zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 34. týden

Zemský ráj to napohled

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pasiáns
Televizní film z roku 1969 odpovídá na neúprosnou skutečnost času po srpnové invazi vojsk, času totality. Nevíme, kde jsme a jak jsme se sem dostali... Společnost šesti mužů a jedné ženy se ocitla v bezvýchodné situaci v prostorách, z nichž není úniku. Hrají: J. Brejchová, R. Hrušínský, J. Abrhám, L. Boháč, E. Cupák, F. Řehák a L. Mrkvička. Scénář J. Hubač, od jehož narození v těchto dnech uplyne 90 let. Kamera J. Šajmovič. Režie J. Matějovský. Televizní film podle scénáře renomovaného autora Jiřího Hubače (od jehož narození uplyne 90 let) a v režii Jana Matějovského z roku 1969 vytváří modelový obraz totalitního systému, který se po srpnové invazi roku 1968 na dlouhou dobu zmocnil naší společnosti. Autor zde rozehrál příběh šesti mužů (R. Hrušínský, J. Abrhám, L. Boháč, E. Cupák, F. Řehák a L. Mrkvička) a jedné ženy (J. Brejchová), kteří při prohlídce podzemní části starého paláce zjistí, že jsou tu uvězněni a že odtud není návratu. Dá se tu přežít, ale je pouhé přežívání život? Tuto otázku si klade každý z nich, jen odpovědi se liší. Vedení skupiny se zmocní průvodce, který je ztělesněný typ diktátora. V mezní situaci se během doby prověřují charaktery dalších, vzájemně neznámých lidí. Mistrovsky ztvárněné situace bezvýchodnosti a morální pasivity způsobily, že tato hra byla normalizační televizí zakázána a premiéry se dočkala až po jedenadvaceti letech v roce 1990. Snímek musel být rovněž stažen přímo ze soutěžní sekce televizního festivalu Prix Italia.
Vysílání: 21.8., 15.00 hod., ČT1
Opakování: 23.8., ČT1

Zemský ráj to napohled
Vilma Cibulková v hlavní roli tragikomického filmu o osudovém roce 1968 a následných sedmdesátých letech, které braly lidem svobodu, sny a iluze, ale o radost ze života je připravit nemohly (2009). Dále hrají: T. Voříšková, D. Marková, M. Etzler, O. Vetchý, J. Dvořák, J. Zadražil, B. Seidlová, J. Hartl a další. Scénář T. Boučková. Kamera D. Marek. Režie I. Pavlásková. V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. Rozvedený tatínek se právě ve Vídni oženil se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje intimní osudy hrdinů v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, jejích dvou dcer – Gábiny a Majdy – a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery ale poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích, role "tatínků" skvěle plnili Jiří Dvořák, Miroslav Etzler a Ondřej Vetchý. Titul uvádíme jako připomínku událostí 21. 8. 1968 – invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.
Vysílání: 21.8., 22.20 hod., ČT1

Díky za každé nové ráno
Ironická komedie o životě, lásce, odvaze i smrti v době normalizace. Úspěšný český film, který získal významná česká i mezinárodní ocenění (1994). Hrají: I. Chýlková, F. Pieczka, A. Vránová, K. Heřmánek, P. Schwarz, M. Kantorková, T. Hanák, M. Etzler, B. Hrzánová, T. Brodská a další. Scénář H. Pawlowská. Kamera J. Krejčík. Režie M. Šteindler. Úspěšná a divácky oblíbená hořkosladká komedie o životě, v níž hlavní roli hraje láska, odvaha, smích i smrt. Film vznikl podle scénáře Haliny Pawlowské, která tu čerpala inspiraci ze svého vlastního rodinného zázemí. Autorka v něm s humorem a ironií sobě vlastní, ale i s pochopením a soucitem vzpomíná na svého otce a další svérázné a zemité příbuzné, pocházející ze Zakarpatské Ukrajiny, na své mládí a s ním spojené nešťastné lásky a ztracené iluze. Vše na příběhu Olgy, jejích přátel, rodiny a vrstevníků, odehrávajícím se v průběhu dvaceti let, které prožívalo Československo po ruské okupaci. Peripetie hrdinů jsou nahlíženy s ironií a humorným nadhledem. Střídají se zde bouřlivé komediální situace se slzami. Hrdinové této komedie však už ví, že nepodlehnout, nevzdávat se, mít rád a nezapomenout se smát je platné a dobré...
Snímek byl oceněn čtyřmi Českými lvy (v kategorii nejlepší film, za scénář Haliny Pawlowské, za režii Milana Šteindlera a za ženský herecký výkon Ivany Chýlkové v hlavní roli) a obdržel nominaci na Oscara i další zahraniční ocenění. Uvádíme ho jako připomínku událostí 21. 8. 1968 - invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa.
Vysílání: 22.8., 20.00 hod., ČT2

Schmitke
Vítejte v Krušných horách, Herr inženýr! Česko-německá komedie (2014). Hrají: P. Kurth, J. Jürgens, H. Dvořáková, J. Žáček, P. Vršek, L. Cooper a další. Scénář: J. Fusek, T. Končinský a Š. Altrichter. Kamera C. Pirjol. Režie Š. Altrichter (V německém a českém znění s titulky). Julius Schmitke je postarší německý konstruktér, jehož osamělý život se skládá z nevzrušivé práce ve společnosti ukecaného mladého kolegy. Když je jednoho dne pověřen opravou nevysvětlitelně skřípající staré turbíny, kterou kdysi navrhl, není z výletu na českou stranu Krušných hor příliš nadšen. Podivný kraj hlubokých lesů, zchátralých dolů a neméně podivných lidí v něm mnoho důvěry nevyvolá, ale když se mu přes noc záhadně ztratí kolega, musí i Schmitke vstoupit mezi mlhou zahalené stromy. S lehkým komediálním nadhledem nabízí film režiséra Štěpána Altrichtera mix detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety, přičemž těží z „magického realismu“ tamního prostředí. Hlavní postavou jsou totiž kromě Julia Schmitkeho právě Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací.
Vysílání: 25.8., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 27.8., ČT art

12.8.2019 11:08:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Gravity & Other Myths spojí nový cirkus s technologiemi

The Mirror (Foto: Andy Phillipson)

Po úspěšném únorovém hostování Australanek A Good Catch s představením Casting Off uvidí diváci na konci dubna celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...