zvláštní poděkování
Volný.cz

Saoirse Ronanová září ve filmové adaptaci

Saoirse Ronanová (Na Chesilské pláži)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve čtvrtek 18. října vstupuje do českých kin film Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou (Lady Bird, Pokání) či Emily Watsonovou (Prolomit vlny) v hlavních rolích. Bolestná romance o nenaplněné lásce je adaptací stejnojmenné knihy britského spisovatele Iana McEwana (Pokání), který je také autorem scénáře. Film uvádí do kin Asociace českých filmových klubů.
Příběh se odehrává v Anglii roku 1962, těsně před vypuknutím sexuální revoluce. Hlavní hrdiny poprvé potkáváme během jejich svatebního dne, ve staromódním hotýlku blízko Chesilské pláže. S ubíhajícím časem, který dvojici přibližuje jejich prvnímu manželskému sexu, se však stupňuje napětí, které vyvrcholí hádkou a zásadním rozhovorem, po kterém už nic nebude jako dřív.

Na Chesilské pláži (VIDEO) je filmovým debutem režiséra Dominica Cooka: „Doposud jsem pracoval na divadle a v televizi, ale vždy jsem miloval film. Jediné, na co jsem čekal, bylo nalezení vhodného scénáře. A tento scénář na mě doslova vyskočil a ohromil mě především svou kvalitou, tím, jak skvěle byl napsaný. (…) Nadchla mě míra soucitu s hlavními postavami. To, že se oba hrdinové spolu snaží propojit ve světě, který jim nedává žádný návod, jak to udělat.“
Ian McEwan již napsal několik scénářů, např. k filmu Dobrý synek s Macaulayem Culkinem. Pro velké plátno či televizi bylo zfilmováno osm jeho románů, některé přepsal do scénáře sám (Nevinný, Na Chesilské pláži, nejnověji The Children Act s Emmou Thompsonovou), další knihy převedli do filmových scénářů jiní autoři (např. Betonová zahrada, Pokání).

„Film je pevně zasazen do doby, ve které se odehrává, a i když jsou hrdinové naprosto zásadně ovlivněni tímto podivným rokem v britské historii 20. století, jejich příběh je univerzální a týká se mnoha párů v dějinách lidstva. Je to příběh lásky i ne-lásky, touhy milovat i nemožnosti milovat, setrvání i úniku. Přejeme si, aby „Chesilská pláž“ byla filmem pro široké divácké spektrum, od Prahy po ty nejmenší kina a filmové kluby. Má k tomu totiž všechny předpoklady, protože alespoň jednou jsme v životě milovali všichni…,“ řekl k nové akvizici Asociace českých filmových klubů hlavní dramaturg Jan Jílek.
U příležitosti premiéry filmu vydává nakladatelství Odeon reedici knihy Na Chesilské pláži, která u nás poprvé vyšla v roce 2007.

www.acfk.cz

15.10.2018 17:10:02 Redakce | rubrika - Filmová scéna