zvláštní poděkování
Volný.cz

Výročí Cyril a Metoděj

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů
Dramatický příběh příchodu slovanských věrozvěstů zachycuje počátky šíření křesťanství na Velké Moravě i ve střední Evropě (2013). Hrají: O. Novák, R. Zach, M. Bahúl, J. Jankovský, P. Štěpán, M. Roden, J. Abrhám, L. Jůza, V. Javorský a další. Scénář M. Oščatka. Kamera D. Ployhar. Režie P. Nikolaev. Dramatický příběh z 9. století zachycuje počátky šíření křesťanského náboženství a kultury na Velké Moravě a v našich zemích i politické vztahy a mocenské vazby v tehdejší střední Evropě. Příchod slovanských věrozvěstů Konstantina, známého jako Cyril (O. Novák), a jeho bratra Metoděje (R. Zach), kteří byli později prohlášeni za svaté, souvisel nejen se vznikem nejstaršího slovanského písma – hlaholice, literárního jazyka a slovanské liturgie, ale jeho význam spočíval i v mnoha dalších kulturních podnětech. Oba kněží přicházejí v době formování území Velké Moravy i v čase mnoha mocenských střetů, zejména s Franskou říší, která viděla v šíření víry slovanským jazykem ohrožení svých zájmů. Filmový přepis je pokusem o historickou rekonstrukci těchto sporů a zájmů jednotlivých panovníků i církve.
Snímek uvádíme u příležitosti oslav příchodu soluňských bratrů do našich zemí.
Vysílání: 04.7., 21.15 hod., ČT2

Cesty Cyrila a Metoděje
Pátrání po stopách dvou věrozvěstů v rodné Soluni (1992). Připravili: K. Bělohlavý, Z. Úlehla a J. Večeřa. Televizní dokument nás zavede do města Soluň, odkud k nám na Velkou Moravu v 9. století doputovali slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj. Soluň, která je dnes druhým největším řeckým městem a neoficiální metropolí řecké Makedonie, byla založena před více než 2000 lety králem Alexandrem Velikým, který ji pojmenoval podle své nevlastní sestry. Průvodcem pořadu je tehdejší olomoucko-brněnský biskup církve pravoslavné Kryštof, který nás seznámí se životními osudy Cyrila a Metoděje a provede nás po všech důležitých historických památkách města Soluně, ale ukáže nám i jeho současnou podobu.
Vysílání: 05.7., 08.45 hod., ČT2

Světci a svědci: Cyril a Metoděj
Misionáři ze Soluně, díky nimž na našem území zakořenila křesťanská kultura (2007). Režie S. Lazarová. Příběh věrozvěstů, kteří přišli roku 863 na žádost knížete Rastislava na území Velké Moravy, aby zde šířili křesťanství ve slovanském, lidu srozumitelném jazyce. Cyril a Metoděj přinesli do našich zemí nejen křesťanství, ale i písmo a s ním i základy kultury a vzdělanosti. Po smrti misionářů však byli žáci Cyrila a Metoděje z politických důvodů z našeho území vyhnáni a bohoslužby ve slovanském jazyce zakázány. Jejich odkaz v průběhu staletí přesto nezanikl, i díky Karlu IV., jež kult věrozvěstů podporoval.
Vysílání: 05.7., 12.10 hod., ČT2

24.6.2019 16:06:49 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy

Křesťanský magazín
Ikonický Gaudího chrám Sagrada Família nebo památné opatství Montserrat navštívili čeští ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Karel Hašler - 140 let

HAŠLERKY

HAŠLERKY
V podání souboru Šlapeto uslyšíte známé i neznámé písničky Karla Hašlera, od jehož narození uplyne celý článek

další články...