zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 14. týden

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Starověký Egypt: Chrámy na horním Nilu (2/4)
Při putování kolem Nilu navštívíme památky z období, která dohromady výrazně formovala lidstvo po celá tři tisíciletí. Připravil M. Košut. V této části země postavili staří Egypťané i řadu monumentálních chrámů zasvěcených bohům. Některé z nich nyní navštívíme. Budou to chrámy v Dendeře, v Edfu, v Kóm Ombo v Luxoru a v Karnaku. Od dob Nové říše, která existovala mezi léty 1550–1069 př. n. l., byl chrám považován za hut neter – dům boha. Mělo se za to, že v chrámu bůh skutečně přebývá a je stále přítomen. Většinu chrámů stavěli staří Egypťané podle přesných schémat. Vstupovalo se do nich tzv. pylonem, což byla mírně zešikmená mohutná čelní zeď, na které dodnes vidíme výklenky pro zavěšení praporů. Za monumentálním pylonem bylo rozlehlé nádvoří. Bylo posledním místem, kam mohli běžní lidé. Za nádvořím se pak nacházela jedna (někdy i dvě) sloupové síně zvané hypostyl. Sem mohli jen kněží a faraon. Za hypostylem bývala místnost s posvátnou bárkou pro přepravu boha a naos, v němž přebýval bůh.
Vysílání: 04.4., 15.10 hod., ČT2
Opakování: 05.4., ČT2., 06.4., ČT2

Myanmar, země pagod
Jedinečná architektura a panenská příroda jedné z nejtajuplnějších zemí jihovýchodní Asie. Francouzský dokumentární cyklus. Barma, dnešní Myanmar, leží na křižovatce mnoha civilizací a kultur. Žije v ní více než sto etnik, a země si uchovala svůj nezaměnitelný ráz. Obyvatelé chudé země, sousedící s Čínou, Laosem, Thajskem, Bangladéšem a Indií, jsou známí pohostinností i tím, že žijí v souladu s okolním prostředím a s přírodou. Tisíciletá historie tu zanechala otisk v podobě charakteristické architektury i kultury. Myanmar byl do devadesátých let dvacátého století uzavřený světu, dnes se mu otevírá a odhaluje své poklady: panenskou přírodu a tisíce pagod a chrámů.
Vysílání: 04.4., 18.05 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2

Záchrana katedrály Notre Dame
Píše se 15. dubna 2019. Nejslavnější chrám na světě zachvátily plameny, které se hasičům po mnoha hodinách podařilo zkrotit. Jaký osud však čeká ohořelé části katedrály dále? Francouzský dokument. Po celonočním boji s ohněm hasiči 16. dubna 2019 v ranních hodinách zvítězili nad plameny, které zachvátily katedrálu Notre-Dame předešlého večera. Prostor naplnil silný pach spáleniště a ohromná prázdnota uzavřená poničenými klenbami i ohořelými trámy, které bylo však třeba ihned zpevnit, aby se nepropadly a celý chrám se nezhroutil. Na místo se ihned vydali týmy odvážných řemeslníků, které v ohromných výškách a navzdory všudypřítomným toxickým látkám z roztavených kovů obětavě začaly se záchrannými pracemi.
Vysílání: 08.4., 09.15 hod., ČT2
Opakování: 10.4., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (10/12) - Joan Miró
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Surrealismus se zrodil po první světové válce. Tento nový umělecký směr těžil ze snů, představivosti, projevů psychických strádání, a především z nevědomí každého jednotlivce. K původně literárnímu hnutí, jež chtělo osvobodit lidstvo od omezující morálky a umění od akademismu, který ničil jeho tvořivou sílu, se připojili malíři, mimo jiné Chagall, Magritte, Dali i Joan Miró. Miró si dal za cíl „zabít malířství“, jak se o jeho tvorbě vyjádřili kritici. A on s tím vyjádřením pak souhlasil: chtěl „zabít“ tradiční malířství, jeho náměty i kompozici. V dětství byl snivý, uzavřený a také velmi špatný student. Kreslit začal ve svých sedmi letech a za několik málo roků nastoupil do téže školy výtvarných umění v Barceloně, kde dříve studoval Picasso. Inspirovali ho Van Gogh, Cézanne i kubismus. První výstavu měl v roce 1917 v Barceloně, když mu bylo 24 let. Krátce poté odjel poprvé do Paříže, kde začal experimentovat s fauvismem a kubismem, aby se nakonec přidal k surrealistickému hnutí. Vyhovoval mu nepředvídatelný surrealistický humor a velký důraz na imaginaci. Výtvarná řeč, kterou zformoval, se skládala z tenkých linií, barev a biomorfních tvarů a sloužila k vyjádření pocitů a dojmů vycházejících z představivosti, světa snů a poezie.
Vysílání: 05.4., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 07.4., ČT art

Artmix
Dubnový měsíčník o vizuálním umění je ve znamení designu, neboť byly uděleny Ceny Czech Grand Design za rok 2022. S letošními vítězi a s Jiřím Pelclem, historicky prvním Grand Designerem z roku 2006, probereme zlomové body v jejich tvorbě. Režie J. Chytilová (Premiéra). Měsíc duben je pravidelně věnován designu. Koncem března jsou vyhlášeny Ceny Czech Grand Design za uplynulý rok a veřejnost se tak dozví jména těch nejlepších designérů v jednotlivých kategoriích. V historii udílení cen, která trvá již 18 let, je mnoho zajímavých tvůrců. Prvním, kdo získal hlavní cenu Grand designér, byl Jiří Pelcl v roce 2006. Vítězka z roku 2015 Liběna Rochová vstoupila loni navíc do Síně slávy. Ukážeme jejich tvůrčí cestu, kam se posunuli, co tvoří v současnosti a co pro ně toto ocenění znamenalo. A samozřejmě vám nezapomeneme představit letošní vítězné Grand designéry, které vybrala mezinárodní porota. Artmix plus přinese jako obvykle nejzajímavější vizuální počiny na domácí scéně.
Vysílání: 06.4., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 12.4., ČT art

20.3.2023 09:03:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d ...celý článek


Výtvarné tipy 31. týden

Tajemství britských královských paláců

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem ...celý článek


Literární tipy 31. týden

Simon Stranger

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (5/8) - Násilí
Po zlatých šedesá ...celý článek


Filmové tipy 31. týden

J. Dušek (Pupendo)

Pupendo
Česká komedie, navazující svou poetikou na úspěšné Pelíšky, odkrývá každodenní příběhy lidí vystave ...celý článek


Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod ...celý článek


Příběhy filmových legend: Hepburnová a Lorenová

Sophia Lorenová: zvláštní osud

Audrey
Úchvatná herečka, nesporná módní ikona a obětavá velvyslankyně dobré vůle, která po celý svůj život ...celý článek


Drama zasazené do současného Berlína

Léto s Norou

Léto s Norou
Dospívání a první lásky jako by připomínaly přeměnu housenky v pestrobarevného motýla. Mezinár ...celý článek


Drama podle bestselleru Nicholase Sparkse

Zápisník jedné lásky

Zápisník jedné lásky
Za každou láskou je velký příběh. Ryan Gosling a Rachel McAdamsová v americkém romanti ...celý článek


Třetí řada seriálu podle oceňované knižní předlohy

Geniální přítelkyně III

Geniální přítelkyně III: Příběh těch, co odcházejí, a těch, kteří zůstanou (4/8) Studená válkaPo zlatých šedes ...celý článek


Olga Sommerová výročí

Olga Sommerová

GEN: Jan Špáta očima Olgy Sommerové
Portrét vynikajícího dokumentaristy a kameramana očima režisérky Olgy S ...celý článek


Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném ...celý článek


Životy slavných - Helene

Helene

Helene
Toužila malovat i žít podle vlastních pravidel. Laura Birnová jako ikona finského malířství 20. stol ...celý článek


Výtvarné tipy 30. týden

Paříž v zrcadle času

IT archeologie – virtuální klony chrámů v Baganu
Záchrana svatyň poškozených nejsilnějším zemětřesení ...celý článek


Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí ...celý článek



Časopis 30 - sekce

HUDBA

Czeching 2024: koho Radio Wave pošle na Eurosonic?

We Are Domi

Exportní projekt Czeching Radia Wave letos představí tři výrazné zástupce domácí hudební scény. David Žbirka a celý článek

další články...