zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fenomén Masaryk

Fenomén Masaryk

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Při příležitosti 80. výročí úmrtí Tomáše Garrigue Masaryka, které připadlo na 14. září, připravilo Národní muzeum ve své Nové budově výstavu s názvem Fenomén Masaryk, prostřednictvím které návštěvníci poznají tuto významnou historickou osobnost nejen jako „Prezidenta Osvoboditele“ nebo „tatíčka Masaryka“, ale také jako vzdělaného a zásadového člověka, manžela, otce a veřejností milovanou i nenáviděnou osobnost. K vidění jsou unikátní filmové a zvukové materiály a samozřejmě jedinečné sbírkové předměty, jako např. Masarykův světlý vycházkový oblek nebo posmrtn& aacute; maska a samozřejmě i ukázky korespondence a dalších osobních předmětů rodiny Masarykových.

„Tomáš Garrigue Masaryk je jednou z fenomenálních osobností našich dějin. Osobností, která bezpochyby svým myšlením a činy předběhla svou dobu. V letošním roce sice uplyne už 80 let od jeho úmrtí, ale jeho odkaz je stále živý a možná aktuálnější, než kdy jindy. Národní muzeum se rozhodlo k tomuto výročí uspořádat výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi nejen jako o politikovi a zakladateli našeho státu, ale především o člověku s pevnými morálními zásadami, přesvědčeném demokratovi a lidsky neobyčejně zajímavé osobnosti. Naší ambicí je nejen na něj vzpomínat, ale především mladší generaci připomenout jeho myšlenky a jejich důležitost pro dnešní svět a naše morální hodnoty,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Výstava ukazuje TGM v několika rovinách. „Chtěli jsme představit osobu Tomáše, manžela Garrigua, veřejnou postavu Masaryka, aktivního a ovlivňujícího Profesora i zdánlivě nedotknutelného Prezidenta včetně jeho Obrazu po roce 1937. Především jsme však chtěli ukázat odvahu člověka stát si za svojí pravdou,“ dodává hlavní autor výstavy Michal Stehlík.
K tomu, aby si každý návštěvník udělal představu o nesmírně bohatém životě TGM, napomáhá celá řada unikátních sbírkových předmětů, knih, fotografií, videozáznamů a dalších dokumentů. Jedním z exponátů je např. orlí pero, jímž Masaryk podepsal v roce 1918 ve Filadelfii Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů. Dámy mohou obdivovat jednoduché leč efektní společenské šaty Charlotty Garrigue Masarykové a další osobní předměty rodiny Masarykových.

V další části výstavy se pak v exponátech odráží pohled na „obraz“ Masaryka ve společnosti – od silného momentu jeho smrti a pohřbu na podzim 1937, až po následné proměny během obou diktatur.
K bohatému doprovodnému programu patř přednášky, komentované prohlídky nebo filmových promítání a děti tu najdou speciální linka, která je zábavnou formou celou výstavou provází.
Hlavní linii výstavy doplňují tři menší doprovodné výstavy, které se podrobněji věnují tématům souvisejícím se životem TGM. První z nich se zaměří na Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský (do 2. 10.), další na procesy s Leopoldem Hilsnerem (3. 10. – 30. 11. 2017) a poslední představí snímky z ojedinělého Hradního fotoarchivu (1. 12. 2017 – 31. 1. 2018) vzniklého z činnosti tiskového odboru prezídia ministerské rady v letech 1918 až 1933.
Výstava k Masarykovu jubileu nazvaná Fenomén Masaryk bude probíhat až do konce ledna příštího roku v Nové budově Národního muzea.

25.9.2017 13:09:07 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce