zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 24. týden

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Zdeňka Žáka
Herce trápily dlouhé roky problémy s ledvinami. Ty nakonec přestaly fungovat úplně, takže dnes musí třikrát týdně jezdit na dialýzu a čeká na transplantaci. Přesto se snaží žít co nejvíc naplno. Jeho příběhem provází Blanka Kubíková. Režie I. Bareš. Zdeněk Žák patří mezi nejznámější herce své generace. Jeho život ovlivnilo několik vážných nemocí. Jako kluk dostal zánět středního ucha, na který se přišlo pozdě. Skončil v nemocnici s náběhem na zánět mozkových blan, voperovali mu umělý zvukovod. Kvůli tomu dostal “nálepku” změněné pracovní schopnosti a nemohl jít studovat lesnickou školu, po čemž toužil. Tatínek rozhodl, že bude nástrojařem jako on. Zdeněk hrál ochotnické divadlo, tak se nakonec přihlásil na DAMU. Další problém spojený zřejmě s tím, že méně cítí bolest, musel řešit později v divadle. Myslel, že je jen nastydlý, ale pak při představení zkolaboval a musela pro něj přijet záchranka. Šlo o přechozený zápal plic a záchranáři měli podezření na mozkovou mrtvici. Dlouhé roky ho také trápí ledviny. Konečně ovšem ví, co mu je. Občas se mu totiž stávalo, že mu bylo natolik zle, že zkolaboval, ale dostal transfúzi a třeba za půl roku se situace opakovala. Loni zkoušel se studenty konzervatoře představení a sám na sebe z nedostatku času moc nedbal. Přibral asi dvacet kilo, byl “zavodněný”. Ukázalo se, že jeho ledviny jsou nefunkční, takže čeká na transplantaci a v současné době jezdí třikrát týdne na dialýzu. “Jsem jako znovuzrozený, dělá mi to dobře,” říká. Hraje ve třech divadlech, má před sebou natáčení filmu.
Vysílání: 12.6., 21.45 hod., ČT1
Opakování: 18.6., ČT1

Herec Karel Höger
Na oblíbeného milovníka i představitele složitých charakterů, od jehož narození uplyne 115 let, vzpomínají manželka E. Högerová, kolegové a přátelé J. Hlaváčová, V. Chramostová, R. Lukavský, J. Tříska, O. Krejča, L. Munzar, O. Vávra, J. Weiss a další (2000). Režie M. Dostál. Velký český herec se narodil v Brně-Králově Poli jako nejmladší ze 13 dětí. Jeho otci tehdy bylo už 66 let a skoro 13 let strávil v c. a k. armádě jako voják. Matka byla o 25 let mladší. Brněnský původ po celý život zůstal v jeho podmanivém hlase – a nikomu to nevadilo. V početné chudé rodině se hrávalo loutkové i činoherní ochotnické divadlo, ale Karel začínal jako učitel. Teprve pak šel na konzervatoř, a to z vojny. Stal se oblíbeným v brněnském Zemském divadle a od roku 1940 byl hvězdou pražského Národního divadla. Začínal rolemi milovníků, ale záběr jeho herectví i rolí byl hodně široký. Hrál historické postavy, ale i hrubínovsko-vávrovské rozervané muže ve slavných filmech ze zlatého fondu. S chutí si však zahrál i v kriminálkách. Bohatě ho využil rozhlas i televize, ale poslední velkou roli už neodehrál. Zemřel na začátku natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, kde mu byla svěřena role primáře Sovy. Říkalo se, že příčinou jeho odchodu byla normalizace a Anticharta. Vzpomeňme si tedy prostřednictvím tohoto portrétu na velikána českého herectví, který se narodil před 115 lety.
Vysílání: 14.6., 10.30 hod., ČT1

Úsměvy Karla Högera
Jaromír Hanzlík si v Úsměvech zavzpomíná na Karla Högera, který se narodil před 115 lety (1999). Režie P. Vantuch. Karel Höger začínal jako učitel, ale nakonec zběhl k divadlu. Postupně se z rodného Brna propracoval do Prahy a stal se jednou z nejvýznamnějších hereckých osobností své doby. Ačkoli jej má většina diváků v paměti především jako vynikajícího představitele vážných a charakterních postav, najdeme v jeho díle i pěknou řádku úsměvných rolí. Pojďme si je tedy připomenout a vzpomeňme, že právě v těchto dnech by se Karel Höger dožil 115 let.
Vysílání: 15.6., 09.10 hod., ČT1
Opakování: 21.6., ČT1

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát
Legendární a kultovní osobnost české kultury, muž devatera řemesel, divadelník, hudebník a básník byl spolutvůrcem atmosféry, v níž se formovala celá generace. Koprodukční dokumentární snímek ČT v režii O. Sommerové (2019). Legendární a kultovní osobnost české kultury, Jiří Suchý, který se narodil 1. října 1931 v Plzni, uvedl v průběhu šedesáti let v Semaforu 97 her, napsal na 1400 písňových textů a hudbu k 500 písním. Prosadil se i jako básník, výtvarník, filmový režisér a scenárista. Renomovaná režisérka Olga Sommerová představuje Jiřího Suchého i jako člověka, který se musel poprat nejen s nepřízní režimu, ale i osudu. Jeho boj proti trvalým snahám komunistického režimu zničit divadlo, tedy vzít tvůrčímu člověku smysl jeho života, se táhl celým dvacetiletím normalizace. K tomu se musel vyrovnat se dvěma osudovými tragickými životními ztrátami – s předčasným úmrtím kongeniálního skladatele Jiřího Šlitra a milované manželky a spolupracovnice, výtvarnice Běly Suché. Život a dílo Jiřího Suchého je rodinné stříbro této země. Je fenoménem nejen kulturní, ale i společenské historie. Rozsah jeho díla je mimořádný, jeho stopa v našem povědomí zcela ojedinělá. Jeho mnohostranný a geniální talent jsou jedním z majáků české kulturní identity. Je fascinující, že po více než šedesáti letech jeho profesní dráha nekončí, dál ve vyprodaném Semaforu hraje, zpívá, píše a režíruje další divadelní hry. Dokument zahrnuje nejen historii a současnost divadla Semafor, ale jde hlavně o atraktivní životopisný a tvůrčí portrét člověka, bez kterého by naše minulost i současnost byla o mnoho chudší.
Vysílání: 15.6., 21.25 hod., ČT1
Opakování: 20.6., ČT1

Kocourek Modroočko
Příhody kočičího kluka a dalších chlupatých čtvernožců v pohádce Petra Prchala s písničkami Marka Ebena (1981). Hrají: T. Juřička, M. Eben, J. Schwarz, M. Fišerová, V. Gajerová a J. Gabriel. Kamera J. Zaoral. Režie H. Teislerová. Nabízíme pohádku s mladými pražskými a ostravskými herci Kocourek Modroočko, pro kterou Marek Eben složil písničky. Jedná se o televizní zpracování stejnojmenné divadelní hry pro nejmenší, která vznikla podle literární předlohy spisovatele Josefa Koláře Z deníku kocoura Modroočka a svého času se s úspěchem uváděla v pražském divadle Viola. Kocour Modroočko (T. Juřička) se seznámí s kočkou Zelenoočkou (M. Fišerová). Pozve ji na oběd a ona jej za to naučí šplhat na strom. Večer ho nový kamarád Zrzunda (J. Schwarz) zavede na střechu, kde se scházejí všechny kočky z okolí a kde je i Zelenoočka. Všichni si spolu zazpívají, ale rozežene je člověk. Zůstanou pouze Zelenoočka a Natrhouško (M. Eben). Druhý den vidí Modroočko Natrhouška, jak vleče kočku Kiki (V. Gajerová). Modroočko ji osvobodí a nakonec se jí ujme... Zvířecí kamarádi občas Modroočka pozlobí, ale naučí jej i obezřetnosti.
Vysílání: 16.6., 06.25 hod., ČT1

3.6.2024 10:06:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek


Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek



Časopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s celý článek

další články...