zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pocta Karlu Hašlerovi

Pocta Karlu Hašlerovi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Pocta Karlu Hašlerovi
Hradčanské náměstí v Praze ožilo známými písněmi legendárního českého herce a písničkáře, od jehož narození uplynulo včera 140 let (2017). Účinkují: Patrola Šlapeto, J. Nohavica, M. Bárta, I. Pazderková, O. Brzobohatý, P. Bende, V. Noid Bárta, R. Papoušek, J. Kopáčková a další. Moderuje P. Rychlý. Režie J. Fronc. Open air galakoncert na Hradčanském náměstí v Praze z tvorby českého písničkáře Karla Hašlera (1879-1941), od jehož narození uplynulo 31. října 140 let. Legendárního českého herce a písničkáře Karla Hašlera netřeba dlouho představovat: syn sklářských dělníků, narozený 31. 10. 1879 na Zlíchově, vyučený rukavičkář, herecké zkušenosti získával v kočovných společnostech. V Choděrově herecké společnosti (1897–1898) a v letech 1899–1900 u společnosti Adolfa Dobrovolného. Následovala angažmá v Národním divadle v Brně (1900–1902) a v Slovinském zemském divadle v Lublani (1902–1903). Třináct let působil v Národním divadle v Praze (1903–1915) v tzv. Kvapilově éře, byl ředitelem kabaretů v Lucerně i Rokoku, šéfem Varieté (dnes Karlínského divadla), krátce působil i v Divadle na Vinohradech, byl jeden ze zakladatelů OSA, vlastnil Nakladatelství „Hašlerových“ písniček, deset let působil jako ředitel gramofonové společnosti The Gramophone Co. Ltd., (později EMI) vydávající desky pro HMV. Prodával gramofony, překládal operety, byl občasným dirigentem FOK i divadelním režisérem, stál u zrodu němého i zvukového filmu, sám hrál ve 30 filmech, pro film psal scénáře, hudbu, byl filmovým poradcem, stál u vzniku rozhlasového vysílání Radiojournalu, napsal kolem tří set písniček a desítky básní. Za druhé světové války i přes zákaz zpíval Karel Hašler vlastenecké a protiněmecké písně. Byl zatčen v září 1941 přímo během natáčení filmu Městečko na dlani, kde pracoval jako umělecký poradce. Nejprve byl uvězněn na Pankráci, poté v Drážďanech a svoji životní pouť zakončil v koncentračním táboře Mauthausen, kde ho zbil a zkopal opilý příslušník SS. Zanedlouho byl Karel Hašler odveden na trestný blok, kde se musel svléci donaha a poté na něj byla puštěna ledová voda ze sprch. Na následky mučení, neléčené flegmóny a úplavice Karel Hašler 22. prosince 1941 zemřel.
Vysílání: 01.11., 22.55 hod., ČT1

Když muzika začne hrát – Písničky Karla Hašlera
Pásmo melodií legendárního pražského písničkáře, od jehož narození uplynulo letos 140 let (1968). Zapadlými uličkami, poetickými zákoutími, trhy i poledními promenádami naší Stověžaté vás ve stylu Hašlerovy doby provede Josef Bek. Kamera J. Lebeda. Režie S. Strnad. Nejkrásnějšími zákoutími staré Prahy, kudy chodil Karel Hašler (1879–1941), vás provede Josef Bek. Uslyšíte mj. Hašlerovy písně: Staré topoly, Pětatřicátníci, Po starých zámeckých schodech, Na Prahou tančily hvězdičky, Vltavo, Vltavo, Před vejtoňskou hospodou, Hradčany krásné, Líbej, ach líbej a Ta naše písnička česká. V stylovém pásmu melodií B. Nádvořníka, K. Valdaufa a S. Stranada účinkují Z. Kohoutová, J. Zíma, J. Beyvl, E. Štaubertová, V. Jedenáctík, K. Hála, M. Karpíšek, L. Pešek, V. Vlková a další. Legendární český herec a písničkář Karel Hašler byl synem sklářských dělníků. Narodil se 31. října 1879 na pražském Zlíchově. První herecké zkušenosti získával u kočovných herců: v Choděrově herecké společnosti a u Adolfa Dobrovolného. Následovala angažmá v Národním divadle v Brně a v Slovinském zemském divadle v Lublani. Třináct let působil v Národním divadle v Praze (1903–1915) v tzv. Kvapilově éře, byl ředitelem kabaretů v Lucerně i Rokoku, šéfem Varieté (dnes Karlínského divadla), krátce působil i v Divadle na Vinohradech, byl jeden ze zakladatelů Ochranného svazu autorského a stál u zrodu rozhlasového vysílání Radiojournalu. Napsal kolem tří set písniček a desítky básní. Za druhé světové války i přes zákaz zpíval Karel Hašler vlastenecké a protiněmecké písně. Byl zatčen v září 1941 přímo během natáčení filmu Městečko na dlani, kde pracoval jako umělecký poradce. Nejprve byl uvězněn na Pankráci, poté v Drážďanech a svoji životní pouť zakončil v koncentračním táboře Mauthausen, kde ho zbil a zkopal opilý příslušník SS. Zanedlouho byl Karel Hašler odveden na trestný blok, kde se musel svléci donaha a poté na něj byla puštěna ledová voda ze sprch. Na následky mučení, neléčené flegmóny a úplavice Karel Hašler 22. prosince 1941 zemřel.
Vysílání: 02.11., 11.40 hod., ČT2

Hledání ztraceného času: Praho má matičko stověžatá nad Vltavou
Sestřih filmových písní o Praze, kde zazní i „hašlerka“ Má Praho (1997). Režie P. Vantuch. Karel Čáslavský tentokrát nehledal v dokumentech, ale v hraných filmech. Třicátá léta přinesla zvuk a s ním i písničky. O Praze je jich mnoho a mnohé se objevily ve filmech té doby. Pochopitelně zde nemůže chybět písničkář a herec Karel Hašler, který se narodil před 140 lety. Jeho "Zvony nad Prahou" byly roku 1939 natočeny způsobem, kterému dnes říkáme videoklip. Setkáme se i s playbackem, dnes tolik zneužívaným, a to v podání Adiny Mandlové. Tenorista Oldřich Kovář toho neměl zapotřebí, stejně jako čtveřice Settlerů. A tak nezbývá než k dnešnímu Hledání popřát i nerušený poslech.
Vysílání: 03.11., 09.15 hod., ČT2

Písničku si cestou notoval
Velký herec, vlastenec a slavný písničkář Karel Hašler, od jehož narození uplyne 140 let, v ukázkách a vzpomínkách Z. Kabátové, P. Filipovské, V. Žilky, P. Ruta, P. Taussiga a dalších (2003). Režie Z. Gawlik. V dokumentu režiséra Zdeňka Gawlika připomeneme život skladatele, textaře, zpěváka a herce Karla Hašlera. Jeho význam pro českou populární hudbu je nesporný. Stal se průkopníkem domácího šansonu, úspěšným písničkářem prvních českých kabaretů, nadaným literárním i hudebním autorem. Přes Hašlerův tragický konec nevyznívá dokument nostalgicky. Je to nepochybně dáno také veselou povahou známého muzikanta, který by smutné vzpomínání na sebe sama asi nepřijal. V dokumentu o něm hovoří osobnosti, které mají vztah k jeho dílu. Setkáme se tak s názory J. Beyvla, P. Filipovské, K. Gotta, J. Jiráně, Z. Kabátové, P. Taussiga, J. Zímy, V. Žilky a dalších. Letos si připomínáme 140 let od jeho narození.
Vysílání: 30.10., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 03.11., ČT art., 05.11., ČT art

21.10.2019 20:10:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

DISK uvede Čapkovo drama R.U.R.

R.U.R. - vizuál Divadla DISK

V divadle DISK se 28. března 2024 uskuteční premiéra dramatu Karla Čapka R.U.R. Režisér Jan-Jakub Šenkeřík pův celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pete Doherty hostem festivalu Dny evropského filmu

Pete Doherty

Pete Doherty míří na festival Dny evropského filmu (DEF). Zahraje naživo po projekci dokumentu Peter Doherty: celý článek

další články...