zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 44. týden

Staré pověsti české

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dick Whittington
Pohádka o chudém chlapci a mluvící kočce, která mu přinesla štěstí (1993). Hrají: M. Sobotka, H. Ševčíková, V. Brabec, P. Štěpánek, L. Tokoš, D. Hlaváčová, R. Merunková a další. Scénář H. Sýkorová. Kamera M. Dostál. Režie V. Janečková. Stará anglická legenda o chudém chlapci, který se stal starostou města Londýna, posloužila jako předloha k pohádkovému zpracování. Sirotek Dick Whittington (M. Sobotka) nedostal do vínku nic míň a nic víc než poctivost, pracovitost, upřímnost, smysl pro čest a spravedlnost. Tyto vlastnosti a trocha štěstí mu dopomohou k tomu, že se stane váženým a bohatým mladým mužem i milujícím manželem. A tak si tenhle mile staromódní příběh, v němž slušnost, píle a vlastní přičinění vedou k dosažení úspěchu a životního naplnění, uchovává až po dnešní časy sympatickou a potřebnou aktuálnost. V pohádce si dále zahráli H. Ševčíková, V. Brabec, P. Štěpánek, L. Tokoš a další.
Vysílání: 29.10., 13.40 hod., ČT1

Cirkus Humberto (6/12) - Natrvalo
Zkrachovalý baron manažerem. Příběhy lidí, jimž se manéž stala osudem, ve slavném seriálu podle románu Eduarda Basse (1988). Hrají: W. Possardt, K. Rupé, P. Haničinec, od jehož narození letos uplynulo 90 let, P. Mang, P. Mixtajová, L. Banat, V. Postránecký, J. Paulová, J. Bohdalová, J. Kemr, K. Conradi, J. Bartoška, J. Dvořák, F. Němec, J. Somr, J. Abrhám, W. Bathke, J. Lábus, L. Lipský, H. Brejchová, R. Lukavský a další. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip, letošní jubilant. Na televizní obrazovku vrací jeden z našich nejvýpravnějších a nejoblíbenějších televizních seriálů, který vznikl podle stejnojmenného románu E. Basse. Děj písemné předlohy i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. Režii měl František Filip, který letos slaví 90. narozeniny. Postavu českého muzikanta Antona Karase si zahrál Petr Haničinec, od jehož narození uplynulo letos 90 let. Direktor Petr Berwitz (W. Possardt) angažuje malého Vaška (P. Mang) jako krasojezdce a za první plat mu otec (P. Haničinec) dává ušít jezdecké boty. Konflikt Vaška s Paolem ho pak přivádí k myšlence, že skutečný domov nevytvoří chalupa na vsi, ale lidé, se kterými žijeme. Nejen Karasovi ale našli domov u cirkusu. Když Vašek vracel ztracenou tabatěrku baronu Schönsteinovi (J. Abrhám), odvrátil ho od sebevraždy. Ten pak vstoupil do služeb cirkusu a díky své obratnosti zprostředkoval setkání dvou nesmiřitelných konkurentů...
Vysílání: 01.11., 11.05 hod., ČT1
Opakování: 03.11., ČT1

Můj bratr Ota Pavel
Vzpomínání Otova staršího bratra Huga na svého slavného sourozence. Připravil G. Agathonikiadis. Otvíráme svět rodiny Pavlovy s jejich drobnými všedními radostmi, ale také stíny, které na ní dopadly po propuknutí nemoci spisovatele, novináře a sportovního reportéra Oty Pavla. Tentokrát z pohledu jednoho ze starších bratrů Huga, který zemřel v lednu 2014.
Vysílání: 27.10., 13.00 hod., ČT2
Opakování: 30.10., ČT2

Poslední dny Anny Frankové
Za šest milionů mrtvých Židů promluvil hlas patnáctileté dívky. Britský dokument. "Deník Anny Frankové" patří k symbolům tragického osudu lidí židovského původu pronásledovaných a zavražděných nacisty za druhé světové války. Anne Franková se narodila 12. 6. 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem v židovské rodině bankovního úředníka Otty Franka. Když jí byly čtyři roky, k moci se dostal Adolf Hitler a čtyřčlenná rodina uprchla do Holandska. Ke třináctým narozeninám dostala deník; první text zapsala 20. 6. 1942. Její rodiče tehdy dokončili výstavbu úkrytu v zadním traktu amsterdamské kancelářské budovy, kde sídlila firma Opekta, založená Ottou Frankem. Poté, co hrozba transportů začala být aktuální, se rodina Frankových 6. 7. 1942 přestěhovala do úkrytu. V izolaci prožila dva roky a její deník se stal důvěrníkem jejího dospívání, strachu, malých radostí, ale i nenávistí ovládajících dny v uzavřeném prostoru.
Vysílání: 01.11., 00.40 hod., ČT2
Opakování: 03.11., ČT2

Staré pověsti české
Dějiny podle Aloise Jiráska a jedné z největších postav světového animovaného filmu a všestranného výtvarného umělce – Jiřího Trnky, v jehož nestárnoucím loutkovém filmu z roku 1952 ožívají hrdinové české mytologie. Podle A. Jiráska a Kosmy upravili: J. Trnka, M. V. Kratochvíl a J. Brdečka. Scénář a režie J. Trnka. Špalíček, Císařův slavík, Bajaja – co titul, to řada cen a uznání, které jejich tvůrce Jiří Trnka získal pro naši kinematografii na zahraničních filmových festivalech. Ani Staré pověsti české nejsou výjimkou. Podle stejnojmenné knihy Aloise Jiráska natočil Jiří Trnka v roce 1952 celovečerní loutkový film a znovu jím dokázal své neobyčejné mistrovství. Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Film získal Stříbrného lva v Benátkách v roce 1953, Cenu švýcarské filmové kritiky ve stejném roce a Velkou cenu v kategorii loutkových filmů v Montevideu v roce 1954. Staré pověsti české svým hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů.
ČT uvede restaurovanou verzi filmu, kterou za podpory Ministerstva kultury realizoval Národní filmový archiv.
Vysílání: 28.10., 20.15 hod., ČT art

22.10.2020 21:10:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Noc divadel 2024 v Jihočeském divadle

Maraton Bedřicha Smetany

Největší divadelní svátek každoročně nabízí nejen netradiční představení, ale i mnoho dalšího. Nejinak tomu bu celý článek

další články...