zvláštní poděkování
Volný.cz

Nepřítel lidu - třeskutá komedie o liberální demokracii

Nepřítel lidu

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadelní skupina Lachende Bestien v koprodukci s Městskými divadly pražskými uvede inscenaci podle hry Henrika Ibsena Nepřítel lidu. Premiéra autorské adaptace v režii Michala Háby proběhne 19. ledna 2019 v divadle Komedie.
Hru o lázeňském lékaři, který bojuje za nepopulární pravdu proti společenské většině, napsal Henrik Ibsen v roce 1882. Pro svoji kritiku společnosti, morálky a politiky je i po bezmála 150 letech od svého vzniku stále považovaná za aktuální. Z tohoto důvodu si ji k inscenování vybrala divadelní skupina Lachende Bestien hlásící se k politickému a apelativnímu divadlu.

Michal Hába, umělecký vedoucí skupiny, k volbě titulu dodal: „Téměř v každé recenzi Nepřítele lidu se objevuje, že Ibsenova hra je pořád aktuální. Náš výklad vychází z pozastavení nad touto skutečností - jak je to možné? To se vůbec nic nezměnilo?,“ a pokračoval: „ Ano, Nepřítel lidu bude vždycky aktuální tím, že se týká společnosti, její organizace a postavení jedince v ní. Ale přesto, co to vlastně vypovídá o světě? Jak je možné, že je nějaká hra aktuální už sto třicet šest let?“
Nepřítel lidu navazuje na dosavadní inscenace Lachende Bestien, které provokují ke komunikaci, úvahám, obratu myšlení. Výraznou úpravou prošel i text dramatu. „Divadelní texty docela často upravuju a přepisuju, dalo by se to občas nazvat i dekonstrukcí textu. Ale není to žádný rozmar, jednám s ohledem na dnešek. Jak to bude fungovat teď a tady,“ upřesnil Hába, který je vedle režie i autorem scénáře.
Nesmlouvavá režie Michala Háby nabourává zdánlivou aktuálnost dramatu Henrika Ibsena. Má hra z konce devatenáctého století stále co říct k současnosti? Příběh lázeňského lékaře, který bojuje proti „kompaktní většině”, je považován více než sto let za fungující zrcadlo společnosti. Divadelní skupině Lachende Bestien takový výklad nestačí. V divoké ekoteroristické jízdě nahlíží limity současné liberální demokracie i v ní obsažené fašistické tendence a svět Ibsenových lázní obohacuje o komentář sebedestruktivní kapitalistické společnosti.

Nepřítel lidu je prvním koprodukčním projektem Lachende Bestien a Městských divadel pražských (dosavadní inscenační tvorba Lachende Bestien je svázána s nezávislým uměleckým prostorem Venuše ve Švehlovce na pražském Žižkově).
Městská divadla pražská touto formou koprodukční spolupráce naplňují svůj cíl otevřít Komedii nezávislým tvůrcům a souborům.
Reprízy: 28. 1. a 13. 2. 2019 v divadle Komedie.

16.1.2019 17:01:32 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Zveme ...

Nestárnoucí příběh Cyrano z Bergeracu

Z TK

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos velkého ducha značí, ožije v podání divadelní společnosti INDIG ...celý článek


Královna Helen Mirren zahájí oslavy k 10. výročí NT Live

Královna Helen Mirren

Helen Mirren se vrací na plátna kin ve své nejslavnější roli! Nikoliv v pokračování oscarového dramatu Královn ...celý článek


Začínají Letní shakespearovské slavnosti

Alena Mihulová a Saša Rašilov (Zimní pohádka)

Slavnosti letos otevře Zimní pohádka v inscenaci Pavla Kheka. Diváci se mohou těšit i na reprízy úspěšného Ham ...celý článekČasopis 26 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy 27. týden

Jiří Macháček (Samotáři)

Báječná léta pod psa
Libuše Šafránková a Ondřej Vetchý ve filmové komedii podle známého románu Michala View celý článek

další články...