zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 9. týden

Noid, Brzobohatý a Cmorik (Symphonicum Tour 2016)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Manu Katché All Stars
Fenomenální hráč na bicí, Richard Bona, Eric Legnini a Stefano Di Battista v záznamu vystoupení ve francouzském Vienne. Pařížský rodák afrického prapůvodu; není to sólista, ale muzikant s úžasným citem pro orchestrální zvuk, v jeho stylu velmistra bicích nástrojů jsou propojeny africká polyrytmičnost s francouzskou kultivovaností. V záznamu koncertu z francouzského Vienne Katchého doprovází baskytarista Richard Bona, belgický klavírista hrající na klávesové syntezátory Eric Legnini a italský saxofonista Stefano DiBattista, který se proslavil spoluprací s Michelem Petruccianim.
Vysílání: 27.2., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 28.2., ČT art

Ondřej Brzobohatý a Symphonicum Tour 2016
Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků za doprovodu symfonického orchestru na jevišti Hudebního divadla v Karlíně (2016). Účinkují: O. Brzobohatý, V. Noid Bárta, P. Cmorik a další. Režie M. Čech. Zatím patrně nejvýznamnějším hudebním projektem Ondřeje Brzobohatého byl koncertní Symphonicum Tour 2016. Ve velkých koncertních sálech České republiky uvedl skladatel a klavírista autorský repertoár ze svého prvního sólového alba Identity a další, mnohdy nečekané, ale také vtipné hudební kousky. Na vyprodaném koncertě v karlínském Hudebním divadle ho doprovodila nejen jeho špičková kapela, ale také vynikající Epoque Orchestra v symfonickém obsazení. Hosty koncertu byli mimo jiné Peter Cmorik a Václav Noid Bárta. Ondřej Brzobohatý se v českém showbyznysu prosazuje v mnoha směrech již mnoho let. Do povědomí veřejnosti vstoupil jako moderátor, herec, bavič, zpěvák a také hudební skladatel. Díky svému všestrannému talentu si získal oblibu u širokého publika, ať už jako moderátor velkých talentových show, protagonista Stardance, nebo hudební interpret. Jako autor je podepsán pod narůstajícím množstvím hudby pro televizi a film. V roce 2012 získal cenu Týtý jako herec roku. Je potěšitelné, že jeho hvězda v posledních letech stále stoupá.
Vysílání: 01.3., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 02.3., ČT art

BACK BEAT (8/13)
Dokumentární výpověď o průkopníkovi blues rocku Johnu Mayallovi zachycená na jeho pražském koncertu (2015). Režie J. Vondrák. John Mayall je mezi bílými bluesmany naprosto ojedinělým zjevem. Spolu s Alexisem Kornerem a Grahamem Bondem patřil mezi první průkopníky elektrického blues. Bývá nazýván "Otcem bílého blues". V jeho kapele hráli snad všichni skvělí muzikanti od šedesátých let až do současnosti. Kytaristé Eric Clapton, Jack Bruce, Peter Green, John McVie, Mick Fleetwood, Mick Taylor, Harvey Mandel, Jon Hiseman, Andy Fraser, Coco Montoya a další. Rodáka z nevelké vesnice poblíž Manchesteru na svět a posléze k hudbě přivedl jednoznačně jeho otec Murray Mayall, kytarista a jazzman tělem i duší. Po vojně Johna Mayalla přijali na Manchester College of Art. Studoval výtvarné umění, ale muzika mu nedala. V roce 1963 se práce ve výtvarném designu vzdal a rozhodl se pro bluesovou hudbu. Přestěhoval se do Londýna, kde v Marquee klubu viděl hrát Alexise Kornera, a to urychlilo jeho rozhodnutí dát se definitivně do služeb profesionální muziky. Ostatně to, že jeho předchozí praxe nebyla ztracenými lety, se dá i dnes poznat v tiráži mnohých obalů jeho alb. Osobité blues Johna Mayalla vám přinášíme prostřednictvím jeho pražského koncertu.
Vysílání: 01.3., 23.30 hod., ČT art

Gordon Goodwin´s Big Phat Band
Slavný americký jazzový orchestr z Los Angeles na festivalu Prague Proms 2017 v Obecním domě v Praze. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Svátek pro milovníky špičkových bigbandů připravil festival Prague Proms 2017. Do Prahy přijel výběr nejlepších jazzových hráčů z Los Angeles. Výběr, který garantuje mimořádně originální zvuk. Představil swingující Goodwinovy skladby v hávu latinskoamerickém, bluesovém i klasickém, swingovém a rockovém. Čísla, kterými se, co do počtu ocenění může chlubit Gordon Goodwin, jsou úchvatná: z dvaceti nominací vytěžil celkem čtyři Grammy, včetně té za hudební aranže písně The Incredits z filmu Úžasňákovi. Je také držitelem tří cen Emmy.
Vysílání: 03.3., 22.40 hod., ČT art

18.2.2019 13:02:35 Redakce | rubrika - Z éteru