zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 42. týden

Spojenci

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Spojenci
Nepřítel naslouchá! Láska na hraně vlastizrady. Brad Pitt a Marion Cotillardová jako špiónský pár v britsko-americkém válečném dramatu (2016). Dále hrají: J. Harris, L. Caplanová, M. Goode, Ch. Hopeová a další. Režie Robert Zemeckis (Premiéra). Píše se rok 1942 a dvojice špiónů v utajení má v Casablance zvláštní úkol – spáchat atentát na německého velvyslance. Kanadský agent Max Vatan a francouzská agentka Marianne Beauséjourová předstírají zamilovaný manželský pár, který se těší společenské prestiži. Čím nebezpečnější hru rozehrávají, tím větší v sobě nachází zalíbení. Po splnění náročné mise společně odchází do Londýna, jenže zdánlivá idyla končí ve chvíli, kdy Marianne čelí závažnému podezření. Ve hře je osud druhé světové války a Max má pouhých 72 hodin na to, aby zachránil svou rodinu a očistil jméno své manželky. Výpravný válečný snímek natočil oscarový režisér Robert Zemeckis (Forrest Gump, Trosečník). V hlavních rolích zazářili Brad Pitt a Marion Cotillardová.
Vysílání: 23.10., 20.00 hod., ČT2

La French – Francouzská spojka
Mafie a nejznámější drogová cesta, kdo se jí postaví – zaplatí. Francouzsko-belgické drama podle skutečných událostí (2014). Hrají: J. Dujardin, C. Salletteová, B. Magimel, G. Lellouche, G. Gouix, F. Atkine, M. Douteyová a další. Režie Cédric Jimenez (Premiéra). Marseille 1975. Pierre Michel se s celou rodinou stěhuje do Marseille, protože byl jmenován vyšetřujícím soudcem pro potírání mafie, především jejich drogové činnosti. Michel se zaměřuje na tzv. Francouzskou spojku (French Connection – La French) organizaci, která zajišťovala největší a nejdůležitější drogovou trasu tehdejší doby, a Marseille byla jejím hlavní uzlem. Neohrožený Michel se postavil nedotknutelnému kmotrovi Gaëtanu Zampovi a brzy pochopil, že pokud chce dosáhnout výsledků, musí změnit své dosavadní metody. Film byl natočen podle skutečných událostí. Soudce Pierre Michel, dlužno poznamenat, stejně charismatický jako jeho filmový představitel, stačil za svou krátkou kariéru objevit a zničit šest drogových laboratoří a zatknout sedmdesát překupníků drog. Po soudci Francoisi Renaudovi, zavražděném v roce 1975 v Lyonu (jeho postava inspirovala režiséra Yvese Boisseta k natočení filmu Soudce zvaný Šerif) byl Pierre Michel druhým zavražděným soudcem, od doby okupace. Michel byl doslova popraven mafií v roce 1981, když jel na večeři se svou ženou a dcerami.
Vysílání: 23.10., 22.05 hod., ČT2

Sviňák
Život je hra. Adaptace románu Irvina Welshe s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Britský koprodukční film (2013). Dále hrají: J. Bell, E. Marsan, I. Pootsová, J. Broadbent, K. Dickieová, P. McIntoshový, M. Compston, S. Macdonaldová a další. Režie John S. Baird. Adaptaci stejnojmenného románu Irvina Welshe Sviňák natočil skotský scenárista a režisér Jon S. Baird. Jeho kriminální snímek s prvky černé komedie zachovává charakteristické rysy Welshova stylu, v němž se mísí naturalismus s ironií. Titulním hrdinou je amorální detektiv ze skotského Edinburghu Bruce Robertson, usilující nevybíravými prostředky o povýšení. Podvádí, pije, fetuje a souloží. Zároveň se stále hlouběji propadá do paranoie, způsobené osobním traumatem. Realisticky pojednaný film, proložený hrdinovými fantaskními vizemi, získal řadu filmových cen. James McAvoy si v roce 2013 za své přesvědčivé ztvárnění člověka, pohybujícího se ve spirále excesu, odnesl z předávání Britských nezávislých filmových cen ocenění pro nejlepšího herce.
Vysílání: 23.10., 00.20 hod., ČT2

Tom Horn
Pravdivý příběh muže, který pomáhal spravedlnosti, ale pro některé se stal hrozbou. Steve McQueen v titulní roli amerického westernu (1980). Dále hrají: L. Evansová, R. Farnsworth, S. Pickens a další. Režie W. Wiard. Ještě za svého života se stal jednou z legendárních postav amerického Západu jistý Tom Horn. Vyzkoušel pestrou řadu zaměstnání – stavěl železnice, byl kočím, zvědem, pracoval v dolech, vítězil v rodeech. Byl i zaměstnancem Pinkertonovy národní detektivní agentury a na závěr své kariéry se ve státě Wyoming téměř sám postavil organizovaným zlodějům dobytka. A právě o této poslední kapitole vypráví film Tom Horn, na jehož výrobě se podílel i představitel hlavní role Steve McQueen – v době natáčení s již pokročilým stupněm rakoviny. V úvodu filmu nalezne jednoho dne v jakémsi zapadákově Toma Horna jistý muž a nabídne mu práci hodnou jeho jména. Šlo by o to vypořádat se se zloději dobytka, co sužují statek jeho spolku. Tom na nabídku kývne a netrvá to dlouho a zkušený lovec lidí odstartuje likvidaci jednoho zloděje za druhým a krádeže brzy ustanou. A to nejenom kvůli ubývajícím zlodějům, ale hlavně kvůli strachu z tohoto zabijáka. Ten však pro spolek začne záhy představovat až moc velkou hrozbu, a rozhodnou se ho proto zbavit...
Vysílání: 24.10., 20.00 hod., ČT2

11.10.2021 16:10:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hamlet (MdP)

Články v rubrice - Z éteru

Dokumenty Leonardo DiCaprio a Koyaanisqatsi

Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita

Leonardo DiCaprio, nejžádanější celebrita
Na stříbrném plátně je doma už přes třicet let, ale nestárne. Fra ...celý článek


Cesta intelektuála k popravišti

Cesta intelektuála k popravišti

Cesta intelektuála k popravišti
Dokumentární pouť po stopách renesančního šlechtice, umělce a cestovatele K ...celý článek


Výtvarné tipy 49. týden

Ve službách papeže

Život humoristy Vladimíra Renčína v pohledu Jana Špáty
Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých kreslířů ...celý článek


Britský film Už teď mi chybíš

Už teď mi chybíš

Už teď mi chybíš
Když se vám život rozpadá, přátelství přetrvá. Britský film s Toni Colletteovou a Drew Bar ...celý článek


Velikáni filmu... Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo (Mrchožrouti)

Mrchožrouti
Jean-Paul Belmondo bojuje za vlast a své peníze ve válečném africkém písku. Francouzské dobrodr ...celý článek


Filmové tipy 49. týden

Martin Stránský (Burácení)

Colette
Strhující drama lásky a nekonečné touhy po svobodě. Jiří Mádl jako mladičký Čech Vili poznává svoji ...celý článek


George Clooney v titulní roli

George Clooney (Američan)

Američan
Čím kdo zachází, tím i schází. George Clooney v titulní roli amerického thrilleru (2010). Dále hra ...celý článek


České filmové tipy 50. týden

Obsluhoval jsem anglického krále

Obsluhoval jsem anglického krále
Jeho štěstí bylo vždycky v tom, že ho potkalo nějaké neštěstí. Film režisé ...celý článek


Literární tipy 50. týden

Tankový prapor

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov ...celý článek


2 x rok 1958

Gregory Peck (Velká země)

Velká země
Je to kraj, který se nedá obejít pěšky. Tady se bojuje i miluje ve velkém. Gregory Peck v hlavní ...celý článek


Polské drama Člověk ze železa

Marian Opania a Bogusław Linda (Člověk ze železa)

Člověk ze železa
Gdaňsk bouří a vzniká Solidarita. Volné pokračování filmu Člověk z mramoru natočené uprost ...celý článek


Česko-americký dokument Umění disentu

Umění disentu

Umění disentu
Česko-americký dokument kombinující české a zahraniční, mnohdy dosud neviděné archivní materi ...celý článek


Výtvarné tipy 50. týden

Van Goghovo ucho

Marocká města – Marakeš, Fes a Meknes
Cesta po královských městech plných architektonických, kulturní ...celý článek



Časopis 49 - sekce

HUDBA

Rock for People má adventní kalendář

IDLES

Odstartoval festival Rock for People vánoční maraton oznamování nových jmen, které v létě vystoupí v termínu 1 celý článek

další články...