zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 29. týden

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Potrava duše & těla II (3/11)
Hodinky vévody z Berry a nabídka z jeho jídelníčku. V srdci kraje Champagne, nedaleko Remeše, se nachází léno gastronomie. Arnaud Lallement, nositel tří michelinských hvězd, se inspiroval jedním z nejproslulejších uměleckých skvostů středověku: iluminací představující banket vévody z Berry.
Vysílání: 13.7., 12.50 hod., ČT2
Opakování: 16.7., ČT2

Deset století architektury: Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Katedrála, která vyrostla do gotické krásy díky hornické prestiži, patří k nejvýraznějším dokladům umění našich středověkých architektů (1999). Režie V. Štursa. Chrám sv. Barbory, patronky havířů, vděčí za své založení prestižním touhám kutnohorských důlních podnikatelů. Touha vyrovnat se Praze je zdrojem jeho velkolepé koncepce. Spjatost chrámu s kutnohorskými patriciji a prosperitou jejich dolů je důvodem, proč stavba trvala více jak pět set let, až do roku 1905. Zakladatelský projekt pochází z huti Petra Parléře, která stavbu prováděla až do husitských válek, nejprve jako trojlodní, později pětilodní stavbu katedrálního typu s protáhlým chórem, lemovaným ochozem s věncem kaplí a příčnou lodí. V letech 1481–89 řídil stavbu mistr Hanuš, zaklenul ochoz a vnitřní boční lodi žebrovými hvězdicemi. Mezi léty 1489–1506 byl k řízení povolán Matyáš Rejsek, pod jeho vedením bylo dokončeno triforium, vybudována okenní stěna fóru a zaklenuta složitá, pro Rejska charakteristická síťová klenba nad kněžištěm. Ve čtvrté stavební etapě (1512–1532) bylo zbudováno síňové trojlodí a chrám dostal svoji charakteristickou trojitou stanovou střechu. V době pobělohorské, za působení jezuitů, bylo zastřešení nahrazeno střechou valbovou a interiér dostal nový mobiliář i nástěnné malby. Do podoby současné byl chrám dostavěn díky úsilí archeologického a vlasteneckého spolku Vocel v druhé polovině 19. století. Chrámu byly navráceny jeho typické stanové střechy, byl o jedno pole prodloužen, dostal novou, pseudogotickou čelní stěnu. Obnoveny a doplněny byly nástěnné malby a vitráže.
Vysílání: 18.7., 09.40 hod., ČT2

Hieronymus Bosch: Ďábel s andělskými křídly
Nejzáhadnější malíř úsvitu nizozemské renesance, idol surrealistů. Francouzský dokument. Malíř Hieronymus Bosch neukazuje svůj vlastní fantastický svět, ale svět těch, kdo se na jeho obrazy dívají. Snaží se zaujmout vaši mysl. Nejde mu v první řadě o jeho vlastní představivost. Skrývá snad v sobě triptych "Zahrada pozemských rozkoší" ještě nějaká tajemství? Nahoře na prostředním obrazu je postava člověka tvořeného vodou, je položený v krajině. Připomíná nám obraz Vitruvia od Leonarda da Vinci. Stejně jako on, i Bosch dokázal zachytit všechna zásadní témata své doby: agresi, objevy, úvahy o víře. Nezůstal snad člověk stejný? Nemá snad stejné vášně? Nehoří snad touhou? Nehledá spravedlnost větší a pravdivější, než je ta lidská? Odváží se vzepřít podlosti, zákeřnosti, nespravedlnosti? A nemá snad ďábel Bosch andělská křídla?
Vysílání: 15.7., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art., 21.7., ČT art

Ženské umění: Umělkyně vídeňské moderny
Portréty umělkyň, které se podílely na zrodu vídeňské moderny. Ve výrazně mužském světě se dokázaly emancipovat a zanechat stopu na kulturní a výtvarné scéně. Rakouský dokumentární film (Premiéra). Na zrodu vídeňské moderny se podílely také ženy. Ve výrazně mužském světě se dokázaly emancipovat a zanechat stopu na kulturní a výtvarné scéně. Kunsthistorie se k nim ovšem zachovala macešsky a jejich jména časem zcela neprávem upadla v zapomnění. Rakouský dokumentární film Barbary Weissenbeckové se snaží tuto nespravedlnost alespoň částečně odčinit.
Vysílání: 15.7., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 16.7., ČT2., 19.7., ČT art

Bernard Buffet neposlušný
Portrét posledního velkého figurativního malíře. Francouzský dokument. Jean Cocteau tvrdil, že ať už malíř maluje krajinu nebo zátiší, vždy je to jeho vlastní portrét. Kupodivu u Bernarda Buffeta (1928–1999) to platí dvojnásob. Maloval svůj svět, použité předměty, vyzáblá kuřata. Rád maloval běžné věci, kuchyňské náčiní, například. Ale ta zdánlivá obyčejnost měla v jeho stylu charisma. Buffetova charakteristická stylistika spoluvytvářela poválečné vnímání světa ve Francii. Byl tam totiž punk i pop, posedlost i radikálnost, citlivost i neklid. Jeho obrazy obdivovali Georges Simenon i Ella Fitzgerald.
Vysílání: 16.7., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 20.7., ČT art

9.7.2020 16:07:29 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...