zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koncert HAMU a Bouře V. Nováka

Ilustrační kresba

  

V rámci spolupráce Českého rozhlasu a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze se v letošní sezóně uskutečnilo šest zajímavých koncertů studentů i pedagogů školy. V pořadí čtvrtý koncert se konal 14. února jako obvykle v budově hudební fakulty v sále Martinů. Zajímavý byl programem, který se specializoval na skladby pro nejrůznější bicí nástroje, včetně marimby; zazněly například skladby Yasua Sueyoshiho, Jovana Živkoviče, Maki Ishii, Štefana Bugaly, Ivany Loudové nebo Svatopluka Havelky. Na koncertě se také jako hosté představili studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Záznam koncertu uvádí Český rozhlas 3 – Vltava v pondělí 15. dubna 2002 od 20.30 h.

Veledílo novodobé české hudby – mořskou fantazii Bouře pro sóla, sbor a orchestr Vítězslava Nováka uvede jeho poslední žák prof. Ilja Hurník v rámci Hudební akademie ve čtvrtek 18. dubna 2002 na stanici Český rozhlas 3 – Vltava. Zazní dnes už legendární snímek Jaroslava Krombholce s celou garniturou slavných českých pěvců minulosti.
Čteme-li jako podtitul díla „Mořská fantazie pro sóla, sbor a orchestr“, tušíme, že nás čeká něco velmi neobvyklého. Romantická báseň Jaroslava Vrchlického, z jazykového i obsahového hlediska už poněkud archaická, popisuje zkázu korábu ve strašlivé mořské bouři. Tato událost je však spíše ilustračním, poněkud děsivým koloritem barvitého líčení síly a úchvatné krásy mořského živlu. Tak cítil zaměření tohoto díla i Vítězslav Novák. V jeho kantátě – mořské fantazii, je stejné množství ryze orchestrálních pasáží jako vokálních, ba v mnoha okamžicích máme pocit, že jsou hlavním nosným elementem celého gigantického celovečerního díla. Celovečerní kantáta pochází z let 1908-10 a hned byla provedena v Brně (podnět k její kompozici dal totiž tamní sbormistr Rudolf Reissig), krátce poté také v Pardubicích, Chrudimi a Praze. Účinkovaly vesměs amatérské sbory, vždy hrála Česká filharmonie. Tento počin byl údajně přijat s obrovským nadšením. Čtyřicetiletý Novák byl na vrcholu své tvorby a začal být uctíván celým národem jako vynikající skladatel a také pedagog.
Profesor Ilja Hurník se k Vítězslavu Novákovi hlásí jako jeho poslední žák. Právě on zařadil toto skutečné veledílo české národní hudby do svých pravidelných Koncertů v rámci Akademie, které dramaturgicky připravuje a sám uvádí. Ve čtvrtek 18. dubna ve 20.00 hodin na stanici Český rozhlas 3 – Vltava uslyšíme snímek skutečně legendární. S Českým pěveckým (nynějším Pražským filharmonickým) sborem, v té době ještě vedeným Janem Kühnem, a Českou filharmonií účinkuje celá plejáda slavných pěvců – Drahomíra Tikalová, Maria Tauberová, Beno Blachut, Vladimír Jedenáctík, Ladislav Mráz a Jaroslav Veverka. Diriguje Jaroslav Krombholc.

14.4.2002 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

MdZ a FBM spojuje nový společný projekt EGBDF

EGBDF

Dvě významné zlínské kulturní instituce, Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů představí jedine celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále celý článek

další články...