zvláštní poděkování
Volný.cz

Karel Zeman v Litomyšli

Karel Zeman

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

V letošním roce uplyne sto let od narození uznávaného českého režiséra a scenáristy Karla Zemana a Městská galerie Litomyšl si toto výročí připomene výstavou filmových plakátů k jeho filmům, které pocházejí z jedinečné sbírky filmových plakátů Terryho ponožky v Praze.
Výstava představí nejen plakáty z uvedení Zemanových filmů v české distribuci, ale také plakáty zahraniční provenience. Doplněna je o originální černobílé a barevné fotografie a filmové programy. Československé výtvarníky, kteří navrhovali filmové plakáty, zastupuje na výstavě především Zdeněk Ziegler, jenž byl dvorním afišistou Karla Zemana a dojížděl za ním ohledně plakátů do Zlína na konzultace.

Zdeněk Ziegler vytvořil návrhy k filmům Ukradená vzducholoď, Čarodějův učeň, Na kometě a Pohádka o Honzíkovi a Mařence. Pozoruhodné jsou rovněž plakáty Josefa Flejšara k Baronu Prášilovi a Karla Knechtla k Vynálezu zkázy. Zahraničním uvedením filmů Karla Zemana kralují plakáty slavné polské plakátové školy (Franciszek Starowieyski, Jan Modożeniec) Ostatní země reprezentují plakáty z Francie a Sovětského svazu.Filmové plakáty na výstavě v domě U Rytířů doplní ukázky ze Zemanových filmů a také fotografie zachycující průběh natáčení. Výstava vzniká ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana, sbírkou filmových plakátů Terryho ponožky a Filmovým uzlem Zlín.
Uznávaný český filmový režisér, scenárista, výtvarník, animátor, loutkář a reklamní grafik Karel Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky. Po absolvování dvouleté obchodní školy v Kolíně odešel v roce 1927 do Francie, kde studoval reklamní grafiku a současně v tomto oboru pracoval. Po návratu z Francie v roce 1936 nemohl dlouho najít zaměstnání, až se nakonec uchytil jako externista v reklamě pro firmy Tatra a Baťa.
V roce 1939 měl odjet jako zástupce firmy Baťa na delší dobu do Casablanky, ale kvůli chybějícímu ověření protektorátních úřadů nakonec nevycestoval stal se vedoucím reklamního oddělení firmy Baťa v Domě služeb v Kobližné ulici v Brně.

Roku 1943 přijel do Brna režisér Elmar Klos natočit reportáž o aranžérské soutěži, v níž Karel Zeman zvítězil. Jeho tvorba Klose zaujala natolik, že mu nabídl práci v kudlovských ateliérech ve Zlíně.
Prvotinou, kterou zde Zeman režíroval společně s režisérem Bořivojem Zemanem, byl krátkometrážní Vánoční sen (1946). Během následujících deseti let vymyslel a režíroval sérii loutkových filmů, které vynikají originalitou i pro Zemana tolik typickým humorem.
V roce 1955 natočil Karel Zeman svůj první hraný film ‐ Cesta do pravěku, příběh chlapců, kteří putují proti proudu času, v němž kombinoval herce, loutky a filmové triky. Následovaly nejúspěšnější filmy inspirované fantastickým světem Julese Verna: Vynález zkázy (1958), Baron Prášil s Milošem Kopeckým v hlavní roli (1961) a volné zpracování knihy Dva roky prázdnin o pěti klucích, kteří odlétnou balónem na opuštěný ostrov – Ukradená vzducholoď (1966).
V období tzv. normalizace se Karel Zeman vlivem nepříznivé politické situace v kultuře vrátil k animovanému filmu pro děti. Natočil sedmidílný dobrodružný seriál o cestách námořníka Sindibáda Pohádky tisíce a jedné noci (1974), mytologický příběh o sirotku Krabatovi Čarodějův učeň (1977) a animovanou pohádku Honzík a Mařenka (1980). Od roku 1980 natáčel cyklus animovaných filmů pro slovenskou televizi, psal náměty na celovečerní kombinované a animované filmy a byl zván na mezinárodní festivaly, kterých se účastnil jako vážený člen poroty. Zemřel 5. dubna 1989 ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově). V jeho díle pokračovala dcera Ludmila, jež se stala výtvarnicí, ilustrátorkou, spisovatelkou a scénáristkou. V roce 1984 emigrovala do Kanady a po roce 1989 se neúnavně věnovala zachování odkazu svého otce ve filmovém světě.
Výstava potrvá do 29. března 2020.

10.2.2020 16:02:06 Redakce | rubrika - Výročí

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 09 - sekce

DIVADLO

Cestou necestou s láskou na Malé scéně VČD

Eliška a Josef Láskovi

Východočeské divadlo Pardubice uvede ve středu 26. února 2020 další díl zábavného pořadu Bez kostýmu aneb Poví celý článek

další články...

HUDBA

Životní osudy Petra Kalandry

Petra Kalandry

Dobrá víla Kalandra
Životní osudy Petra Kalandry, báječného muzikanta spojeného především s legendární skup celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Händelova Agrippina z Met v kinech

Agrippina

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. celý článek

další články...