zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 46. týden

Polojasno

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Až bude padat hvězda
Taťjana Medvecká jako přímá a obětavá Víťa, která touží stát se zdravotní sestřičkou. Musí však složit zkoušku nejen před maturitní komisí, ale hlavně sama před sebou... (1976). Dále hrají: D. Medřická, R. Lukavský, J. Kemr, J. Hrušínský, F. Vicena, V. Bublíková a další. Podle novely V. Stýblové napsal F. Pavlíček. Kamera F. Němec. Režie V. Jordánová. Televizní film nás zavede do prostředí zdravotnické školy, mezi studentky. Odehrává se ke konci studií, tedy během praxe v nemocnici a při závěrečných zkouškách studentek. Hrdinkami jsou dívky různých povah, na jedné straně bezstarostná, veselá Irena, na druhé Víťa, přímá a obětavá, s hlubokým smyslem pro zodpovědnost. Víťa s opravdovou láskou pečuje o dětské pacienty, prožívá drobné ústrky, musí se vyrovnávat s tím, že ji její třídní učitelka nemá ráda, ale i se vztahem k mladíkovi Vildovi, který je vážně nemocen. Podle románu lékařky Valji Stýblové scénář napsal František Pavlíček, jehož nedožité 95 narozeniny si právě připomínáme, a v režii Věry Jordánové si hlavní roli zahrála Taťjana Medvecká, která právě slaví 65 let.
Vysílání: 18.11., 17.05 hod., ČT1
Opakování: 19.11., ČT1

Dopisy Olze
Václav Havel vytvořil formou dopisů z vězení jeden ze svých nejvíce oceňovaných filozofických textů. Jeho zpověď, pořízená na Hrádečku, je zvláštním subjektivním komentářem autora k tomuto dílu, k životu a k umění (1986). Kamera a režie M. Hýbek. Dokumentární pořad, který zřejmě vznikl soukromým amatérským natáčením, přibližuje Václava Havla během jeho zimního pobytu na Hrádečku. Jednak vypravuje o své dramatické činnosti, o tom, jak vzniká divadelní hra. Hovoří o zákazu psaní ve vězení a způsobu, jak toto omezení dokázal překonat a i za mřížemi se autorsky realizovat. Hovoří o uchování identity a důstojnosti, vyjadřuje lítost nad tím, jaké komplikace způsobuje své ženě Olze. Pořad poodhaluje myšlení politicky pronásledovaného člověka, které se přetvořilo v uměleckou výpověď v jednom z nejzásadnějších Havlových literárních děl – v samizdatově publikovaných Dopisech Olze, které vznikaly za vězeňskými mřížemi v letech 1979–1983.
Vysílání: 13.11., 13.45 hod., ČT2
Opakování: 15.11., ČT2., 18.11., ČT2

Gelasius Dobner
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2009). Režie M. Petřík. Piaristický kněz a historik Gelasius Dobner platil za jednu z vedoucích osobností českého osvícenství v druhé polovině 18. století. Je zajímavé, že byl původem Němec a česky se naučil až během svých studií. Češtinu ovšem považoval za svůj mateřský jazyk a sám se cítil být Čechem, i když své práce psal, jak to bylo tehdy běžné, latinsky. Svými díly položil základy novodobé české historiografie. Stavěl na kritické metodě zkoumání písemných pramenů a odmítal neprověřené fabulace a výmysly, jež v té době často doprovázely práci některých historiků (např. Václav Hájek z Libočan). Zemřel v Praze roku 1790, deset let po Marii Terezii, ve věku sedmdesáti let.
Vysílání: 13.11., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 16.11., ČT2., 17.11., ČT2

Jan Tesánek
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2009). Režie M. Petřík. V roce 1745, kdy mu bylo 16 let, vstoupil do jezuitského řádu. Tvrdí se o něm, že posléze Stepling a Newton učinili z něho zároveň matematika, fyzika a astronoma. Stepling jej přivedl na pražskou univerzitu jako profesora fyziky. Zde proslul přednáškami o teoretické fyzice. Po zrušení jezuitského řádu mohl dál působit na univerzitě, nicméně dožíval v chudobě v domácnosti Františka Josefa Gerstnera, svého nejmilejšího a nejschopnějšího žáka.
Vysílání: 15.11., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 16.11., ČT2., 17.11., ČT2

Polojasno
Události 17. listopadu 1989 ve filmovém přepisu knihy Václava Bartušky aneb polodokumentární rekonstrukce studentského vyšetřování (1999). Hrají: O. Kavan, V. Ptáčník, R. Hrušínský, J. Vinklář, J. Hrušínský, L. Roman, V. Postránecký, P. Janiš, T. Vilhelmová a další. Kamera M. Šec. Režie F. Renč. Strhující polohraný dokument F. Renče vypráví o událostech, které znamenaly pád komunismu v Československu. Na podkladu knihy pamětí přímého účastníka studentského pochodu 17. 11. 1989 a člena vyšetřovací komise, studenta Václava Bartušky, i s použitím skutečných dokumentárních záběrů v kombinaci s hranými situacemi vznikl film v žánru politického thrilleru. Po agresivním zásahu proti studentské demonstraci 17. 11. na Národní třídě, kdy se dějiny hnaly rychlým krokem vstříc demokracii, vznikla na nátlak veřejnosti v parlamentu nezávislá komise pro vyšetřování průběhu, příčin a především zodpovědnosti tohoto zásahu. Jejími členy byli zvoleni i dva studenti – R. Kříž a V. Bartuška. Jsme svědky složitého vyšetřování komise, která takřka neměla žádné pravomoci, jíž do očí lhali nebo mlžili zástupci z řad estébáků i policejních složek. Pravdu v době, kdy ještě vládla StB, nebo si to aspoň myslela, včetně jejího šéfa – tedy generála Lorence, nebyl velký zájem zjistit. Student Bartuška prožívá i soukromá intimní sblížení a zklamání, za nimiž stojí StB. Svou touhou po zjištění pravdy o zásahu se spolu se svým kolegou komisi vymyká. Pokusí se o proniknutí do tajů ministerstva vnitra, ale ani tato snaha není korunována definitivním odhalením pravdy.
Vysílání: 15.11., 22.30 hod., ČT2

5.11.2018 18:11:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Ridina Ahmedová v Budapešti představí Sádlo

Ridina Ahmedová - Sádlo

Zpěvačka, performerka a autorka audiodokumentů Ridina Ahmedová představí v Budapešti svou autorskou „one celý článek

další články...