zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 18. týden

Libuše Šafránková (Slavnosti sněženek)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Slavnosti sněženek
Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem v komedii podle povídek Bohumila Hrabala (1983). Hrají: R. Hrušínský, J. Hanzlík, J. Somr, J. Schmitzer, P. Čepek, M. Štibich a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Macák. Režie J. Menzel. Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera – se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce.
Vysílání: 01.5., 21.35 hod., ČT1
Opakování: 05.5., ČT1

Cirkus Humberto (5/12) - Maringotka číslo osm
Malý Vašek Karas zažívá svůj první velký úspěch... Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse, od jehož narození letos uplynulo 130 let (1988). Hrají: W. Possardt, K. Rupé, P. Haničinec, P. Mang, P. Mixtajová, L. Banat, V. Postránecký, J. Paulová, P. Préjean, J. Bohdalová, J. Kemr, J. Hlaváčová, K. Conradi, J. Bartoška, J. Dvořák, F. Němec, J. Somr, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip. V roce, kdy uplynulo 130 let od narození českého spisovatele, novináře a fejetonisty Eduarda Basse (1. 1. 1888 – 2. 10. 1946), se na televizní obrazovku vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle autorova stejnojmenného románu. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Cirkus Humberto se chystá opustit Hamburk, aby se vydal na letní turné. Vašík Karas (P. Mang), syn zedníka ze Šumavy Antonína Karase (P. Haničinec), u cirkusu velice rychle zdomácněl. U akrobata Roméa se začal učit na skákače. V Roméovu synovi Paolovi nalezl sedmiletý Vašík také prvního soka v lásce. Oba se zahleděli do stejně staré Helenky, dcery ředitele Berwitze (W. Possardt). Vašík však zažil také první vítězství, vždyť spolu s Helenkou prožili svoje první cirkusové vystoupení. A to byl důvod k oslavě jak mezi Čechy v maringotce číslo 8, tak i v maringotce ředitele Berwitze.
Vysílání: 06.5., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 10.5., ČT1

Třistatřicettři
Jak si vedla republika za sto let své existence? Moderátoři Jan Lukeš a Jan Schmid o tom budou debatovat s filmařem, výtvarníkem a literátem J. Švankmajerem, překladatelem a editorem B. Solaříkem, literárním kritikem P. Mandysem či sochařem P. Váňou (Premiéra). Blíží se stoleté výročí existence samostatného státu a tedy i čas na ohlédnutí. Jak jsme uspěli, v čem jsme zklamali sebe i druhé, co se nám povedlo, čím se můžeme chlubit, na co navazujeme? Moderátoři literární revue Jan Lukeš a Jan Schmid po tom budou pátrat v několika příštích dílech pořadu a tentokrát začnou hned u prvních let Československé republiky. Tehdy se totiž zrodilo drama bratří Čapků Ze života hmyzu, kterým se ve svém nejnovějším filmu Hmyz inspiroval Jan Švankmajer. Moderátoři se za ním vypraví do ateliéru v Knovízi, kde budou hovořit i s autorem švankmajerovské monografie Brunem Solaříkem. Literární kritik Pavel Mandys představí vítěze ankety Kniha století, Jana Dvořáková nás provede Masarykovou knihovnou, sochař Petr Váňa shrne dvacet let své práce na replice mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí, strženého v listopadu 1918. A harmonikář Pepíček Čečil zahraje a zazpívá třeba některou z hašlerovek.
Vysílání: 02.5., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 04.5., ČT art., 07.5., ČT art

23.4.2018 10:04:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...