zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karel Hašler – 135 let

Život plný písniček
Velký zábavný pořad věnovaný písním a osobnosti Karla Hašlera, který by v těchto dnech oslavil 135. narozeniny (2004). Účinkují: J. Jirásková, V. Postránecký, P. Zedníček, P. Rut, Z. Mahler, Z. Kabátová, V. Neckář, K. Hála, Olympic, sestry Havelkovy, J. Suchý, J. Molavcová, R. Tesařík, K. Šíp, J. Uhlíř, Y. Blanarovičová, Šlapeto, orchestr F. Slováčka, A. Brichta, L. Fanánek Hagen, P. Pečený, P. Kolář, K. Černoch, K. Gott, J. A. Náhlovský, J. Mladý, J. Zíma, S. Laurinová, B. Matuš a další. Režie P. Soukup. Český písničkář, skladatel, textař, spisovatel, herec a režisér Karel Hašler se narodil 31. října 1879 do dělnické rodiny.

Vyučil se rukavičkářem, ale po získání výučního listu odešel k divadlu. V průběhu let hrál mimo kočovných divadel také v divadlech v Brně, Lublani a mezi lety 1903–1915 byl členem Národního divadla v Praze. Působil také v řadě kabaretů a varieté, včetně pražské Lucerny, do které je také zasazen dnešní hudební zábavný pořad České televize.
Nejvíce se ale Karel Hašler zapsal do paměti českého národa jako autor populárních písní, tak zvaných „hašlerek“, kterých během svého života vytvořil na tři sta. Písničky začal skládat již před první světovou válkou. Posluchači si je velmi rychle oblíbili pro jejich vlastenecký nádech, lásku k Praze, kritický náhled na politiku a také kvůli krásným melodiím. Mezi ty nejznámější patří bez pochyby „Ta naše písnička česká“, „Po starých zámeckých schodech“, „Pětatřicátníci“ a řada dalších, které oslovují posluchače již po několik generací a z nichž si řadu budeme moci připomenout i v průběhu dnešního pořadu v podání významných osobností české kulturní scény.
Vysílání: 30.10., 15.35 hod., ČT1

Ta naše písnička česká
O panně Stázi a jejích láskách. Česká filmová revue ze staropražských písniček Karla Hašlera (1967). Hrají a zpívají: J. Bohdalová, H. Hegerová, K. Gott, J. Beyvl, P. Filipovská, V. Matuška, J. Zíma, M. Kopecký a další. Kamera F. Valert. Scénář a režie Z. Podskalský.
K největším láskám režiséra Zdeňka Podskalského patřily staropražské písničky ze šantánů a kabaretů. Ty se objevovaly v úspěšných Podskalského televizních cyklech Babiččina krabička a Bejvávalo. Samozřejmě mezi nimi nemohly chybět zlidovělé písničky, jejichž autorem byl legendární Karel Hašler. A protože Hašlerovy skladby jsou většinou o lásce a o Praze, bylo snadné odvyprávět jejich prostřednictvím milostný příběh o sličné panně Stázi z Kapucínské uličky, která se zamilovala do studenta Tadeáše, prožila tři další milostné románky a nakonec se provdala za zazobaného pana domácího... Film Ta naše písnička česká se skládá ze dvou částí: úvodní černobílá sekvence konfrontuje Hašlerův odkaz s obrazy současné Prahy, druhá (a delší) část je příjemným a nostalgickým revuálním výletem do časů Rakousko-Uherska. Uvidíte v ní dlouhou řadu populárních zpěváků a herců v čele s Jiřinou Bohdalovou.
Vysílání: 28.10., 09.55 hod., ČT2

26.10.2014 10:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Barry White

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nez ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi celý článek

další články...