zvláštní poděkování
Volný.cz

Magická muzikálová komedie v MDB

Děsnej pátek (MDB)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jmenuje se Ellie, má šestnáct let, ve škole se jí líbí kluk Adam, ale netroufá si ho oslovit a má pocit, že jí celý svět, zejména její matka nerozumí. Katherine bude čtyřicet, zítra se podruhé vdává, touží po tom, aby vše bylo perfektní a moc by si přála, aby ji její dcera Ellie pochopila a nepovažovala ji za nepřítele. Matka s dcerou. Ty dvě se prostě nedokáží domluvit, pochopit se, porozumět si navzájem, a tak se stane něco podivného, bláznivého, šíleného. Po jedné další hádce, kdy si obě přejí, aby ta druhá dokázala na svět pohlédnout jejíma očima, si vymění svá těla. Duše matky vstoupí do těla dcery a naopak. A tak začíná kolotoč bláznivých, nejen komických situací, v nichž naše hrdinky musí strávit den v cizím těle. Matka se tak pokouší vypořádat s divočinou střední školy, zatímco dcera zjišťuje, co všechno má jako dospělá, navíc den před svatbou, za povinnosti.

Pokud se vám zdá zápletka povědomá, není divu. Pravděpodobně jste viděli film Marka Waterse z roku 2003, v němž hlavní role hrály Lindsay Lohanová a Jamie Lee Curtisová. Snímek u nás uváděný s názvem Mezi námi děvčaty patří mezi oblíbené tituly komediálního žánru. Vznikl podle románu Mary Rodgersové z roku 1972 a jeho první filmová adaptace byla natočená již o čtyři roky později. V této komedii s českým titulem Podivný pátek hrála s Barbarou Harrisovou mladičká Jodie Fosterová. A v roce 1995 vznikla další filmová verze, tentokrát ve studiu Walta Disneye zaměřená na mladé diváky. Není divu, že se nápaditá historka, v níž si matka s dcerou vymění těla a prožijí nejbláznivější den v životě, dostala i na divadelní prkna.
Renomovaní autoři – skladatel Tom Kitt a autor písňových textů Brian Yorkey, kteří za svůj muzikál Next to normal získali v roce 2010 dokonce Pulitzerovu cenu, ve spolupráci s autorkou Bridget Carpenterovou upravili již několikrát zpracovaný příběh pro hudební divadlo. Muzikál Freaky Friday měl premiéru v roce 2016 ve Virginii a jeho broadwayská premiéra se teprve chystá. Naše divadlo tak bude druhým divadlem na světě, které má možnost jej uvést! Tento úžasně vtipný muzikál nabízející jak velkolepou hudební show, tak strhující příběh navazuje na tradici již klasických a oblíbených titulů, které na jeviště přivádějí témata zpracovaná dříve ve filmu. Navazuje tak na tradici výjimečných titulů, mezi které patří například Čarodějky z Eastwicku, Flashdance či DUCH.

Děsnej pátek je komedií s lehce pohádkovou až magickou zápletkou, vždyť matka s dcerou si zde vymění těla díky kouzelným přesýpacím hodinám, zároveň ale nabízí satirický vhled do života jedné ne zcela běžné rodiny a v rytmu velkých muzikálových čísel, jímavých až rockových balad i songů dobré populární hudby vypráví příběh, který je blízký každému, kdo kdy trochu bojoval s vlastními rodiči či dětmi, snažil se protlouct střední školou, hašteřil se se sourozenci či prarodiči či řešil problémy s láskou. V režii Petra Gazdíka se můžete těšit na Alenu Antalovou či Ivanu Vaňkovou v roli matky a Viktórii Matušovovou či Kateřinu Marii Fialovou v roli dcery. V roli snoubence uvidíte Lukáše Vlčka nebo Petra Gazdíka, prarodiče hrají Jana Gazdíková nebo Hana Horká a Ladislav Kolář nebo Miloslav Čížek. V roli mladšího bratra Fletchera se na jeviště vrátí i přes svůj nízký věk již zkušení Adam a Josef Gazdíkovi. Text pro českou premiéru, která je zároveň i premiérou světovou, neboť jde o první uvedení tohoto titulu po jeho zkušebním nastudování ve Virginii, přeložili Petr Gazdík a Zuzana Čtveráčková, kostýmy navrhla Eliška Ondráčková – Lupačová a scénu vytvořil Emil Konečný. Orchestr našeho divadla vede a hudební nastudování má na starosti Dan Kalousek a Jakub Žídek. Diváci se také mohou těšit na další choreografie Carli Rebeccy Jefferson, která pro naše divadlo již úspěšně několikrát pracovala.

Premiéra proběhne 21. října 2017 od 19:00 hod na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Termíny + vstupenky na www.mdb.cz.

16.10.2017 16:10:01 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Než vše začalo... (MDP)

Časopis 50 - sekce

DIVADLO

Bratr spánku v adaptaci Kateřiny Tučkové

Jacob Erftemeijer (Bratr spánku)

Příběh o absolutní lásce hudebního génia, jehož talent sráží přízemnost jeho bližních, nabízí smíchovská scéna celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Cena Jindřicha Chalupeckého 2018

Cena Jindřicha Chalupeckého 2018
Vyhlášení výroční ceny pro mladé vizuální umělce do 35 let. Večerem prováz celý článek

další články...