zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

autor: Lenka Hatašová   

zvětšit obrázek

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšné lásky pokračuje ve vydávání díla světově proslulého spisovatele Milana Kundery. V pátek 5. dubna 2024 vychází audiokniha dvou esejů pod společným názvem Unesený Západ. V překladu Anny Kareninové je načetl člen činohry Národního divadla Radúz Mácha. Audiokniha vychází na CD-MP3 i digitálně; celkový čas nahrávky je pětaosmdesát minut.

Zvuková verze knihy, vydané nakladatelstvím Atlantis pod názvem Unesený Západ, obsahuje dva eseje Milana Kundery. První z nich, nazvaný v knize Nesamozřejmost národa, je záznamem vstupního projevu Milana Kundery na sjezdu spisovatelů v roce 1967. Upozornil v něm na ohroženost kultury a vyzval k návratu k evropským hodnotám, protože překračování národních kultur považoval za výrazný rys českého bytí v dějinách.
Druhý text, francouzsky psaný esej Unesený Západ aneb Tragédie střední Evropy (přeložený do češtiny Annou Kareninovou), byl poprvé otištěn v roce 1983 v časopise Le Débat. Je apelem k ochraně evropské duchovní identity, vzpomínkou na rok 1956 a vpád ruských tanků do Maďarska. Tuto událost považuje za tragédii střední Evropy a též Západu, tehdy do sebe zahleděného.
V konfrontaci se současným celosvětovým děním je řada myšlenek Milana Kundery téměř vizionářská. V interpretaci herce Radúze Máchy se text stává výrazným a silným, velmi aktuálním sdělením.

www.supraphonline.cz

8.4.2024 16:04:05 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 22 - sekce

HUDBA

Childish Gambino: poprvé v O2 areně

Childish Gambino

Na co sáhne, to promění ve zlato. Donald Glover aka Childish Gambino se vrací na koncertní pódia. Čtyřnásobný celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio celý článek

další články...