zvláštní poděkování
Volný.cz

Víra tipy

Víra

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Světci a svědci: Kryštof Harant
Pozoruhodná cesta renesančního intelektuála přes Svatou zemi na pražské popraviště (2008). Režie J. Hovorka. Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic patří nejen mezi přední hudební skladatele období renesance u nás. Proslul také jako spisovatel, válečník a diplomat. Uměl sedm jazyků, vyznal se dobře v zeměpise, ale i v historii a výtvarném umění. Při své pouti do Svaté země judské byl pasován na rytíře Božího hrobu. Byl císařovým komorníkem, dvorským radou, ale také předsedou České komory zemské. Proč člověk takového formátu skončil nakonec na popravišti?
Vysílání: 09.6., 09.45 hod., ČT2

Svatodušní bohoslužba

Přímý přenos ze sboru Církve bratrské v Kounicově ulici v Brně. Režie J. Varvařovský. Křesťané na celém světě slaví v tomto roce neděli 9. června jako velký a radostný svátek. Je to slavnost seslání Ducha svatého. Toho Ducha, ve kterém byli pokřtěni a který – jak křesťané věří – je vést až do Božího království. Jsou to vlastně narozeniny Kristovy církve. Česká televize připravila pro tento den přímý přenos bohoslužby ze sboru Církve bratrské v Brně, Kounicově ulici. Bohoslužbu vede Lukáš Pacek, kázání pronese Jan Asszonyi.
Vysílání: 09.6., 10.00 hod., ČT2Křesťanský magazín
Sexuální zneužívání nezletilých se zdaleka neděje jen v církvích. I proto je důležité hledat správná řešení v širších souvislostech. Režie B. Jetelina (Premiéra). Jak šetří Policie ČR případy sexuálního zneužívání mladistvých? Co nám o této sociopatologii naznačují veřejně dostupné statistické údaje? A jak postupují sekulární instituce, které se těmto obětem věnují a nakolik v tomto ohledu snesou srovnání církevní organizace? I na tyto otázky hledal odpovědi Bedřich Jetelina.
Vysílání: 09.6., 13.00 hod., ČT2
Opakování: 10.6., ČT2., 13.6., ČT2

Cesty víry: Vlídný písničkář
Pavel Helan svůj život spravedlivě dělí mezi Boha a muziku. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová (Premiéra). Pavel Helan je obyčejný kluk (téměř čtyřicetiletý) z malé vesničky u Brna. Byl vychován v tradiční katolické rodině v Moravských Knínicích, ministroval v tamějším kostelíku a absolvoval střední zahradnickou a vysokou lesnickou školu. V dospělosti při hledání vlastní spirituality prošel knihy Johna Eldredge, C. S. Lewise, Eckharta Tolleho až po filozofické hlubiny Tomáše Halíka. „Jak ohromně pestrá je mozaika křesťanství. Jak nebezpečný je fundamentalismus a dělení na „my a oni“. Jak velké přání je jednota křesťanů. Jak potřebný je humor. Jak velká je láska... O tom všem chci zpívat,“ říká písničkář, který si z televizní talentové soutěže odnesl přídomek vlídný.
Vysílání: 09.6., 13.55 hod., ČT2
Opakování: 10.6., ČT2., 12.6., ČT2

27.5.2019 18:05:37 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra