zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 42. týden

Televizní písničky a songy Karla Černocha
Uvádíme z pořadu "Kam zmizel ten starý song" u příležitosti nedožitých umělcových 75. narozenin, které jsme si minulý týden připomněli. Kritikou byl Karel Černoch oceňován jako mimořádně technicky vybavený zpěvák dvouoktávového rozsahu, s hlasem mnohovrstevné barevnosti. Méně se už ví, že byl také autorem hudby velké části svého repertoáru. V pořadu z roku 2005 mj. uslyšíte jeho proslulé songy Docela obyčejná píseň, Zrcadlo, Letiště, Nářek převozníka, Doufej dál, Pevnost If a Poznání z muzikálu Karla Svobody a Zdeňka Borovce Monte Cristo. Zpěvák Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Byl členem několika rockových skupin, například Karkulka, Komety a Donald. V roce 1966 začal zpívat se skupinou Juventus. V rozhlasové Houpačce měly úspěch jeho písničky Nářek převozníka, Ona se brání a Zrcadlo. Karel Černoch se postupně stal pěveckou hvězdou. V roce 1968 získal stříbrnou Bratislavskou lyru za Docela obyčejnou píseň, jejímž byl interpretem i spoluautorem. Zpěvák zemřel 27. prosince 2007 ve věku 64 let.
Vysílání: 18.10., 22.50 hod., ČT art

Melodie, které se vracejí s Václavem Neckářem
Uvádíme u příležitosti umělcových 75. narozenin, které oslaví příští týden (1972). Kamera K. Holub. Režie P. Most. Český popový zpěvák a filmový herec Václav Neckář se narodil 23. října 1943 v Praze. Od roku 1962 působil jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících a následně v plzeňském písničkovém divadélku Alfa. V té době začal nahrávat pro Československý rozhlas (Až louky rozkvetou, ...). Poté účinkoval v divadle Rokoko, kam jej Jiřímu Šaškovi doporučil herec a pedagog Miloš Nedbal. Na konci šedesátých let minulého století byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky natočeném na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Páni kluci. Od 70. let natáčel a koncertoval se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář. K dvorním Neckářovým autorům patřil Ota Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali mj. Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský. V pořadu, který uvádí a občas i zpívá Karel Štědrý, uslyšíte v Neckářově interpretaci písně, které ho proslavily – Hallo, Mademoiselle, Lékořice, Zvoňte o patro níž, Lady Jane a Jak ten čas letí.
Vysílání: 19.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 20.10., ČT art

Linka (2/10)
Karel Šíp jako host uznávaného hudebníka Rudyho Linky. Druhá série hudební talk show přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr (Premiéra). Druhá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným hudebníkem Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z blízké perspektivy, která je velice ojedinělá. V druhé sérii vystoupí například Luboš Andršt, Jaroslav Hutka, Karel Šíp, Randy Brecker, Mike Stern, Tonya Graves, Bill Frisell a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější, než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 19.10., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 23.10., ČT art

Kurt Cobain!
Portrét charismatické rockové legendy (1967–1988). Americký dokument (Premiéra). Renomovaný filmař Brett Morgen vytvořil působivý mix Cobainových osobních archivů, dosud neuvedených filmových záběrů, animací a unikátních filmových záběrů, rozhovorů s rodinnými příslušníky a nejbližšími přáteli – výsledkem je intimní portrét charismatického nonkonformisty. Film vznikal mezi lety 2007–2015. Podnět režisérovi dala Courtney Love.
Kurt Cobain (1967–1994).
Vysílání: 20.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 21.10., ČT art

8.10.2018 18:10:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Než vše začalo... (MDP)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Svoboda – 80 let

Karel Svoboda

Mefistův rytíř
Slavný skladatel a hitmaker, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 80 let, ve vzpomínkác ...celý článek


Legendární Dracula

Dracula

Dracula
Legendární český muzikál skladatele K. Svobody, který by se dnešního dne dožil 80 let. Ve Velkém sá ...celý článek


Plakala panna plakala

Plakala panna, plakala
Unikátně dochovaný závěrečný díl písničkového seriálu J. Suchého (1970). Účinkují: J ...celý článek


Nestárnoucí Někdo to rád horké

Někdo to rád horké

Někdo to rád horké
Nikdo není dokonalý, ale tento film ano! Slavná americká komedie s Jackem Lemmonem a Ton ...celý článek


Adventní koncerty

Adventní koncerty

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z kostela Cyrila a Metoděje v Karlíně je věnován organizaci A ...celý článek


Glenn Miller jak zmizel

Glenn Miller

Glenn Miller: Jak zmizel?
Dohady a spekulace o havárii letadla s králem swingu jsou vyřešeny. Investigativn ...celý článek


Uchem jehly a Linka

Rudy Linka

Uchem jehly
Vánoční setkání Zbigniewa Czendlika se zpěvačkou Hanou Ulrychovou. Režie L. Cmíral (Premiéra). ...celý článek


Iva Bittová – Zvon

Iva Bittová

Iva Bittová – Zvon
Koncertní provedení projektu Ivy Bittové Zvon s Janáčkovou filharmonií Ostrava v a ...celý článek


Český filmový muzikál Noc na Karlštejně

D. Kolářová ( Noc na Karlštejně)

Noc na Karlštejně
Jana Brejchová a Vlastimil Brodský v populárním muzikálu podle stejnojmenné divadelní hry ...celý článek


Pink Floyd: The Wall

B. Geldof (Pink Floyd: The Wall)

Pink Floyd: The Wall
Sám jsi jen cihla ve zdi, nic víc. Filmová verze nejslavnějšího dvojalba legendární ro ...celý článekČasopis 50 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tipy 51. týden

Kašpar Maria hrabě Šternberk
Cyklus portrétů významných osobností, jejichž jména jsou zlatým písmem napsána celý článek

další články...