zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 28. týden

Jacob Collier

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jacob Collier
Sólové show propojuje Gershwina s Beatles a se Steviem Wonderem. Spolu s kamarádem z Bostonu amatérsky vyrobili elektronický přístroj, jehož prostřednictvím z jediného zazpívaného nebo zahraného tónu vytváří husté harmonie. Doslova multiinstrumentalista, výborně hraje na kontrabas i baskytaru, kytaru a klávesové nástroje. Zpívá a sólově muzicíruje tak, že nadchl Jamie Culluma. Talent tohoto anglického mladíka získal uznání Quincyho Jonese, Pata Methenyho, Chicka Corey i Herbieho Hancocka. Propojuje témata Gershwina, Beatles, Burta Bacharacha i Stevieho Wondera s beatboxem, gospelem, soulem, funkem, brazilskou sambou.
Vysílání: 08.7., 00.10 hod., ČT art
Opakování: 13.7., ČT art

Jorge Pardo: Exodus
Portrét multiinstrumentalisty, spoluhráče Paca de Lucíi i Chicka Corey. Katalánský dokument (Premiéra). Velmistr flamenka Jorge Pardo: "Každý člověk může být osobnost, a jeden cikán to dělá takhle a druhý zas jinak, a jeden gadžo to umí takhle a druhý zas jinak... A někdy se ti hraje líp s gadžou než s cikánem, a jindy zas líp s cikánem než s gadžou. To je jasná věc, s tím nic nenaděláš. Je pravda, že cikáni jsou taková velká rodina, předpokládám, že důvodem je jejich společná minulost, často tvrdý životní podmínky rozvinuly jejich systém sebeobrany a vzájemnosti. Pomáhají si mezi sebou, drží se spolu díky svým silným tradicím. Dokážou respektovat prostor někoho jinýho. Nikdy jsem u nich neměl pocit nějakýho přehlížení, nedávali mně najevo, že jsem jinej. Je to moje zkušenost, tak o tom můžu mluvit. Jsem gadžo, tak možná se tak chovají jen ke mně. Některý věci se prostě nezmění, musíte umět jejich prostor respektovat. Ale stejně to platí i naopak."
Vysílání: 08.7., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 09.7., ČT2., 12.7., ČT art

Legendy folku a country 7/13
Porta /1/. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu (2000). Režie J. Vondráček. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby se ve svém sedmém pokračování zaměří na legendární soutěžní hudební festival Porta a jeho ročníky 1967–1980. Název festivalu je inspirován údolím řeky Labe s názvem Porta Bohemica a první ročník proběhl v roce 1967 v Ústí nad Labem. Během následujících let se Porta stala klíčovou, až kultovní událostí folkové a country hudby, na které se představily desítky kapel i sólových muzikantů a zpěváků. Se vzrůstajícím zájmem veřejnosti o tento festival ale samozřejmě vzrůstala i kontrola ze strany komunistického režimu. Nejslavnější roky festivalu, který se i nyní každoročně pořádá a těší se velkému zájmu veřejnosti, vám přiblíží mimo jiných i Wabi Daněk, Vladimír Merta, bratři Nedvědové nebo Miki Ryvola a jejich vyprávění doplní řada unikátních archivních záběrů.
Vysílání: 10.7., 20.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Gotta
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2005). Hrají Taneční orchestr Československého rozhlasu, Apollo, Orchestr Ladislava Štaidla a Karel Gott Band. Zlatý hlas z Prahy, nekorunovaný král české populární hudby Karel Gott (1939–2019) byl mnohonásobným Zlatým slavíkem. V letech 1965–2019 prodal 50 milionů nosičů desek, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně. Kromě Slavíků obdržel více než 120 televizních ocenění, osm zlatých a jednu diamantovou desku, opakovaně se umisťoval na prvních příčkách hitparád a prodeje desek. Celkově nazpíval 978 písní. Spolupracoval s mnoha významnými umělci. V anketě o nejoblíbenější tváře a pořady televizních obrazovek TýTý vyhrál Karel Gott celkem 31krát.
Vysílání: 10.7., 23.05 hod., ČT art

Beatles: Perná léta
Příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob, jejíž bubeník Ringo Starr se dožívá osmdesáti let. Dokument oscarového režiséra Rona Howarda mapuje turné "1962–1966". Unikátní dlouhometrážní film dokumentuje příběh nejvlivnější beatové skupiny, která svou hudbou a texty změnila svět. Exkluzivní rozhovory se členy The Beatles, nejinspirativnější ukázky vystoupení. Dosud nepublikované materiály. Britská rocková skupina The Beatles definovala většinu hudebních stylů šedesátých a sedmdesátých let minulého století; John Lennon (1940–1980), Paul McCartney (1942), George Harrison (1943–2001), Ringo Starr (1940).
Vysílání: 11.7., 20.00 hod., ČT art
Opakování: 17.7., ČT art

Jsem vaše Ljuba
Legendární herečka, šansoniérka a pozoruhodná žena ve vzpomínkách O. Suchého, J. Suchého, E. Pilarové, B. Hrzánové, V. Vodičky, L. Kerndla a dalších (2008). Režie P. Lokaj. Dokument z cyklu Příběhy slavných se pokusí vykreslit portrét nezkrotné, divoké a talentované ženy, operetní subrety, herečky a šansoniérky, která poutala pozornost několika generací diváků během téměř celého 20. století. Nestálá v lásce i v angažmá, dokázala být vždy tam, kde se zrovna rozjížděla některá z důležitých etap českého divadla. Jako první česká šansoniérka podle mnohých nemá dodnes srovnání. Vždy nad věcí, až lehkovážná, výborná společnice, humorná vypravěčka, všem nastavovala vždy nenucenou, veselou a dokonale upravenou tvář. Jestli ji něco skutečně trápilo, to mohou jen tušit snad ti nejbližší...
Vysílání: 12.7., 22.30 hod., ČT art

2.7.2020 13:07:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Katy Perry: The Prismatic World Tour

Katy Perry: The Prismatic World Tour

Katy Perry: The Prismatic World Tour
Dcera kazatele opustila gospelový sbor a svůj talent vložila do popový ...celý článek


Noc a Den a Video Dáreček

Noc a Den

Noc a Den
Michal Hrůza se vrátil na pódium velkolepým koncertem v pražském Foru Karlín (2015). Hosté: Anna ...celý článek


Hudební tipy 31. týden

Hana Zagorová 70
Velký galakoncert z roku 2016 uspořádaný v pražské Lucerně k životnímu jubileu devítinásob ...celý článek


Leningradští kovbojové - The Band - La la la

Poslední valčík

Leningradští kovbojové dobývají Ameriku
Absurdní odysea „nejhorší rockové kapely světa“. Finský ...celý článek


Hudební tipy 32. týden

Marta Kubišová naposledy
Recitál přední české interpretky u příležitosti ohlášeného konce pěvecké kariéry z ...celý článek


Pop-rockové pódium: Blondie a Duran Duran

Duran Duran: There's Something You Should Know

Berlin Live Series 3: Blondie
Záznam klubového koncertu legendární punk rockové kapely z roku 2017. Režie S ...celý článek


Životy psané hudbou - Brian Wilson

Love & Mercy

Love & Mercy
Brian Wilson byl duší skupiny Beach Boys, ale o tu svou málem přišel. Americký film (2015). Hr ...celý článekČasopis 32 - sekce

DIVADLO

Divadlo Mana připravuje komedii 5 za 1

S.Jachnická, D.Černá, D.Pfauserová, T.Vítů, D.Pfauserová

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovic celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Omar Sharif

Omar Sharif (Poslední údolí)

Noc generálů
Pátrání po bestiálním vrahovi žen nezastaví ani zuřící druhá světová válka. Hvězdně obsazený b celý článek

další články...