zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 26. týden

The Cure: Live 2012

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Glenn Gould (2/2)
Kontroverzní pianista považovaný za ztroskotance a uznávaný hudebníky jako génius (V anglickém znění s titulky)
Již ve třech letech jeho rodiče rozpoznali, že má absolutní sluch a výjimečnou hudební paměť. O devět let později, v roce 1941 začal Glenn Gould veřejně vystupovat. Po studiích na konzervatoři v Torontu debutoval v New Yorku, kde poprvé nahrál Goldbergovské variace J. S. Bacha, jež se staly v jeho podání legendou. Paula Newmana tato nahrávka natolik fascinovala, že svého času přesvědčoval automobilové závodníky, aby si Gouldovu desku zakoupili. Roku 1964 se Gould rozhodl definitivně přestat s veřejnými vystoupeními.

Toto překvapivé rozhodnutí je vysvětlováno jeho povahovými rysy, neboť byl velmi excentrický, trpěl fobií z lidí a letadel. ČT před několika lety odvysílala hraný dokument Françoise Girarda "32 krátkých příběhů o Glennu Gouldovi". Byl to unikátní impresionistický pohled na život tohoto klavíristy. Místo tradičního chronologického schématu zvolil Girard formu mozaiky dvaatřiceti epizod, z nichž každá zachycuje nějaký aspekt umělcova života. Glenna Goulda v citovaném díle mistrně ztvárnil Colm Feore. V závěrečné části tohoto, dosud nejkompletnějšího Gouldova portrétu umělec promluví sám se sebou, ale hlavně úžasným způsobem zahraje sám i s jinými hudebními velikány.
Vysílání: 23.6., 02.55 hod., ČT art

The Cure: Live 2012
Hodinový sestřih koncertu legendy alternativního rocku z festivalu Vieilles Charrues (Premiéra)
Robert Smith – ten podivný chlapík s charakteristickým hnízdem na hlavě a červenou rtěnkou se na podiu takřka nepohne. Ale žádná nuda! S garážovým elánem baví The Cure hravostí nebo své kytary utápějí v melancholii. Koncert je z června 2012 z francouzského festivalu Vieilles Charrues, který mimochodem ročně přitahuje bezmála 300 tisíc diváků. The Cure zde odehráli těžko představitelných třiatřicet písní. Česká televize odvysílá šedesáti minutový záznam.
Vysílání: 24.6., 21.45 hod., ČT art, Pop-rockové pódium
Opakování: 28.6., ČT art.

Nobel Peace Prize Concert
Angélique Kidjo, Bernhoft, David Gray, Evanescence, Jill Scott, Janella Monae, Matthew Morrison, Sugarland
O Nobelovu cenu míru 2011 se rovným dílem podělily tři ženy: liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, její krajanka a mírová aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová. Norský Nobelův výbor ocenil jejich nenásilný boj za bezpečnost žen a jejich právo na plnou účast při prosazování míru. "Nemůžeme dosáhnout demokracie a trvalého míru ve světě, pokud ženy nebudou mít stejnou příležitost ovlivnit vývoj na všech úrovních společnosti jako muži," uvedl Nobelův výbor při vyhlášení Nobelovy ceny míru. Je to vůbec poprvé, kdy ocenil tři ženy najednou. Celkový počet laureátek Nobelovy ceny za mír se tak zvýšil na patnáct.
Ellen Johnsonová-Sirleafová je vůbec první demokraticky zvolenou prezidentkou v Africe. Od svého uvedení do funkce v roce 2006 přispěla v Libérii k zajištění míru, podpoře ekonomického a sociálního rozvoje a posílení pozice žen. Z Libérie pochází i druhá letošní laureátka Nobelovy ceny míru Leymah Gboweeová. Podle Nobelova výboru mobilizovala a organizovala ženy napříč různými etniky i náboženstvími a přispěla tak k ukončení třináct let dlouhé války v Libérii a k zapojení žen do voleb. Aktivistka a politička Tavakkul Karmánová, první arabská žena oceněná Nobelovou cenou míru, je považována za jemenský symbol "arabského jara". Stojí v čele organizace Journalists without Chains (Novináři bez okovů), kterou sama založila. V Jemenu sehrála vedoucí roli v boji za práva žen, mír a demokracii. Norský Nobelův výbor vyjádřil naději, že jeho rozhodnutí povede k ukončení útlaku žen, který podle něj stále přetrvává v mnoha zemích světa. I díky ocenění Ellen Johnsonové-Sirleafové, Leymah Gboweeové a Tavakkul Karmánové si ženy snad uvědomí svůj velký potenciál pro mír a demokracii, doufá výbor.
Vysílání: 25.6., 22.45 hod., ČT art, Hudební klub
Opakování: 27.6., ČT art

Legendy folku a country
Country a trampská píseň 1965–1975. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v Československu v dokumentárním cyklu České televize (2000). Připravil J. Vondrák
Dokumentární cyklus představuje vývoj a nejvýznamnější osobnosti československé folkové a country hudby 60. a 70. let. Dokument je sestaven z unikátních archivních materiálů, výpovědí pamětníků, hudebníků a odborníků v oblasti country a folkové hudby.
Vysílání: 27.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 29.6., ČT art

Tečka páteční noci
Marek Hlavica uvádí kontaktní pořad pro všechny, kteří se rozhodli zůstat v pátek doma. Účinkují: dvě pozoruhodné hudební kapely, Bára Obozněnková a další zajímaví nejen hudební hosté. Režie R. Motyčka
V ostravském televizním studiu otevře moderátor Marek Hlavica i tentokrát bar, který jakoby z oka vypadl těm ze Stodolní ulice. Společně s barmankou Bárou Obozněnkovou přivítají písničkáře Jaromíra Nohavicu a nezávislý akustický pop v podání Republic of Two. Účast k diskuzi pak přijali hosté, kteří stojí za nejzajímavějšími letními festivaly u nás: Zlata Holušová představí program letošních Colours of Ostrava, předsedkyně Asociace českých filmových klubů Radana Korená pozve diváky do filmového ráje Letní filmové školy v Uherském Hradišti a na mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná bude lákat jeho ředitel Jiří Turek. Páteční noc proto rozhodně zakončete s naší Tečkou. Bude to jízda!
Vysílání: 27.6., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 02.7., ČT art

16.6.2014 11:06:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Antologie Krvavý Žižkov

Přebal knihy

Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

další články...