zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 23. týden

J. Krampol a M. Šimek (Zajíc v pytli 12)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Poslední leč Josefa Langmilera
Spletité osudy všestranného herce v mnoha ukázkách a vzpomínkách příbuzných, přátel a kolegů V. Uzelacové, M. Pavlaty, A. Strejčka, A. Kachlíka a dalších (2010). Režie T. Kabele. Vášnivý myslivec a podle většiny kolegů a přátel uzavřený člověk. Nebyl bohém, i když jeho druhá žena tvrdila, že největšími přáteli v době úspěšného angažmá v Ostravě byli ředitel hotelu a místní barman. Na své okolí působil Josef Langmiler dojmem aristokrata, který byl nad věcí. A to kontrastuje s jeho původem. Neměl moc přátel, spíš se zdálo, že neměl žádné. Ale i to je velmi nepřesný a neúplný pohled na zajímavého herce, který ztvárnil mnoho rolí v Divadle E. F. Buriana, ve filmu i v televizních inscenacích a seriálech.
Vysílání: 05.6., 10.40 hod., ČT1

Zajíc v pytli 12
Zábavný pořad s Miloslavem Šimkem a Jiřím Krampolem neboli "besídka bývalých žáků zvláštní školy" v divadle Semafor (1990). Dále účinkují: P. Spálený, Z. Burianová, I. Záluská, V. Čižmárová, U. Kluková, L. Svoboda, J. Mařasová a další. Scénář M. Šimek a J. Krampol. Kamera P. Čepický. Režie E. Sedlář. Protagonisté nás pozvou do neexistujícího ústavu ředitele Douchy na "besídku bývalých žáků zvláštní školy". Zábavný program divadla Semafor z roku 1990 připomene humornými scénkami jedno z významných období spolupráce dvojice Šimek-Grossmann, na něž navazuje dvojice Šimek-Krampol. A vedle scének s návštěvami bývalých žáků i školního inspektora zazní písničky v podání P. Spáleného, Z. Burianové, V. Čižmárové a dalších zpěváků.
Vysílání: 08.6., 14.40 hod., ČT1

Úsměvy Petra Kostky
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zítra oslaví 85. narozeniny (1998). Režie P. Vantuch. V dnešním pořadu je hostem přední divadelní a filmový herec, držitel Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství Petr Kostka (*11. 6. 1938). Ideální představitel gentlemanů a lordů je znám více z charakterních rolí, avšak jednou z přihrádek v katalogu humoru je humor suchý zvaný anglický a zde se Petr Kostka cítí jako ryba ve vodě. O tom svědčí i názvy televizních komedií, ve kterých hrál: Prosím, Vaše Lordstvo!, Šplhající profesor, Šťastný Jim. Decentní pány ztvárnil i v domácím prostředí (Malostranské povídky, Saturnin). Z komediálních filmových rolí si připomeneme třeba Zítra vstanu a opařím se čajem, Což takhle dát si špenát nebo Fešák Hubert a celou řadu dalších.
Vysílání: 10.6., 09.00 hod., ČT1
Opakování: 15.6., ČT1

Stopy Járy Cimrmana (6/6) - Cimrmanova Praha
Jára Cimrman nepozvaný. Tak se jmenuje báseň Zdeňka Svěráka, kterou kolektivně přednesou všichni herci a protagonisté dokumentárního cyklu v Žižkovském Divadle Járy Cimrmana. V cestopisné minisérii putuje Miroslav Táborský s herci slavného divadelního souboru po místech, která jsou spojena s otiskem světem neuznaného génia. Připravil P. Ulrich (Premiéra). Přední čeští cimrmanologové, herci Divadla Járy Cimrmana, se tentokrát vydávají na pouť Prahou. V hlavním městě navštíví řadu míst, která jsou spojena s působením českého velikána. Podívají se třeba do Cimrmanových bahenních lázní, které působí blahodárně na revmatické potíže. Badatelé podotýkají, že Cimrman je známý také svým přínosem v oblasti radioaktivního lázeňství – především svým dobročinným gestem, kdy manželům Curiovým složil ve sklepě na vlastních bedrech 45 puten smolince. O Cimrmanových bahenních lázních si připravil referát mladý cimrmanolog Vojtěch Kotek. Profesor Miloň Čepelka, původním povoláním pedagog, zase zavede diváky do Základní školy Járy Cimrmana v pražských Lysolajích, kde dodnes částečně vyučují podle Cimrmanových metod.
Vysílání: 07.6., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 09.6., ČT2., 11.6., ČT2

Bob Fosse – začíná show
Legendární tanečník, divadelní a filmový režisér a choreograf žil naplno. Britský dokument. Kabaret, Chicago, Sladká Charity – to všechno jsou věhlasné muzikály, které se prosadily nejen na světových divadelních scénách, ale také ve filmu. Jejich režisér a choreograf Bob Fosse, známý také svým autobiografickým filmovým muzikálem All That Jazz či životopisným filmem Lenny, nositel všech významných uměleckých ocenění od Oscara až po ceny Tony či BAFTA, byl nejen renesančním člověkem, ale vášnivý milovník života se vším všudy. Ostatně, jeho legendární film All That Jazz je do značné míry autobiografický. Roy Scheider v něm hraje úspěšného choreografa, který žije nadoraz a pro nějž je i umírání velkou revuální scénou. Právě podle nejznámějšího rčení tohoto filmu, "Začíná show", pojmenovali tvůrci i dnešní dokument.
Vysílání: 08.6., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 11.6., ČT art., 13.6., ČT art

29.5.2023 17:05:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady MdB - Světáci

Petr Halberstadt, Michal Isteník, Jakub Uličník (Světáci)

Světáci
Kultovní filmová komedie z roku 1969 ožila na scéně Městského divadla Brno. Michal Isteník, Jakub U ...celý článek


Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavi ...celý článek


Tři holky jako květ z Fidlovačky

Tři holky jako květ

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patř ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Skautské desatero Jíry Stránského

Skautské desatero Jíry Stránského

Skautské desatero Jíry Stránského
Portrét spisovatele a scenáristy, předsedy českého PEN klubu, politického celý článek

další články...