zvláštní poděkování
Quantcom.cz

50 let na měsíci v Planetáriu Praha

50 let na měsíci v Planetáriu Praha

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Planetum, jako největší vesmírná platforma svého druhu v ČR, připravilo u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci světově unikátní výstavu. Při oslavách významných výročí obvykle vzpomínáme na to, jaký odkaz nám ona událost zanechala, leckdy nostalgicky vzpomínáme na to, jaké to byly těžké začátky a jak už jsme dnes mnohem dále. Toto výročí je ale jiné. Paradoxně odkazuje na dobu, kdy bylo lidstvo tak vyspělé, že dokázalo člověka vyslat do vesmíru. Tehdy, před 50 lety, začala krátká, jen tři roky trvající éra, kdy se člověk dokázal vydat tak daleko od Země. Polovina lidí, kteří dnes žijí na této planetě, se narodila v době, kdy se již na Měsíc nelétalo. Není to přinejmenším zarážející?

Štefánikova hvězdárna na Petříně se stala jediným místem na světě, kde se můžou návštěvníci přímo dotknout povrchu Měsíce. Žádný návštěvník petřínské výstavy se patrně nikdy neocitne Měsíci blíže. Vystavený vzorek měsíční horniny není na hvězdárně vystaven za neprůstřelným sklem ani zalitý v umělé hmotě, jako ve všech světových muzeích. Na svou vlastní kůži se bude moci každý návštěvník přesvědčit, co to znamená “dotknout se Měsíce”. Vystavený vzorek je horninou, která na Zemi doputovala v podobě meteoritu, jenž byl před 3,1 miliardy let vyvržen z povrchu Měsíce při dopadu jiného kosmického tělesa a šťastnou náhodou dopadl na povrch Země. Dvojjazyčná (vzhledem k očekávanému zájmu zahraničních turistů česko/anglická) výstava je návštěvníkům Štefánikovy hvězdárny na Petříně přístupná od 4. července 2019.

V Planetáriu Praha si od 20. července 2019 budou moci návštěvníci prohlédout lunární modul Eagle, který dopravil před 50 lety člověka na Měsíc. Takových míst je na světě zhruba desítka – pražské planetárium se ovšem stane jediným místem na světě, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout přistávací modul Eagle i zevnitř. Na vlastní kůži tak budou moci okusit podmínky, v jakých lidé na Měsíc před 50 lety cestovali.
Exponát vystavený v planetáriu bude reálným modelem lunárního modulu Eagle v měřítku 1:1. Vzhledem k velikosti přistávacího modulu (výška 8 metrů, základna 9x9 metrů) bude modul instalován před vstupem do planetária, zvenčí si jej tak budou moci zdarma prohlédnout všichni návštěvníci Stromovky. Zevnitř bude lunární modul vzhledem k omezené kapacitě přístupný pouze návštěvníkům planetária se speciální vstupenkou.

Kosmická loď Apollo 11 odstartovala ze Země dne 16. července 1969. Po třech dnech letu zakotvila na oběžné dráze okolo Měsíce a 20. července sestoupili Buzz Aldrin a Neil Armstrong v lunárním modulu na povrch Měsíce, zatímco velitel letu Michael Collins zůstal v řídícím modulu na oběžné dráze kolem Měsíce. Přistání lunárního modulu neproběhlo bez problémů – kdyby se přistávací manévr prodloužil o více než 30 sekund, modul by se i s posádkou zřítil na povrch Měsíce. Vše dopadlo dobře, a tak mohl Neil Armstrong dne 21. července 1969 ve 3 hodiny 56 minut středoevropského času (který platil v tehdejším Československu) vkročit na povrch Měsíce a pronést památnou větu: ”Je to malý krok pro člověka, (ale) obrovský skok pro lidstvo.”

8.7.2019 18:07:32 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Elizabeth Kopecká nový videoklip

Elizabeth Kopecká

Přesvědčivý projev, mimořádně zajímavá barva hlasu a podmanivé charisma Elizabeth Kopecké učarovaly tisícům te celý článek

další články...