Výtvarné tipy 25. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekMýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokladu. Hraná rekonstrukce, vytvořená ve spolupráci s historiky. Filmový cyklus BBC. Když Napoleon Bonaparte vpadl v roce 1798 do Egypta, nejenže dobyl jednu zemi, ale objevil i jednu ztracenou civilizaci. Egypt byl po dlouhá staletí pro Evropany velkou neznámou, a když Francouzi poprvé spatřili pyramidy v Gize, oněměli úžasem. Čtyři a půl tisíce let po vzniku byla velká pyramida pořád ještě nejvyšší stavbou na světě. Vybudovala ji zřejmě po všech stránkách pozoruhodná a vyspělá starověká kultura. Je ironií dějin, že vyspělou starověkou civilizaci zachraňují včera i dnes především Evropané, včetně znamenitých českých egyptologů.
Vysílání: 18.6., 21.55 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2., 23.6., ČT2
Babylon
Výtvarnice Pari Keshtkar narozená v Íránu i Katrine Lundgren z Norska v dokumentárním cyklu s podtitulem Kde žiju a proč. Připravili: M. Růžičková, V. Hájek, J. Večeřa a další. Norskou fyzioterapeutku, diplomatku a průvodkyni Katrine Lundgren přivedlo do Prahy manželství s architektem Janem Hájkem, synem jedné z vůdčích postav pražského jara i Charty 77, Jiřího Hájka. Přestože manžel, někdejší emigrant, toužil po životě v Norsku, Katrine jej přemluvila ke společnému návratu do ČR, kterou byla nadšená. Narodila se v Miláně italské matce a norskému otci. Přestože rodiče žili trvale v Oslo, kde otec pracoval jako inženýr hydraulik, s manželkou filoložkou se seznámili v Londýně na projektu International Friendship League, který měl sbližovat mladé lidi poválečné generace a na kterém se následně podíleli i v Norsku. Svým způsobem to ovlivnilo i jejich děti, které byly od dětství vedeny k multikulturalismu. Pari Ketschtkar vystudovala v Teheránu na místní univerzitě historii fotografie. V době, kdy končila íránsko írácká válka, jejíž smysl Pari nikdy nedokázala pochopit, začala psát básně. Ty ale často podléhaly cenzuře a tak se po čase rozhodla, že v rámci studia pojede na zkušenou někam do Evropy. Velkou překážkou byla neznalost odlišného jazyka, který se musela po příjezdu do Česka postupně, trpělivě učit.
Vysílání: 22.6., 12.35 hod., ČT2
Opakování: 24.6., ČT2., 26.6., ČT2., 27.6., ČT2
Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie
Starověcí Egypťané, proslulí svou vírou v nesmrtelnost, uchovávali těla zesnulých pro věčný život. Jak přitom postupovali? Britský dokumentární cyklus. Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát pátrají egyptologové po jedněch z nejzajímavějších egyptských artefaktů – mumiích. Proč se starověcí Egypťané rozhodli uchovávat ostatky zemřelých v co nejvěrnější podobě, konzervovali je pomocí solí, olejů a obinadel a pokrývali je zlatem a šperky? Chtěli tak zajistit úspěch zesnulého v posmrtném životě a jeho zmrtvýchvstání?
Vysílání: 23.6., 10.45 hod., ČT2
Opakování: 25.6., ČT2., 27.6., ČT2
Tajemství britských královských paláců (3/8)
Dějiny královské rodiny prostřednictvím unikátních archivních záběrů a vzpomínek ze všech hlavních palácových sídel. Britský dokumentární cyklus. Paláce britské monarchie vytvářejí obraz luxusu, bohatství a moci. Jsou však také pracovním prostředím krále i ostatních členů rodiny. Tento dokumentární cyklus nám trochu poodhalí dění za pozlacenými branami. Královský komorník nám poví, jak se náhodou dostal k tanci s královnou. Interiérový designér hvězd nám prozradí, co našel v zásuvkách Buckinghamského paláce. A královský čalouník vysvětluje, proč byste měli být vždy opatrní, když vám někdo v paláci nabízí čaj. Historici zase přinesou hrůzyplné historky o tom, co se dělo v palácích za starých časů.
Vysílání: 23.6., 13.30 hod., ČT2
Opakování: 24.6., ČT2., 27.6., ČT2
Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko
Portrét vizionáře a největšího irského malíře, Jacka B. Yeatse, bratra světoznámého básníka Williama. Dokument z dílny Averner Films. Jack Butler Yeats miloval společenské události, živou energii diváků sportovních utkání a vzrušení, jaké panovalo během dostihů. Kromě davu ho inspirovala i představa osamělé postavy uprostřed krajiny. Sám vlastně jednou takovou byl. Jako malíř nepatřil k žádné z uměleckých škol. Sám objevil způsob, jak zachytit světlo a krajinu rodné země. Jeho bratr, známý básník William Butler Yeats, se o výtvarné umění celý život zajímal a psal o něm a Jack tak vyrůstal v prostředí uměním doslova nasáklém.
Vysílání: 18.6., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 19.6., ČT art., 23.6., ČT art
Dvě jubilea Jana Zrzavého
V roce 1976 natočila tehdy začínající filmařka Helena Třeštíková, jejíž 75. narozeniny si v těchto dnech připomínáme, pozoruhodný portrét významného představitele našeho výtvarného umění. Jedním z prvních dokumentárních snímků, kterými se představila tehdy nadějná a později světoznámá dokumentaristka Helena Třeštíková, byl poetický portrét malíře Jana Zrzavého. Využila mimořádnou příležitost rok před jeho odchodem zachytit tvář a výpověď jednoho z nejosobitějších umělců minulého století, ale také muže málomluvného a obvykle se stranícího společnosti. Slovem jej však mohla doplnit paní Dolenská, na den a rok stejně stará, kterou s malířem pojilo důvěrné sedmdesátileté přátelství. Režisérka zaznamenala atmosféru oslav jejich 85. narozenin v obklopení přátel a díky vnímavé kameře Jana Špáty hrají v portrétu významnou roli i detaily malířových děl, které mají samy o sobě pozoruhodnou výpovědní hodnotu skrytou pod povrchem tahů štětcem. Rozjímavou atmosféru díla doplňují komentáře v podání jedinečných hereckých hlasů Rudolfa Hrušínského a Karla Högera.
Vysílání: 19.6., 21.50 hod., ČT art
Dílna a sklizeň – 30 let Mikulovského výtvarného sympozia
Premiéra unikátního dokumentu zachycující jubilejní 30. ročník Mikulovského výtvarného sympozia. Přední osobnosti české výtvarné scény reflektují proměny události s mezinárodním přesahem, která se každý rok odehrává v kulisách barokního Mikulova. Režie P. Jirásek. V srpnu roku 2023 se na zámku v Mikulově odehrál jubilejní 30. ročník Mikulovského výtvarného sympozia, kde se již po tři desetiletí setkávají přední osobnosti české výtvarné scény, aby během měsíce stráveného na mikulovském zámku tvořili, setkávali se a diskutovali o životě a umění. Dokument Pavla Jiráska zachycuje nejen proměny samotné události a její vyhlídky do budoucna, ale také proměny a historii Mikulova samotného, v jehož unikátní umělecké sbírce každý rok přibývají nové artefakty, které už takřka není kam dávat. Mezi účastníky výročního sympozia patřili například Jaroslav Róna, Petr Nikl, František Skála, Zdeněk Lhotský či slovenský výtvarník Laco Teren. Společně s nimi se na kulisách barokního Mikulova vydáme do minulosti sympozia a prozkoumáme jejich měsíční tvořivé úsilí, které vrcholí společnou vernisáží.
Vysílání: 19.6., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 25.6., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek
Dokument o Večerníčku

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek
Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek
Výtvarné tipy 27. týden

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek
Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek
Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek
Literární tipy 27. týden

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek
Časopis 27 - sekce
DIVADLO
Chodník slávy MdB má devět nových otisků

V pátek 20. června 2025 na Divadelní dvoraně oslavili kulaté jubileum 80 let kontinuální existence Městského d celý článek
HUDBA
Benson Boone vydává album American Heart

Zpěvák Benson Boone byl hlavním favoritem devatenáctého pokračování série American Idol, porotci včetně Katy P celý článek
OPERA/ TANEC
Hudební festival Znojmo 2025

Další ročník Hudebního festivalu Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se celý článek