zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kasárna Karlín v zimě nespí

Kasarna Karlin (Foto: Dorota Velek)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S přicházející zimou areál pražských Kasáren Karlín neusíná. Bohatý program probíhá během chladných měsíců ve vnitřních vytápěných prostorách tohoto jinak prázdného a nevyužívaného klasicistního skvostu v centru Prahy - téměř každý den kino s filmovými novinkami, dokumenty a artovými snímky, koncerty českých a zahraničních kapel nezávislé scény a nově také přednášky POHOVor ve spolupráci s neziskovými organizacemi.

“Podobně jako letos na jaře a v létě pořádáme i přes zimu cca 30 - 35 akcí měsíčně,” vypočítává Matěj Velek z neziskové organizace Pražské centrum, která od roku 2017 prázdná Kasárna Karlín spravuje a oživuje rozsáhlými kulturními a společenskými aktivitami. “Za dva a půl roku jsou to stovky promítání, koncertů, debat, prohlídek i rodinných aktivit, které přitáhly sta tisíce návštěvníků - i studentů, rodičů s dětmi či seniorů,” pokračuje Matěj Velek. Zdůrazňuje, že jeho spolek zajišťuje kromě programu i správu, údržbu a zabezpečení nevyužívaných Kasáren Karlín a tím šetří státu jako majiteli objektu milióny korun ročně.
Z přednášek ve spolupráci s neziskovými organizacemi proběhnou v listopadu a prosinci například diskuse Greenpeace o udržitelném stylu života, Amnesty International o migraci a situaci na ostrově Lampeduse nebo organizace Cesta domů o možnostech péče o umírající v domácím prostředí.
Karlínská kasárna vznikla v roce 1844 jako odpověď na problém s kapacitně nedostačujícím ubytováním pro vojáky. Stavby se ujala firma Vojtěcha Kleina, jenž proslul jako stavitel prvního pražského nádraží – dnešního Masarykova. Jedná se o klasicistní pětipodlažní budovu, která se zachovala ve své původní dispozici a mimo několika pozdějších přístaveb na dvoře a úprav interiérů také ve více méně původním stavu. V přiléhající hospodářské budově dnes funguje kavárna, bar, kino, koncertní a divadelní sál, galerie a taneční škola pro děti.

Kasárna Karlín spravuje od roku 2017 nezisková organizace Pražské centrum, jejímž cílem je ochrana, zvelebování, popularizace a oživování zapomenutých či nepřístupných míst v Praze a to mj. prostřednictvím organizace kulturních, vzdělávacích a jiných společenských akcí. Prvním působištěm spolku bylo v letech 2013–2015 Nákladové nádraží Žižkov. Budova kasáren přešla v roce 2016 do správy Ministerstva spravedlnosti. Tehdejší ministr Robert Pelikán přišel se záměrem vybudovat na místě justiční palác, a to v horizontu zhruba deseti let. Matěj Velek s neziskovou organizací Pražské centrum se na ministra obrátil s návrhem na dočasné užívání objektu ke kulturním a společenským účelům. Po ročním vyjednávání s ministerskými úředníky se nakonec podařilo dojednat podmínky a v březnu roku 2017 byla podepsána smlouva na tři roky s možností prodloužení. Do výpůjčky dostal spolek tzv. novou budovu a nádvoří s tím, že o využití tzv. staré budovy se bude nadále jednat.

18.11.2019 16:11:08 Redakce | rubrika - Zprávy