mnoha výtvarníky. Na vernisáž tehdy dorazily stovky návštěvníků, vše v následujících dnech pokračovalo jako víkendový hudební a performerský mumraj přímo v Kamence, zakončený velkolepým ohňostrojem. Tato akce se neplánovaně stala pilotním ročníkem dnes již tradičně pořádaného festivalu Kamenka Open, který si žije svým vlastním životem.
„Další z pozoruhodných akcí byla výstava Křížovnické školy. Při převozu těžkých litinových soch Karla Nepraše z jedné galerie u Svitav občas od zadní části silně přetížené divadelní dodávky odlétávaly jiskry. Náš řidič Stanislav Zoufalý zůstal stoicky klidný,“ vzpomíná Stejskal. „Dušan Ždímal – zcela typicky – svou výstavu obrazů celou namaloval během noci před instalací. Když jsme zahajovali vernisáž, barvy na plátnech ještě nestihly zaschnout. Součástí jiné, „punkovější“ expozice byly plexisklové krabičky s živým hmyzem, který bylo nutné v průběhu výstavy dokrmovat. Při sklízení výstavy jsme museli lovit po podlaze galerie rozuteklé housenky.“
Jak již bylo řečeno, v roce 1995 zahajovali výstavou Milana Zezuly. Hned poté následovala výstava kmenového fotografa MdB Jefa Kratochvila, který letos v březnu předčasně odešel. Pomyslný štafetový kolík po Zezulovi přebírá opět, tentokrát v podobě názvu galerie, která se od září představuje jako Galerie Jefa Kratochvila.

20.9.2018 10:09:43 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 43 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Výstavy

Vítejte v těžkých časech

Vítejte v těžkých časech

Před deseti lety zahájilo Centrum současného umění DOX svou činnost výstavou s názvem Vítejte v kapitalismu. D ...celý článek


Z Akademie do přírody - podoby krajinomalby ve střední Evropě 1860 – 1890

Zdenka Braunerová - Vltava u Klecan

Záměrem výstavy je představit hlavní centra krajinářského školení, která měla vliv na zobrazování přírody a na ...celý článekČasopis 43 - sekce

HUDBA

Never Sol vydává album Chamaleo

Přebal alba Chamaleo

Talentovaná producentka a zpěvačka Sára Vondrášková alias Never Sol vydává své druhé řadové album s názvem Cha celý článek

další články...