zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 17. týden

Denzel Washington (Vzpomínka na Titány)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Škola základ života
Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá...! Slavná česká komedie podle románu Jaroslava Žáka (1938). Hrají: L. Pešek, F. Filipovský, A. Novotný, Z. Janů, T. Pištěk, F. Smolík, F. Kreuzmann, J. Marvan, L. Boháč, V. Trégl a další. Scénář V. Wasserman. Režie M. Frič. Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk (*13. 6. 1895 – †5. 8. 1960) narozený před 125 lety.
Vysílání: 25.4., 15.10 hod., ČT1
Opakování: 26.4., ČT1

Fanfán Tulipán
Krásná Adélka, hádání z ruky a královská budoucnost, které uvěří jeden neodolatelný snílek. Gérard Philipe a Gina Lollobrigida ve francouzské komedii. Kolorovaná verze (1952). Dále hrají: N. Roquevert, O. Hussenot, M. Herrand a další. Režie Christian-Jaque. Kdepak je mladý bouřlivák Fanfán? Hledá ho celá vesnice v čele s otcem mladičké Marion: Jejich předtucha je správná, v jedné z kupek sena je určitě najdou. Marně se Fanfán snaží o útěk, rozezlený otec jej dostihne a trest by měl být na doživotí. Čeká ho cesta k oltáři s krásnou Marion. Ale přesto, že má tato mladá venkovská dívka všechno, co má mít, Fanfánovi se ještě nechce do venkovského chomoutu. Když mu krásná cikánka předpoví z ruky šlechtickou budoucnost, má hned o důvod víc, proč ze svatby utéct, byť k verbířům. Fanfán udělá všechno pro to, aby se věštba naplnila a on se oženil s královskou dcerou.
Vysílání: 25.4., 21.20 hod., ČT1

Sestřičky
Život je procházka blátem, ale i tak má smysl. Jiřina Jirásková a Alena Mihulová v hlavních rolích českého filmu na motivy knihy Adolfa Branalda Vizita (1983). Dále hrají: O. Vetchý, O. Vízner, F. Husák, J. Růžička, O. Lackovič a další. Scénář V. Bor a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Mladičká zdravotní sestra Marie Sahulová (letošní jubilantka A. Mihulová), "poslední panna na intru", se rozhodne, že se stůj co stůj stane opravdovou ženou. Jenže má smůlu, vrátný ji přistihne s pacientem a ona musí za trest do zapadlé pohraniční vesničky. Její kolegyní se stane moudrá a zkušená žena, zvaná Babi (J. Jirásková), a ta dívku svérázným způsobem zasvěcuje do života a vede ji po stezkách jeho strastí i krás. Mariin příběh se vine množstvím pestrých epizod, je zalidněn rázovitými postavičkami, jejichž život je otevřený "sestřičkám" vždy důvěrněji než jiným lidem. Příběhy z lékařského prostředí mají čtenáři i diváci velmi rádi - stačí připomenout seriál Nemocnice na kraji města či film Pozor, vizita!, který na motivy knihy Adolfa Branalda Vizita natočil režisér Karel Kachyňa v roce 1981. Úspěch tohoto přepisu byl takový, že podle téže předlohy vznikl v roce 1983 jeho další úsměvný film Sestřičky.
Vysílání: 26.4., 15.55 hod., ČT1
Opakování: 27.4., ČT1

Vzpomínka na Titány
Fotbalový tým pod vedením nového trenéra nic nemohlo zastavit. Denzel Washington v hlavní roli amerického filmu (2002). Dále hrají: W. Patton, R. Hurst, E. Suplee, K. Pardue, H. Panettierieová a další. Režie Boaz Yakin. Bill Yoast je úspěšným trenérem amerického fotbalu v jižanském městečku Alexandrie. V roce 1971 chce místní tým středoškoláků pod jeho vedením vyhrát turnaj. Všechno se rázem změní v okamžiku, když na místo vrchního trenéra je jmenován mladší a nekompromisní Herman Boone. Yoastovi nezbývá, než se spokojit s místem pomocného trenéra. Pro většinu obyvatel města je Boone ale těžko přijatelný, je totiž černoch. Přitom právě Boon teď musí stmelit hráče různé barvy pleti a přivést tým k nejlepšímu výkonu a úspěšným zápasům bez porážky. Neskrývaný rasismus ohrozí už první soustředění mladých hráčů, protože předsudky jsou hluboce zakořeněny na obou stranách. Tvrdý a umíněný Boone přitom rozhodně nešetří nikoho, zajímá ho úspěch celého týmu. Strhující, stejně jako provokativní příběh vznikl podle skutečné události. Jeho režisér Boaz Yakin staví na dobře napsaném scénáři (Gregory Allen Howard) a na vynikajícím výkonu Denzela Washingtona (Presumpce viny, Training Day, Muž v ohni) v úloze Hermana Boonea.
Vysílání: 24.4., 23.30 hod., ČT2

Balada o vojákovi
Mladý voják má jen pár dní na to, aby odjel z fronty navštívit matku a hned se vrátil. Cestou ale potkává osudovou lásku. Sovětský lyrický film nominovaný na Oscara (1959). Hrají: V. Ivašov, Ž. Prochorenková. A. Maximová, N. Krjučkov, J. Urbanskij a další. Scénář a režie Grigorij Čuchraj (Premiéra). Teprve devatenáctiletý Aljoša překvapil svého velitele, když na bojišti druhé světové války zneškodnil dva nepřátelské tanky. Namísto vyznamenání ovšem mladík požádá o krátkou propustku do rodné vsi, aby mohl matce spravit střechu. Cestou potkává veterány mířící domů, mladé brance směrem na frontu i mladou dívku, která si jen přeje být od války co nejdál. Dobrosrdečný Ajloša se snaží každému z nich aspoň trochu ulehčit: vyřídit pozdravy rodině, doprovodit zraněného vojáka nebo vyděšené dívce sehnat trochu vody. To vše ho ale zároveň vzdaluje od jeho původního cíle a zdá se, že svou matku nestihne ani pozdravit. Žádného ze zdržení ale Aljoša nelituje, zvláště ne setkání se Šurou. Sovětský válečný snímek o krátkých chvilkách laskavosti v těch nejtěžších časech natočil v roce 1959 Grigorij Čuchraj podle vlastního scénáře, který napsal společně s Valentinem Ježovem. Oba pak za svou práci získali řadu festivalových cen, nominaci na Oscara za scénář a cenu BAFTA za nejlepší zahraniční film. Lyrický snímek o křehkém poutu mezi dvěma mladými lidmi se na krajinu zuboženou válkou dívá smířlivě, někdy s nadhledem nad absurdními situacemi, jindy vážně – většinou však s nadějí.
Vysílání: 25.4., 12.45 hod., ČT2

Chatova země
Ze štvance se stává lovec. Charles Bronson jako osamělý apačský bojovník v americkém koprodukčním westernu (1972). Dále hrají: J. Palance, J. Whitmore, S. Oakland, R. Waite a další. Režie Michael Winner. Apačský míšenec Chato (Charles Bronson) se během návštěvy zapadlého městečka v Novém Mexiku dostane do potyčky s tamějším šerifem kvůli svému rasovému původu. V sebeobraně je nucen strážce zákona zastřelit, a vydává se na útěk před krvežíznivou bandou pronásledovatelů v čele s kapitánem Whitmorem (Jack Palance). Početná skupinka bílých osadníků plánuje s Chatem učinit krátký proces a vydává se po jeho stopě hluboko do apačského území. Poháněni nenávistí a touhou po pomstě si ovšem neuvědomují, že v nehostinné krajině plné skal se sami stávají kořistí. Nelítostný western britského režiséra Michaela Winnera představuje velmi působivé svědectví o civilizačním střetu amerických osadníků s původními indiánskými obyvateli.
Vysílání: 26.4., 20.00 hod., ČT2

Kočár do Vídně
Válka má své vlastní zákony: buď zabiješ, nebo budeš zabit. České filmové drama podle námětu Jana Procházky (1966). Hrají: I. Janžurová, J. Hanzlík, L. Munzar, V. Ptáček, I. Niederle, J. Žák a další. Scénář J. Procházka a K. Kachyňa. Režie K. Kachyňa. Podle námětu Jana Procházky natočil v roce 1966 režisér Karel Kachyňa komorní příběh z posledních dnů druhé světové války. Ústřední hrdinkou je zoufalá venkovská žena, které Němci pověsili muže a které osud přivedl do rukou mladého vojáčka, na němž může vykonat svou pomstu. Celé drama se odehrává během cesty hlubokým lesem, kdy koňský povoz se ženou, vojákem a jeho těžce raněným spolubojovníkem míří k rakouským hranicím. Žena čeká na příležitost pomstít se, ale když ta chvíle nastane, zabít nedokáže. Kočár do Vídně patřil k nejdiskutovanějším filmům své doby. Jedněmi byl zatracován jako protiněmecký, jinými jako protičeský, ba i jako protipartyzánský. Je to však především film proti válce, proti zabíjení. "Válka zabíjí hlavně nevinné. Koho jiného? Copak do války šli někdy i jiní, než ti, kterým se vůbec nechtělo jít do války? Ale jakmile už zabíjení nastane, má své vlastní zákony. Redukují se ve snahu přežít: buďto zabiji, nebo budu zabit. Tento motor smrti je hlavním v každé válce," říká o svém filmu scenárista Jan Procházka. Roli mladé ženy Kristy napsal přímo pro Ivu Janžurovou, která patří v českém filmu mezi největší herecké osobnosti. Výborným partnerem jí byl Jaromír Hanzlík, pro kterého role vojáčka byla jednou z prvních velkých příležitostí.
Vysílání: 21.4., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 22.4., ČT art

Úžasný pan Belmondo
Portrét filmové legendy. Francouzský dokument. S nadsázkou lze tvrdit, že Belmonda zná každý. Možná má ale každý na mysli toho "svého" Belmonda. Legendární francouzský herec má mnoho tváří a zazářil v mnoha oblíbených žánrech. Přestože na počátku své kariéry toužil po divadle, byl to právě film, který ho katapultoval mezi světové hvězdy. Hrál ve snímcích francouzské nové vlny, hrál v detektivkách a dobrodružných příbězích, je vynikajícím komediálním hercem. A především o velkém žánrovém rozpětí jeho tvorby bude dnešní dokument. Dozvíme se ale také například o Belmondově sporu s přítelem Alainem Delonem ohledně úvodních titulků filmu Borsalino, kde oba herci zazářili, leč Delon, který film navíc produkoval, našel fintu, jak upřednostnit své jméno.
Vysílání: 22.4., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 24.4., ČT art., 28.4., ČT art

Poslední valčík
Velkolepá oslava konce. Unikátní záznam posledního koncertu rockové skupiny The Band v režii Martina Scorseseho. Americký hudební dokument (V původním znění s titulky) (Premiéra). Významná rocková kapela The Band uspořádala v roce 1976 na Den díkůvzdání svůj rozlučkový koncert v sanfranciském Winterlandu. Se svými fanoušky se symbolicky rozloučili v místě, kde poprvé vystoupili pod názvem The Band ve složení Rick Danko, Levon Helm, Garth Hudson, Richard Manuel a Robbie Robertson. Během šestnácti let společného hraní mimo jiné doprovázeli na světovém turné Boba Dylana, nebo vystoupili na legendárním hudebním festivalu ve Woodstocku. Jejich vzpomínky tak představují autentické svědectví o divokém rokenrolovém životě 70. let. Na poslední koncert se s nimi dorazili rozloučit hvězdy jako Ringo Starr, legendární kytarista Eric Clapton, popový idol Neil Diamond nebo folková zpěvačka Joni Mitchell. Poslední valčík právem patří mezi klasická díla žánru hudebního dokumentu. Americkému režiséru Martinu Scorsesemu se v něm podařilo poutavě zaznamenat tento jedinečný živý koncert a zároveň natočit oslavný portrét vlivné hudební skupiny.
Vysílání: 25.4., 22.10 hod., ČT art

13.4.2020 11:04:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Janáček 170 na piazzettě

Z vizuálu NdB

Přijďte s námi oslavit narozeniny Leoše Janáčka. Náš slavný skladatel má už 170 let, tak ta narozeninová party celý článek

další články...