zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 5. týden

Černí baroni

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Černí baroni (4/11) - Škodná
Tentokrát především o tom, proč byl vojín Kefalín převelen k prasatům a následně poslán do Prahy na školení dopisovatelů. Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka (2004). Hrají: A. Hryc, B. Polívka, R. Holub, V. Jandák, K. Heřmánek, O. Kaiser, P. Liška a další. Scénář M. Bezouška. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz. V roce, kdy si připomínáme 10 let od úmrtí českého spisovatele a humoristy Miloslava Švandrlíka (10. 8. 1932 – 26. 10. 2009), se na televizní obrazovku vrací seriál, jenž vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz (od jehož narození uplyne letos 85 let), který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. V ulici pod kasárnami se na zdi objeví výrazný nápis: AŽ K NÁM PŘIJDOU HOŠI Z USA, TAK NÁM TADY BUDE HEJ. Nadporučík Moucha (P. Nečas) je z nápisu vyděšený a říká Haluškovi (A. Hryc, jenž letos oslaví významné životní jubileum, gratulujeme), že má strach ze spiknutí. Jak ale všechno dopadne a proč major Haluška a ostatní důstojníci očekávají konec kariéry, to divákům prozradí zuřivý generál Mandel (P. Nárožný).
Vysílání: 30.1., 21.20 hod., ČT1

František Ladislav Čelakovský
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána pod okny Národního muzea v Praze (2010). Režie M. Petřík. Čeští obrozenci vedení Jungmannem usilovali o vytvoření náročné české poezie. Inspiraci nacházeli jednak v cizích vzorech, jednak v národních písních, které považovali za skryté poklady vznikajícího veršování "čekajícího na pravého básníka, který by je vzkřísil". A právě tímto básníkem se stal František Ladislav Čelakovský, zejména svými Ohlasy písní ruských a Ohlasy písní českých. Jimi nejlépe naplnil před polovinou 19. století představy tzv. preromantické školy a stanul vedle slovenského básníka a národního buditele Jána Kollára – jako doslova "první současný básník český".
Vysílání: 29.1., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 01.2., ČT2., 01.2., ČT2

Tom Jones
Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Britský film, ověnčený čtyřmi Oscary (1963). Hrají: A. Finney, H. Griffith, S. Yorková, E. Evansová, J. Greenwoodová a další. Režie Tony Richardson. Podle obecně panujícího názoru se narodil pro šibenici. A Tom nalezenec, jehož šlechetný pan Allworthy vychoval jako vlastního syna, Tom rošťák a sukničkář se skutečně moc nesnaží o nápravu své pověsti. Ba právě naopak. Je přesvědčen, že jakákoliv ženská je lepší než žádná a podle toho se, k pobouření všech puritánů, chová. Láska je však mocná čarodějka a Amorův šíp zraní dříve či později srdce každého. Nevyhnul se mu ani Tom. Jenomže může mít mladík bez dobrého původu naději, že získá ruku dědičky největšího panství v kraji? Zvlášť když se proti němu spikne kdekdo, synovcem jeho dobrodince počínaje a jeho vlastními vychovateli konče? Filmová adaptace stejnojmenného románu H. Fieldinga vypráví vtipnou a zábavnou formou příběh mladého nalezence, který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, označovaný někdy za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář-adaptace a hudba) plus mnoho dalších mezinárodních cen. Z Alberta Finneyho, který za svůj výkon v titulní roli získal mimo jiné Zlatý glóbus a Volpiho pohár na MFF v Benátkách pak rázem udělal mezinárodní filmovou hvězdu.
Vysílání: 01.2., 23.30 hod., ČT2

21.1.2019 12:01:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

Mladí ladí jazz zdarma na Karlovo náměstí

Jazzanova

V Praze do 30. dubna patří Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mlad celý článek

další články...