zvláštní poděkování
Volný.cz

Jan Kačer výročí

Jan Kačer

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Život režiséra a herce Jana Kačera v pohledu Jany HádkovéPortrét jedné z nejvýznamnějších osobností českého divadla 2. poloviny 20. století, jež stála u zrodu slavného Činoherního klubu, Jana Kačera, který dnes slaví významné životní jubileum (1996).
Významný český herec a režisér, umělec a občan, jemuž život a divadlo jsou vším, Jan Kačer slaví významné životní jubileum.
Po studiu na pražské DAMU v roce 1959 odešel spolu s téměř celým ročníkem do Divadla Petra Bezruče v Ostravě, kde působil jako režisér i herec a začal se významnou měrou podílet na umělecké profilaci této scény (Tramvaj do stanice Touha, Matka Kuráž, Romeo a Julie či Poprask na laguně). Poté odešel s generačně spřízněnou skupinou herců a umělců do Prahy, kde v roce 1965 spoluzaložil Činoherní klub. Znovu se prosadil jako režisér, především uváděl ruské autory (Revizor, Višňový sad, Na dně, Strýček Váňa), uplatnil se ale i herecky. Počátkem sedmdesátých let pohostinsky režíroval i v Národním divadle.

Dostal i příležitost v zahraničí. V Národním divadle v Oslu pod jeho režijní taktovkou vznikly inscenace opět podle ruských klasiků (Zločin a trest, Višňový sad). Jeho svobodomyslné postoje i sepětí se zakázanými filmy šedesátých let jej donutily v roce 1975 k opětovnému odchodu do Ostravy, kde pak deset let režíroval ve Státním divadle (Sen noci svatojánské, Cyrano z Bergeracu, Krysař). Po předchozím hostování v Divadle E. F. Buriana se nakonec v roce 1986 vrátil do Prahy jako člen Laterny Magiky a na postu režiséra se prosadil ve Vinohradském divadle (Urmefisto, Hlasy ptáků). Po změně politických poměrů v roce 1989 zakotvil Jan Kačer na naší první scéně v Národním divadle, kde působil jako herec i režisér, a uvedl zde řadu inscenací domácího i světového repertoáru (Zimní pohádka, Peer Gynt, Smrt obchodního cestujícího, Oblak a valčík, Podivní ptáci).
První zkušenost s filmovou kamerou učinil v roce 1959 rolí mladíka z vodácké osady ve snímku Probuzení. Ke spolupráci s filmem byl přizván znovu v roce 1963, kdy v režii Kadára a Klose natočil válečné drama Smrt si říká Engelchen, v němž dostal hlavní roli zraněného partyzána Pavla. Významně přispěl do filmů československé nové vlny (Cesta hlubokým lesem, Každý den odvahu, Nikdo se nebude smát, Den sedmý, osmá noc). Zajímavou příležitost dostal v roce 1967 v postavě fanatického řádového rytíře Armina ve Vláčilově Údolí včel. Popularitu mu přinesla v roce 1966 komedie Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Z jeho spolupráce s televizí připomeňme např. dialog mezi soudcem a odsouzeným z roku 1969 v režii E. Schorma Rozhovory či drama lásky a zrady podle F. M. Dostojevského v režii J. Svobody Přízrak, televizní zpracování díla I. S. Turgeněva Otcové a děti v režii E. Sadkové z roku 1971. Nelze opomenout ani postavu slepého Edwarda Rochestera v seriálu Jana Eyrová z roku 1972. Jako filmový herec dostal v 70. letech minulého století příležitost jen ojediněle ve slovenských filmech. Z 80. let pak připomeňme snímky Operace mé dcery z roku 1986 či Vlastně se nic nestalo z roku 1987. I po roce 1989 se filmovému herectví věnuje jen výjimečně, vzpomeňme např. na snímek Výchova dívek v Čechách (1997), Modré z nebe (1997) či Bolero (2004). Zatím jeho poslední filmovou prací byla úspěšná komedie o třígenerační rodině během dušičkového víkendu Chata na prodej (2018). Z televizní tvorby nelze opomenout jeho lékaře v oblíbené televizní komedii Kotva u přívozu (1980). Po roce 1989 dostal významnou hereckou příležitost např. v televizní inscenaci Zápas o člověka Nelibu (1990) atd.
Byl aktivní i politicky. Ve volbách roku 1990 zasedl do Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR, kde setrval do voleb v roce 1992.
Vysílání: 03.10., 22.50 hod., ČT art

20.9.2021 10:09:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 43. týden

Jiří Sovák

Říjen 1918 den po dni
Zábavná revue Studia Ypsilon z Obecního domu v Praze, z míst, kde se rozhodovalo o na ...celý článek


Divadelní tipy 42. týden

Vladimír Menšík

Komici na jedničku - Vladimír Menšík
Vzpomínky na nenapodobitelného mistra zábavy a vypravěčského talentu. ...celý článek


Neobyčejné životy - Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil

Bořivoj Navrátil
Připomeňme si životní a profesní osudy významného českého herce v bilančním dokumentu S. O ...celý článek


Oblíbená hra Divadla Járy Cimrmana

Vražda v salonním coupé

Vražda v salonním coupé
Tradiční seminář o Mistrově činnosti kriminalistické je dobrým úvodem k detektivní ...celý článek


Příběhy slavných - Eduard Kohout

Eduard Kohout

Poslední romantik
Legenda českého divadla i filmu Eduard Kohout. Vždy elegantní "herecký kníže z Kampy", čl ...celý článekČasopis 42 - sekce

OPERA/ TANEC

Speciální trojalbum Všechny lásky Antonína Dvořáka

Přebal alba

V září hudební svět připomenul 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Vydavatelství Supraphon připravilo k tét celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 42. týden

Spojenci

Spojenci
Nepřítel naslouchá! Láska na hraně vlastizrady. Brad Pitt a Marion Cotillardová jako špiónský pár celý článek

další články...