zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Václav Havel - 85 let

Václav Havel (Život podle Václava Havla)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Život podle Václava Havla
Pozoruhodný osud výjimečného muže: bohéma, dramatika, disidenta a prezidenta, od jehož narození dnes uplynulo 85 let (2014). Režie A. Sedláčková. Celovečerní dokumentární snímek režisérky Andrey Sedláčkové se stal prvním počinem, který poskytnul celkový pohled na pozoruhodný život Václava Havla. Pestré Havlovy osudy zahrnující rodinné zázemí, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost zachytila v sedmdesáti minutách, které tohoto muže představují ve všech životních etapách a rolích. Jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života, obdivovatele undergroundu a rockerů či pronásledovaného disidenta. Na jeho život divák nahlíží prostřednictvím neznámých záběrů a fotografií z období dětství, vojenské služby, divadelních začátků, chartistického i prezidentského období. Bohaté obrazové materiály získané díky dlouhodobým rešerším režisérka doplňuje vlastním osobním komentářem, který nespoléhá na pamětníky ani na výpovědi historiků. Vypráví tak především silný příběh, který má dle Havlových vlastních slov "rysy absurdity, pohádky, tragédie i komedie" a jenž silně ovlivnil životní směřování samotné režisérky. S Havlem se seznámila těsně před svou emigrací a jeho vnímání lidské svobody jí bylo až bytostně blízké. Portrét Václava Havla vznikl jako historicky první mezinárodní koprodukce České televize a francouzsko-německé televize ARTE s myšlenkou oslovit mladší generace diváků a zahraniční veřejnost. Uvádíme jej u příležitosti nedožitých 85. narozenin této výjimečné osobnosti, která upoutala světový zájem na malou zemi uprostřed Evropy.
Vysílání: 05.10., 21.45 hod., ČT2

Largo desolato
Absurdní, částečně autobiografické drama Václava Havla, dramatika a prvního prezidenta České republiky, od jehož narození 5. října uplyne 85 let. V hlavní roli slavné inscenace Divadla Na zábradlí v Praze Jiří Bartoška (1991). Dále hrají: J. Preissová, O. Pavelka, V. Dlouhý, I. Chýlková, V. Bedrna, O. Vlach, J. Přeučil, T. Brodská a další. Divadelní režie J. Grossman. Kamera J. Špelda. Televizní režie V. Polesný. Hru Largo desolato napsal Václav Havel v červenci roku 1984, rok a půl poté, co tehdejší režim, polekán celosvětovými protesty a Havlovým těžkým onemocněním, přerušil výkon jeho trestu. Byl to první významný signál ústupu moci před jejím oponentem. Napsal hru, v jejímž centru stojí disident, na nějž však nepohlíží jen z hlediska tragického, ale je schopen vnímat situaci a vztahy, i jejich absurditu s nadhledem a humorem. Hru v Divadle Na zábradlí v roce 1990 nastudoval režisér J. Grossman, autorův režisér a spolupracovník z let šedesátých, který do hlavní role obsadil Jiřího Bartošku. Hrdinou hry a jejím ústředním tématem je životní situace filosofa Leopolda Kopřivy, kterého autor zachycuje v období před hrozícím uvězněním státní represivní mocí. Hrdina se uzavírá ve svém bytě, kde přijímá nezvané i zvané návštěvy, jeho duševní stav se zhoršuje pod náporem toho, co po něm chtějí ostatní. Jedni, pro které je hrdinou, který „za nás“ bojuje proti totalitě, chtějí, aby ve svých postojích vytrval, druzí, představitelé represivních složek, žádají, aby své názory odvolal. A k tomu se přidává osobní sféra, v níž mu uniká manželka do jiného vztahu, zatímco jeho milenka se dožaduje proklamací a neklamných důkazů jeho lásky... Jedním z nejvýznamnějších autorových dramat si připomínáme nedožité osmdesáté páté narozeniny dramatika a prvního prezidenta České republiky Václava Havla.
Vysílání: 04.10., 20.15 hod., ČT art

Odcházení
Filmový debut prvního prezidenta České republiky, dramatika Václava Havla, od jehož narození zítra uplyne 85 let. Groteskní i sebeironická reflexe proměn politické moci, odehrávající se v zahradě jedné vládní vily (2011). Hrají: J. Abrhám, D. Havlová, E. Holubová, V. Chramostová, O. Kaiser, J. Dušek, T. Vilhelmová, J. Budař, J. Lábus, J. Bartoška a další. Kamera J. Malíř. Scénář a režie V. Havel. Střet odcházejícího politika, kancléře Riegra, s nově nastupující generací politiků, odehrávající se v zápletce kolem vystěhování z vládní vily, je ironickou parafrází dvojího způsobu vidění světa a pojetí hodnot, tradičně utopické a dnes poněkud vyprázdněné idealistické perspektivy s ryze pragmatickou a ekonomicky účelovou možností ovládat svět. Děj se odehrává na zahradě vládní vily, v níž žije bývalý kancléř Rieger, jenž se neumí se svou situací vyrovnat. I když se snaží nedat na sobě nic znát, jeho svět a vztahy se hroutí. Musí se vystěhovat z vládní vily a oddělit věci soukromé od věcí "eráru". Ve vile s ním žije jeho dlouholetá přítelkyně, jeho matka, jeho mladší dcera a sluha. Rieger sleduje proměny svého okolí i proměny charakterů svých nejbližších spolupracovníků, aby nakonec pokorně přijal ponižující funkci poradce svého hlavního protivníka, bývalého náměstka Kleina. Tento cynický představitel mladší generace politiků se samozřejmě navenek hlásí ke stejným ideálům, ale v praxi se jich vůbec nehodlá držet, vilu chce prodat a realizovat v ní jakési blíže neurčené "společenské centrum". Dramatik a politik tu zúročil jak své celoživotní zkušenosti a zážitky, tak ironický vhled autora, který je schopný se i na sebe sama podívat zrakem plným drásavého sarkasmu. Reflektoval i motivy odcházení v dílech klasiků dramatického umění – A. P. Čechova (Višňový sad) a W. Shakespeara (Král Lear). Poskytl divákům možnost nahlédnout do nitra osobnosti vládnoucího politika, kterého naplno zasáhla ztráta moci a – jak je autorovým zvykem – analyticky i humorně. V souladu s poselstvím, které zazní v autorově posledním filmovém záběru, v němž se sám vynoří z jezírka s větou "pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí". Scénář napsal podle své vlastní divadelní hry a režii filmu měl sám autor Václav Havel, od jehož narození zítra uplyne 85 let.
Vysílání: 04.10., 22.10 hod., ČT art

Anatomie gagu
V roce 1963 napsal Václav Havel stejnojmennou esej, o 45 let později natočil Josef Abrhám ml. na toto téma film, který nyní uvádíme jako připomínku 85. výročí Havlova narození. Hrají: J. Abrhám, J. Budař, J. Macháček, L. Smoljak a další (Premiéra). Film Anatomie gagu, který natočil Josef Abrhám mladší v roce 2008 vychází ze stejnojmenné eseje Václava Havla z roku 1963. Sestává z části hrané, v níž uvidíme kromě Josefa Abrháma staršího také třeba Ladislava Smoljaka, a teoretické, v níž promlouvají například Karel Vachek, Vladimír Just, Ctibor Turba i samotný Václav Havel. Česká televize připomíná uvedením tohoto filmu pětaosmdesáté výročí Havlova narození.
Vysílání: 07.10., 22.15 hod., ČT art

27.9.2021 09:09:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Petr Kolář akustické album

Přebal alba

Petr Kolář je český zpěvák a autor hudby a textů oceňovaný také díky unikátnímu zabarvení hlasu a velkému pěve celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla celý článek

další články...