zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Příběhy filmových legend - Roger Vadim a Robin Hood

Roger Vadim

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Roger Vadim
Očaroval Brigitte Bardottovou, Catherine Deneuveovou i Jane Fondovou. Portrét režiséra, herce, producenta, skandalisty a milovníka života. Francouzský dokument. Co se vám vybaví, uslyšíte-li jméno "Roger Vladimir Plemjannikov"? Asi nic, krom představy jakéhosi ruského šlechtice s francouzským křestním jménem a podivným příjmením. Ale když se řekne Roger Vadim, většině filmových diváků asi ze všeho nejdřív blikne obraz Brigitte Bardottové či Jane Fondové v nějaké pořádně pikantní filmové scéně. Vadim, potomek ruských přistěhovalců, se narodil v Paříži roku 1928. Už od útlého mládí svůj život spojil s filmem – ať už jako asistent režie, herec či novinář. Jakožto filmař sice nikdy nepatřil do hnutí zvaného „nová vlna“ (kde se prosadili bývalí filmoví recenzenti jako Truffaut, Rohmer, Godard, Chabrol), byl vnímán jako zbytečně lechtivý a maloměšťácký ve svých provokacích, avšak získal podporu, když se kvůli svým novátorsky pojednaným snímkům ocital před soudem.
Na přelomu 50. a 60. let byl zažalován, že przní klasická díla francouzské literatury, když je vyvazuje z původního kontextu a zasazuje do současnosti (de Choderlosovy Nebezpečné známosti byly prvním dílem, které se u nás promítalo) nebo německé okupace (podle de Sada Neřest a ctnost). Vadima tehdy hájil začínající právník Francois Mitterand, pozdější prezident... Avšak pohádá se i se svými mladšími kolegy: když Truffaut napíše, že Vadim z jednoho filmu ošklivými pletichami vyšachoval spolurežiséra, Vadim jej zažaluje pro pomluvu. Jako svědkové tehdy vystupovala plejáda tehdejší filmařské smetánky.
Vadim se definitivně zařazuje mezi tvůrce, jejichž touhou je natáčet divácky atraktivní – a také úspěšné – snímky. Ukazuje se, že k tomu celý život inklinoval, i když se věnoval zdánlivě uměleckým výbojům, které jen přetáčely obvyklá mravoličná očekávání. Ale ve svých nejlepších okamžicích dokázal strhnout vypravěčskou nápaditostí, třeba v eroticky pikantním comicsu Barbarella (1968), kterému vévodila milostných hrátek chtivá Jane Fondová. Mimochodem to byl další film, který se dostal i na plátna českých kin. Fondová, kvůli níž se přesunul do Ameriky, se mu jako jediná z žen „nevyvedla“: v době rozporuplně vnímaných bojů ve Vietnamu se rychle uplatnila jako protiválečná aktivistka a Vadimovi zůstala role muže v domácnosti, který pečuje o děti...
Dokument o Vadimovi má velkou vypovídací hodnotu: pracuje nejen s jeho autentickými výpověďmi, ale tvůrcům se podařilo sehnat i svědectví jeho manželek, potažmo dalších pamětníků, ať již patřili mezi kamarády nebo spolupracovníky. Vadim vychází jako okouzlující (dlouho mladý a atraktivní) muž, který to přitom v životě neměl snadné: jeho otec, ruský hrabě Plemjannikov, mu zemřel ještě v dětství, s matkou prožíval trudné živobytí, umocněné ještě druhou světovou válkou. Touha prosadit se a být uznávaný v něm byla jakoby zakódovaná.
Vysílání: 04.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 06.11., ČT art

Robin Hood – první celebrita mimo zákon
Hrdina, který nikdy nevyšel z módy aneb Robinova cesta od literatury k filmu a televizi. Francouzský dokument. S historickými legendami je to těžké, což dobře víme i v našich končinách. Natož pak ve Velké Británii, kde se to legendami jen hemží. Jednou z nejslavnějších postav britské kultury je bezesporu Robin Hood – hrdina, kterého díky románu a zejména několika filmovým zpracováním zná doslova celý svět. Sympatický zbojník, který zlovůlí krále Jana Bezzemka přišel o veškerý majetek a žil se skupinou přátel v hlubokých lesích u Sherwoodu. Bohatým bral, chudým dával, zní okřídlené úsloví, které se ale nemusí vždy zakládat na pravdě. Pokud Robinem Hoodem opravdu byl šlechtic jménem Robert z Locksley, asi se nedá mluvit o charakterním sympaťákovi, ale spíš o chladnokrevném vrahovi, tvrdí někteří historici. Ať tak či tak, jeho dobrodružné příběhy z pera nejrůznějších spisovatelů a scenáristů, které zpočátku kolovaly mezi prostým lidem jen ústně, se těšily a dodnes těší obrovské oblibě. V dokumentu uvidíme ukázky z mnoha slavných filmů, mezi nimiž vynikly zejména ty s hvězdnými představiteli – Errol Flynn, Sean Connery či Kevin Costner.
Vysílání: 08.11., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 11.11., ČT art

29.10.2020 15:10:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...