zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Velikonoční víra tipy 13. týden

Pašijový týden

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Pašijový týden
Čtyřicetidenní půst vrcholí týdnem před Božím hodem velikonočním, během nějž si naši předci připomínali utrpení Krista od Jidášovy zrady po vzkříšení (2014). Režie M. Nešlehová. Pašijovým týdnem si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista, zradu, ukřižování, vzkříšení. Prvním důležitým dnem tohoto týdne je Škaredá středa, které nám má připomínat Jidášovu zradu. Co naši předci doporučovali po tento den dodržovat? Hlavními dny Pašijového týdne jsou pak Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Množství lidových zvyklostí v tomto období jakoby napříč časem propojuje křesťanské i předkřesťanské obyčeje, které zůstávají v naší kultuře živé do dnešních dní.
Vysílání: 29.3., 13.35 hod., ČT2

Zakázaný Bůh (13/13) - Generál bez vojska
„V této hodině zápasu za pravdu a spravedlnost stojím já i katolická církev na straně národa.“ Cesta Františka kardinála Tomáška od tajného svěcení k symbolu Sametové revoluce. Dokumentární seriál o dějinách katolické církve v letech 1945–1989. Režie Jan Březina (Premiéra).
„V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa!“ řekl na konci mše konané u příležitosti svatořečení Anežky České 25. listopadu 1989 František kardinál Tomášek, a postavil se tak na stranu demonstrantů, kteří chtěli konec vlády komunistické strany. Bylo to v podstatě završení pozoruhodného příběhu kněze z Moravy, který byl po komunistickém puči tajně vysvěcen na biskupa, internován, aby se pak stal kompromisem ve vyjednávání vlády s Vatikánem a nahradil v pozici pražského arcibiskupa Josefa kardinála Berana, odstraněného do nedobrovolného exilu. Zároveň byl delegátem Druhého vatikánského koncilu, kde přednesl oceňovanou řeč o vztahu katolické církvi k pravoslaví. Při uvolnění v roce 1968 volal po náboženské svobodě. Později odmítl podpořit Chartu 77, ale díky svým poradcům Oto Mádrovi a Josefu Zvěřinovi se v průběhu osmdesátých let stále častěji dožadoval dodržování lidských práv. Zejména nástup papeže Jana Pavla II., petice Antonína Navrátila žádající náboženskou svobodu a pouť na Velehradě v roce 1985 mu ukázaly, že není „generálem bez vojska“, jak jej komunisté posměšně nazývali. František kardinál Tomášek se dožil pádu komunistického režimu i vysněné návštěvy papeže v Československu. Boj katolické církve s totalitním režimem skončil vítězstvím. Generál bez vojska je závěrečným dílem třináctidílného dokumentárního seriálu Zakázaný Bůh, který na příbězích a v kontextu ukazuje dějiny katolické církve v Československu v letech 1945–1989.
Vysílání: 01.4., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 02.4., ČT2., 04.4., ČT2

Velkopáteční bohoslužba
Přímý přenos z evangelického Kristova kostela v Ostravě. Sváteční bohoslužbu slouží farářka Českobratrské církve evangelické Ewa Jelinek. Přímý přenos Velkopáteční bohoslužby se vysílá z evangelického Kristova kostela v centru Ostravy. Bohoslužbu povede farářka Českobratrské církve evangelické Ewa Jelinek. Sledovat jej můžete na ČT2 od 10:00 hodin.
Vysílání: 02.4., 10.00 hod., ČT2

Strom ve Svaté zemi
Hledání pouta mezi námi a Svatou zemí během ekumenické poutě do Izraele (2010). Režie S. Lazarová. Izrael, země, která je považována za místo počátku i konce naší civilizace. Země, kvůli které bylo prolito mnoho krve. Země, která je kolébkou tří náboženství. Jeruzalém v hebrejštině znamená Město pokoje. Míru se ale toto město moc neužilo. Pojďme se vydat na cestu smíření s poutníky různých vyznání, kteří by ve Svaté zemi rádi zanechali po sobě památku, která bude dělat radost všem. Díky organizaci KKM se podílejí na postupném zalesňování biblické krajiny.
Vysílání: 02.4., 11.20 hod., ČT2

Poslední den Ježíše z Nazareta
Pašijový příběh pohledem současných historiků a lékařských odborníků (2013). Režie V. Hájek. Příběh Ježíše Nazaretského je po staletí předmětem zájmu laické i odborné veřejnosti, věřících i nevěřících. Z pohledu historiků jsou jednou z nejzajímavějších kapitol Ježíšova příběhu poslední hodiny jeho života. V těchto událostech se totiž koncentruje vše, co Ježíš znamenal pro tehdejší dobu. Odráží se v nich i společensko-politický obraz života jednoho z nejstarších národů světa – starověkého Izraele. Režisér Vít Hájek se pokusil nahlédnout na duchovní téma naprosto věcně a přináší neobvyklý pohled na období, které poznamenalo vývoj dějin lidstva. S pomocí uznávaných českých odborníků mapuje události pašijového příběhu od Ježíšovy poslední večeře s apoštoly, přes zatčení v Getsemanské zahradě, vlastní soudní přelíčení až po akt ukřižování.
Vysílání: 02.4., 11.50 hod., ČT2
Opakování: 07.4., ČT2

Na plovárně s Miloslavem Vlkem
Rozhovor Marka Ebena s významným představitelem českého duchovního života, jenž se stal kardinálem a primasem českým (2011). Režie J. Hojtaš. Cesta Miloslava Vlka k naplnění duchovního poslání byla dlouhá a trnitá, lemovaná překážkami kladenými ze strany komunistického režimu. V 50. letech byla pro něj možnost vydat se po kněžské dráze uzavřena, studoval proto na Filozofické fakultě UK archivnictví a působil pak v řadě badatelských pracovišť. Studium bohoslovectví absolvoval v Litoměřicích až od roku 1964 a na kněze byl vysvěcen roku 1968. Působil na českobudějovickém biskupství, z rozhodnutí normalizační moci mu však bylo umožněno spravovat pouze malé venkovské farnosti. Státní souhlas s kněžskou činností mu byl definitivně odebrán roku 1978 a několik let pak pracoval jako umývač oken – své poslání však nadále v utajení vykonával. Duchovní činnost mohl oficiálně obnovit až v lednu roku 1989, následující rok byl jmenován biskupem českobudějovickým a další rok nato pražským arcibiskupem. Jako primas český působil 19 let. Titul kardinála získal ve Vatikánu v roce 1994, získal i řadu čestných doktorátů a obdržel také Velkokříž Řádu sv. Lazara, jedné z nejstarších charitativních organizací na světě. Odešel v roce 2017 ve věku 84 let.
Vysílání: 02.4., 12.15 hod., ČT2

Chrám z popela zdvižený
Pozoruhodná historie mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Připravil M. Studecký. Film vznikl na přelomu let 2017 a 2018, tedy 500 let od položení základního kamene a zahájení stavby nového chrámu v roce 1517. Obsahem je přiblížení okolností a mnoha pohnutých událostí spojených s kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Mostě v dobách středověku i novověku, včetně unikátního přesunu kostela z královského města Mostu na nové místo. Zároveň představuje tuto památku jako součást bohaté historie i současnosti Mostecka a Ústeckého kraje, včetně základního zdokumentování vzniku a vývoje gotického sakrálního slohu, jeho významu a využití.
Vysílání: 02.4., 16.40 hod., ČT2

Na cestě po Jeruzalémě
S Miroslavem Donutilem a Jiřím Bartoškou za tajemstvím Božího hrobu, rituály u Zdi nářků a dlážděním, po kterém snad kráčel i Ježíš Kristus (2007). Režie J. Novák. Jeruzalém je posvátným místem pro tři hlavní monoteistická náboženství – islám, judaismus a křesťanství. Zároveň je ale také místem, kde se zrodily jedny z největších problémů současného světa. Pokud byste hledali nejnázornější ukázku pro výraz genius loci, pak právě Jeruzalém je ideálním příkladem. Největší duchovní náboj najdete v židovské čtvrti Mea Šearim, která evokuje atmosféru pražského židovského ghetta v době jeho největší slávy. V místních knihkupectvích narazíme na 200 let staré knihy o Golemovi a v ulicích potkáme židy spěchající na nákup modlitebních předmětů pro svátky Sukot. Překvapení nás čeká také u Zdi nářků, která se v období oslav Simchat Torah proměňuje v obří taneční parket. Stranou samozřejmě neponecháme ani Boží hrob na Golgotě – vrchu ve tvaru lebky, kde mělo dojít k ukřižování Ježíše Krista. Pravděpodobně budete překvapeni, jaká tajemství velkolepý svatostánek skrývá. Nakonec pak pronikneme hluboko k základům starověkého Jeruzaléma a projdeme se po původním dláždění, na kterém své stopy zanechal snad i Kristus.
Vysílání: 02.4., 18.15 hod., ČT2

Izrael: Země třikrát svatá
S kamerou napříč jedinečnou zemí, která po tisíciletí představuje rušnou křižovatku židovské, křesťanské a muslimské víry (1999). Scénář a režie A. Činčerová. Každý, kdo poprvé navštíví tuto zemi na Blízkém východě, bývá ohromen. Historie zdejšího území je tak barvitá, že ji při první návštěvě nemůžete úplně vstřebat. Na rozdíl od pestrého dědictví hned několika kultur, jejichž pospolitost naplňuje údivem, jsou zdejší města díky použitému vápenci jen béžovo-bílá. I když dnes procházíte místy, kde se píší dějiny již několik tisíciletí, na každém kroku se setkáváte s vyspělými technologiemi – například důmyslný závlahový systém řídí počítače a výtahy jsou automaticky nastaveny tak, aby se ortodoxní židé během šabatu, tedy dne odpočinku, nemuseli namáhat stiskem tlačítek. Izrael zkrátka již není pouze cílem poutníků směřujících za kořeny křesťanské, židovské a islámské víry, je to moderní a živá země kontrastů smířených i konfliktních, působivý průsečík bohaté historie s neméně bohatou přítomností.
Vysílání: 03.4., 12.35 hod., ČT2
Opakování: 08.4., ČT2., 09.4., ČT2

Vatikán, sídlo papežů
Po téměř 2000 let je Vatikán symbolem křesťanství, cílem poutníků a předmětem obdivu umělců z celého světa. Francouzský dokumentární film (Premiéra). Bazilika svatého Petra je považována za největší církevní stavbu na světě, svědectví lidského génia ukrývající rozsáhlou sbírku uměleckých děl. Je symbolem, avšak zdaleka není a nebyla jedinou zajímavou stavbou ve Vatikánu. Vždyť i dnes se mezi zdmi tohoto nejmenšího státu na světě nachází 26 muzeí, úřední budovy, papežský palác a rozsáhlé zahrady. A jak tomu bylo dříve? Pomocí nejmodernějších technologií se nyní vědcům podařilo digitálně zrekonstruovat předpokládanou podobu původních staveb a mohou nás tedy vzít na cestu architektury a umění sahající hluboko do minulosti.
Vysílání: 03.4., 13.35 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2

Svátky beránka
Duchovní obsah a biblický výklad Velikonoc (1991). Scénář a režie J. Minařík. Dokumentární snímek přibližuje vznik dodnes udržovaných velikonočních tradic na základě událostí popsaných v Bibli. Prostřednictvím biblických vyobrazení vypráví o Mojžíši a obětování beránka k ochraně Izraelitů před desátou egyptskou ranou a především o cestě Ježíše Krista od bran Jeruzaléma, za nimiž je vítán jako Mesiáš, přes utrpení na Golgotě až po zázrak vzkříšení, jenž dal Velikonocům význam nejdůležitějšího křesťanského svátku.
Vysílání: 04.4., 09.10 hod., ČT2

Velikonoční bohoslužba
Přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Jakuba v Brně. Bohoslužbu celebruje farář Mgr. Jan Pacner. Velikonoční neděle je největším křesťanským svátkem v roce. Křesťané oslavují vzkříšení Ježíše Krista. Česká televize připravila na tento den přímý přenos slavnostní mše z chrámu svatého Jakuba v Brně. Bohoslužbu celebruje farář Mgr. Jan Pacner.
Vysílání: 04.4., 09.30 hod., ČT2

Cesty víry: Velikonoce a pesach
Velikonoce a velikonoční náboženské rituály jako svorník židovsko-křesťanské civilizace (2020). Režie M. Benc. Pesach a Velikonoce – výrazy, které dnes už mnoha lidem mnoho neříkají nebo jim do značné míry splývají. V dokumentu Martina Bence odhalíme, jak probíhá rituál Sederové večeře s předčítáním Pesachové Hagady na oslavu vyvedení Izraele z egyptského otroctví a nakolik se židovské rituální slavení prolíná s křesťanskými obřady Velikonoc. Podrobně osvětlíme, jaký je vlastně duchovní obsah svátků, které slaví Židé i křesťané na celém světě.
Vysílání: 04.4., 11.15 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2., 10.4., ČT2

Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Františka. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně je vrcholem Velikonoc. I v období pandemie COVID-19 oslovuje papež v tento den prostřednictvím médií miliony lidí. Využívá k tomu rituál tradičního požehnání, které má příznačný název Městu a světu.
Vysílání: 04.4., 11.55 hod., ČT2

Papež – nejmocnější člověk na planetě (3/6) - Cena pokroku
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus (Premiéra).
Dnes se zaměříme na nejskandálnější papeže. Uvidíme, jak byly jejich vlivem úžasné pokroky ve vědě a umění propleteny ve Vatikánu s pavučinou korupce, sexu a vražedného soupeření. Už od dob svatého Petra je papež považován za maják víry, morálky a duchovního vedení. Jak ale během středověku vliv církve sílí, dokázala lákadla moci svést i ty nejzbožnější. V roce 1417, po čtyřiceti letech rozdělení papežského úřadu mezi Francii a Itálii, papež Martin V. znovu sjednocuje církev a obnovuje její význam i slávu dříve kvetoucího města Říma. S návratem papeže do Říma začalo srdce věčného města znovu tlouct. Opět se z něj stalo centrum západní církve. Zároveň v té době nastupovala renesance. S postupným oživováním evropského hospodářství vstupuje na scénu nová třída boháčů, kteří si mohou dovolit koupit spoustu věcí. Vrací se luxus.
Vysílání: 04.4., 17.00 hod., ČT2
Opakování: 07.4., ČT2., 08.4., ČT2

22.3.2021 15:03:05 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Dušičkové víra tipy

Smrt je jen začátek

V novém světle: Církevní školy
Jak církev pomáhá. S Hanou Scharffovou za příběhy lidí, kteří pomáhají, i tě ...celý článek



Časopis 44 - sekce

DIVADLO

Silný příběh Milena na prknech MdMB

Dagmar Pecková a  Petr Mikeska (Milena)

Městské divadlo Mladá Boleslav jako druhou premiéru letošní sezony uvede příběh Milena z pera oceňovaného scen celý článek

další články...

HUDBA

Lake Malawi na Metronome Prague

Lake Malawi živě na Metronome Prague

Lake Malawi živě na Metronome Prague
Energická kapela Lake Malawi pod vedením charismatického zpěváka Alber celý článek

další články...