zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy tipy 50. týden

Jiří Bartoška (Teorie tygra)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Správnej dres
Když jste bývalá miss Severní Čechy a manželka hvězdy NHL, patříte na stadion do sektoru manželek. Ale co když chcete víc? Romantická komedie (2015). Hrají: T. Kuchařová, A. Jastraban, J. Mádl, T. Matonoha, P. Šimčák, H. Igonda Ševčíková, M. Vladyka, J. Boková, M. Šimůnek, V. Cibulková, J. Doležalová, M. Hanuš, M. Taclík a další. Scénář P. Kolečko. Kamera P. Berkovič. Režie S. Sládeček. Předurčenost je klec. Když jste bývalá miss bez dokončeného gymnázia a navíc manželka hokejové hvězdy, vaše postavení ve společnosti je dané. Nikdo od vás neočekává něco jako duchaplnost, a už vůbec ne inteligenci. Je vůbec možné překročit svůj stín? Simona dostane šanci, když jí jednoho dne zkříží cestu vysokoškolský profesor se zaměřením na vzdělávání dospělých. Simona (T. Kuchařová) je bývalá miss Severní Čechy a manželka poněkud paranoidní hokejové hvězdy NHL (J. Mádl). Během výluky NHL je Simona (S. Krainová) s manželem na čas v Čechách a zkouší si najít „normální“ práci, která by netěžila jen ze vzhledu modelky. Brzy ale zjistí, že bez maturity jsou její šance pramalé. A že krása a chytrost jsou většinou populace shledávány jako protimluv. Shoda náhod jí přivede do cesty vysokoškolského profesora Ondřeje (A. Jastraban), který se soustřeďuje na vzdělávání dospělých. Ondřej potřebuje peníze na alimenty, takže přesvědčit ho, aby Simonu připravoval na maturitu, není tak těžké. Situace se ale brzy začne komplikovat. Simonin manžel Radek, který si úzkostlivě chrání svoje soukromí před dotěrnými novináři, chce odjet hrát hokej do Ruska. A vztah Simony a Ondřeje se mění z tradičního modelu – učitel a žákyně v něco víc.
Vysílání: 11.12., 21.45 hod., ČT1

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději v nás. Koprodukční snímek ČT (2013). Dále hrají: D. Novotný, J. Prachař, V. Hybnerová, L. Vlasáková, V. Preiss, V. Cibulková, Z. Hadrbolcová, S. Zindulka, M. Steinmasslová a další. Kamera M. Douba. Scénář a režie K. Babinská. Vánoční příběh, v němž se prolínají osudy čtyř přátel, kteří pracují ve velkém nákupním centru... Je čas Vánoc, čas nákupů i spěchu, ale i neočekávaných situací, které postoje a naděje čtyř přátel náhle jako zázrakem změní. Optik Tomáš (R. Krajčo) je nedostudovaný oční lékař, který má rád volnost. Žije v obytném přívěsu na poli nedaleko obchodního centra, kde se prohání jeho kůň, střídá vdané milenky. Hezká Nina (V. Kerekes) balí dárky ve stánku a provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Jejím krédem je nemilovat, aby nemohla být zraňována. Ráďa (D. Novotný), nejstarší z přátel, pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě. I když je má všechny rád, často by nejradši od toho chaosu utekl někam daleko. Zajíc (J. Prachař), čerstvě vystudovaný herec, marně obchází castingy a vlastně málokdo ví, jak se doopravdy jmenuje. Všichni ho vnímají jen v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balonky. Každý z nich má své touhy a sny a právě Vánoce jsou časem, kdy se přání mohou plnit.
Vysílání: 12.12., 21.40 hod., ČT1

Florenc 13,30
Josef Bek, od jehož narození uplyne v těchto dnech sto let, v komedii o obyčejných i neobyčejných zážitcích pasažérů v rychlíkovém autobuse (1957). Dále hrají: S. Daníčková, V. Thielová, D. Medřická, K. Effa, J. Vojta, F. Filipovský, J. Sovák, V. Brodský a další. Kamera J. Stallich. Scénář a režie J. Mach. Na nádraží Florenc v Praze nastupují do autobusu cestující do Karlových Varů. Je mezi nimi i dívka dobráckého řidiče Honzy Chalupy, dispečerka Barborka alias Pusinka. Dámská část cestujících na půvabnou mladou ženu pochopitelně žárlí, zatímco někteří muži se jí hned začnou dvořit. Po cestě však řidič zastaví jiné krásné dívce, a tak má Barbora dojem, že se sama ocitla na vedlejší koleji. Cesta do Varů je dlouhá a během ní dojde na mnohá drobná nedorozumění. Jak mezi Honzou a Barborkou, tak mezi ostatními cestujícími.
Ve vtipně koncipovaném příběhu, který je založen na konfliktech mezi cestujícími v rychlíkovém autobusu, se režisérovi Josefu Machovi podařilo s laskavým humorem ukázat některé stránky lidských povah. Z jednoduché látky autor vytěžil maximum, přičemž se v jeho díle doplňují prvky humorné, až vyloženě groteskní, s prvky hudebně lyrickými i fantastickými. Výsledek představuje kvalitní, divácky vděčnou a zároveň vkusnou zábavu. Píseň Šoférská Ludvíka Podéště na slova Josefa Kainara v podání Josefa Beka se ve své době stala hitem. Theodor Pištěk a Eman Fiala v rolích fotbalových nadšenců Mandy a Jeníčka upomínají na své postavy z úspěšného staršího filmu Muži v offsidu (1931).
Vysílání: 15.12., 14.50 hod., ČT1
Opakování: 16.12., ČT1

Teorie tygra
Jiří Bartoška září v komedii o veterináři, který už nechce být ochočeným domácím králíčkem. Touží stát se znovu tygrem! Než se ale z domácí bačkory zase stane chlap, zamotá se do řady lží, omylů, trapasů a bláznivin. V této rodině se totiž vždycky slušelo ženy poslouchat. Koprodukční snímek ČT. Dále hrají: E. Balzerová, T. Vilhelmová, J. Kohák, J. Havelka, P. Beretová, I. Janžurová, K. Melíšková, A. Goldflam, I. Uhlířová a další. Kamera V. Holomek a P. Koblovský. Scénář R. Bajgar a M. Zlatníková. Režie R. Bajgar. Komedie pro muže, kteří mají zkušenost s manželstvím, a pro ženy, které mají zkušenosti s muži. Veterinář Jan (J. Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému také došly síly a trpělivost. Babička (I. Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání ani touhu v dobré víře, že ona sama vždy a lépe ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (E. Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (T. Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (P. Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Následky jsou pro jejich protějšky (J. Havelka, J. Kohák) v obou případech jasné. Snímek scenáristy a režiséra R. Bajgara ovládl 38. ročník festivalu filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu, kde získal od poroty hlavní cenu festivalu Zlatý prim, vítězství si odnesl v dalších třech kategoriích (Fites za nejlepší scénář – R. Bajgarovi a M. Zlatníkové, Cenu za nejlepší ženský herecký výkon – T. Vilhelmové, Cenu za nejlepší mužský herecký výkon – J. Kohákovi). Obdržel i diváckou cenu Hrnec smíchu, jenž se uděluje filmu s nejdelším smíchem v sále při promítání.
Vysílání: 16.12., 20.00 hod., ČT1

Malostranské humoresky
Karel Heřmánek, Arnošt Goldflam a Josef Kemr v povídkovém filmu s atmosférou Malé Strany normalizačních let. Podle stejnojmenné knihy Karla Pecky, od jehož narození uplynulo v těchto dnech 90 let (1995). Dále hrají: P. Nárožný, R. Hrušínský, J. Synková, Z. Dušek, J. Švandová, J. Paulová, V. Postránecký, P. Nový, L. Kostelka, V. Dlouhý, V. Jeníková, L. Skořepová, I. Racek a další. Kamera: L. Hendrych, A. Šurkala a I. Zachariáš. Režie: Z. Gawlik, J. Pecha a J. Polišenský. Malá Strana má půvab, který neurčuje jen její starobylá architektura. Svou zvláštní atmosférou si podmaní každého návštěvníka a svým obyvatelům vtiskne zcela jistě punc: vystihl ho mistrně Jan Neruda. Úspěšně ho zachytil i Karel Pecka, jehož nedožité 90. narozeniny si právě připomínáme (6. 12. 1928 – 13. 3. 1997). Podle jeho povídek Buldoček, Poslední štístko pana Žorže a Garden-party s vernisáží natočili v roce 1995 snímek tři režiséři - Z. Gawlik, J. Pecha a J. Polišenský. Ti do hlavních rolí obsadili známé herce: K. Heřmánka, J. Kemra a A. Goldflama. A my vás teď zveme pod pověstné malostranské střechy... Děj se odehrává v osmdesátých letech minulého století, jejichž dusivá atmosféra dopadá i na štamgasty malostranského hostince U černého vola a vytváří napětí v jinak celkem poklidném malostranském soužití.
Vysílání: 12.12., 22.00 hod., ČT2

Člověk proti zkáze
Josef Abrhám v hlavní roli filmu Štěpána Skalského o posledních letech života Karla Čapka, od jehož smrti v těchto dnech uplyne 80 let (1990). Dále hrají: H. Maciuchová, F. Řehák, L. Šafránková, V. Galatíková, S. Beneš a další. Scénář O. Zelenka a Š. Skalský. Kamera J. Šofr. V roce 1989 natočil režisér Štěpán Skalský film o posledních letech života Karla Čapka. Ačkoliv je film pojatý jako drama rodinné, v němž významné postavení mají lidské vztahy, v jeho celkovém vyznění převažuje rozměr společenský. Lze jej také nazvat Čapek proti zkáze - proti nastupujícímu fašismu, proti ohrožení křehkých demokratických svobod, proti neblahým rysům české národní povahy. Film je jakousi mozaikou událostí a vztahů, které na Karla Čapka působily a které se mu v době jeho nemoci v horečnatých snech a ve vzpomínkách vracejí. Vzpomíná na dávnou lásku, na ženu Olgu, bratra Josefa a sestru Helenu, ale také na přátelství s T. G. Masarykem. Velkou hodnotou filmu je solidní a poctivý přístup autorů k tématu. Čapkova osobnost je vystižena jak ve své velikosti, tak v souvislostech dobových. Přesvědčivé je rovněž herecké ztvárnění - výkony Josefa Abrháma v hlavní roli, Františka Řeháka jako Josefa Čapka, Hany Maciuchové jako Olgy Scheinpflugové a Svatopluka Beneše v roli T. G. Masaryka.
Vysílání: 13.12., 22.00 hod., ČT2

Bony a klid
Vekslácká balada o lesku a bídě minulého režimu. Český film (1987). Hrají: J. Potměšil, V. Jeníková, J. Nedorost, T. Hanák, R. Skamene, M. Kopečný a další. Scénář R. John a V. Olmer. Režie V. Olmer. Název filmu scenáristy Radka Johna a režiséra Víta Olmera Bony a klid je parafrází titulu proslulé gangsterky Bonnie a Clyde. Místo jmen hlavních hrdinů tu ovšem máme označení tuzexových poukázek, jež byly předmětem rozvinutého nelegálního podnikání, a vyjádření podmínky, která je podle veksláka Bínyho pro tuto činnost téměř nezbytná. Film líčí přímočaře krátkou "kariéru" naivního mladíka, který se z maloměsta vydá do Prahy, aby získal zpět peníze, o které jej okradli podvodníci, a místo toho se stane členem zavedené překupnické party. Působivou atmosféru dotváří dynamická kamera Oty Kopřivy a všudypřítomná hudba americké skupiny Frankie Goes to Hollywood. Ve své době kontroverzní, avšak atraktivní snímek nepostrádá napětí ani humor. Řadí se do série filmů otevřeně reagujících na tehdejší problematiku (mj. Láska z pasáže, Pavučina, Proč?).
Vysílání: 14.12., 22.00 hod., ČT2
Opakování: 15.12., ČT2

Záchvěv strachu
Vyjít ven z vězení ještě neznamená být na svobodě. Radoslav Brzobohavý v hlavní roli českého historického filmu (1983). Dále hrají: Š. Kvietik, S. Dvořáková, P. Kostka, F. Němec, J. Abrhám a další. Kamera R. Valenta. Scénář a režie J. Soukup. Po krvavém potlačení pražské revoluce r. 1848 strávil jeden z jejích účastníků, spisovatel František Vinický (R. Brzobohatý) osm let v žaláři. Po návratu do Prahy v r. 1857 se pokusí navázat kontakty s někdejšími přáteli. Hlavním z nich je jeho bývalý spolubojovník Antoš (Š. Kvietik). Mužovy kroky samozřejmě vedou i za jeho bývalou láskou Idou (S. Dvořáková), která je však už několik let vdaná za radu Mayera (J. Abrhám). Vinický je prakticky na každém kroku sledován tajnou policií, která mu nedovolí získat slušnou práci, natož vydat jeho novou knihu. Policejní rada Berger (F. Němec) spisovateli jasně naznačí, že by se ledacos dalo zařídit, kdyby se Vinický zavázal ke spolupráci. Hlavní hrdina českého historického filmu scenáristy a režiséra Jaroslava Soukupa je fiktivní postavou, avšak byl inspirován osudy skutečných radikálních demokratů 19. století, především Karla Sabiny. Historické téma přitom posloužilo jako jasná metafora praktik Státní bezpečnosti. To byl také důvod, proč se Záchvěv strachu až do r. 1989 neuváděl v televizi.
Vysílání: 14.12., 21.55 hod., ČT art

3.12.2018 10:12:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek



Časopis 13 - sekce