zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 39. týden

Brian Johnson: Rock na cestě II

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hip Hop a jeho zrod (3/4)
Hlas nové generace. Kanadský cyklus dokumentů. V sedmdesátých letech se příběh hip-hopu dotýkal sociálních témat. Překonávání chudoby, boj proti násilí a ústrkům. Osmdesátá léta přinesla hip-hopu příslib úspěchu. Díky prvním hitům hip-hop pronikl do hudebního byznysu, z raperů se stávaly hvězdy a vše provázel kolotoč peněz. Postupem doby se z hip-hopu stal hlas nové generace, průmysl i hnutí. Uvědomil si svůj potenciál a svou sílu. A tyto možnosti hip-hop začal realizovat i za hranicemi města New York.
Vysílání: 23.9., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 24.9., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (3/6)
Oblíbená místa z mládí spolu projdou Brian Johnson z AC/DC a skvělý kytarista a zpěvák z kapely Dire Straits Mark Knopfler. O zajímavá témata jistě nebude nouze. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Anglické město Newcastle vyslalo do světa rockové muziky nejen Briana Johnsona, ale i dalšího hosta jeho roadshow – Marka Knopflera. O jeho osudu se rozhodlo v už patnácti letech, když konečně přemluvil svého otce, aby mu za padesát liber koupil kytaru. Odstartovala tím kariéra jednoho z nejuctívanějších hráčů, skladatelů a producentů uplynulých čtyř dekád. Během této doby hrál Knopfler v kapele Dire Straits, věnoval se své sólové dráze, spolupracoval třeba Bobem Dylanem nebo Ericem Claptonem. Oba muzikanti během společného setkání v anglickém městě zamíří do míst, kde během svého mládí hltali život a hudbu plnými doušky. Úžasných vzpomínek tedy bude více než dost.
Vysílání: 25.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art

PopStory (3/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Žánry a styly (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. Jakkoli je termín pop music často užívaný, je poměrně obtížné ho definovat. Každá doba s tzv. populární hudbou nakládala různě. Kdy vítězily umělecké ambice a kdy obchodní? Proč zmizely z pódií velké orchestry? Jak československou scénu ovlivnilo rock’n’rollové šílenství a jak beatlemánie? Co byl bubblegum a proč se v osmdesátých letech z rozhlasu hojně ozývala italština? Na tyto otázky odpovídá třetí díl PopStory – Žánry a styly. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů, ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně“. Celý projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 27.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (3/9)
David Koller, který dnes slaví šedesáté narozeniny, a David Žbirka jako hosté druhé série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Druhá série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V devíti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. To vše v novém prodlouženém čase. V pořadu se objeví velice pestrá řada muzikantů. Například Michal Hrůza, Benny Cristo, Václav a Jan Neckářovi, Michal Dvořák, David Koller, Michal Pavlíček, Adam Mišík, Katka Knechtová nebo Mňága a Žďorp. V roli speciálního hudebního hosta usedne za bicí Mekyho syn David Žbirka. Pozvání do Mekyho Doupěte přijali také Jan Hřebejk, Libor Bouček, Vilém Veverka, Míla Fürstová, Hana Petřinová, Libor Pešek a Šimon Šafránek, kteří společně s muzikanty připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 27.9., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 29.9., ČT art

Country Music: Venkovský Shakespeare (3/9)
Legendární Hank Williams se stal symbolem poválečného vývoje stále populárnějšího žánru. Nových hvězd bylo ale víc. Americký hudební dokument (Premiéra). Country hudba po druhé světové válce začala vstřebávat změny, které zasáhly celou společnost, hudbu nevyjímaje. Na scénu se dostává nezaměnitelný styl zvaný bluegrass. Jeho prvním výrazným představitelem byl Bill Monroe. Navíc zvuk jeho kapely získal na výjimečnosti s příchodem kytaristy Lestera Flatta a banjisty Earla Scruggse. Stále oblíbenějším žánrem se stával i takzvaný honky tonk styl. A jeho hlavním představitelem byl v té době Hank Williams. Zpěvák a skladatel, který posluchače dokázal přesvědčit svým upřímným projevem a silným hlasem. Jeho těžký osud bohužel skončil až příliš brzy.
Vysílání: 27.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 29.9., ČT art., 02.10., ČT art

17.9.2020 18:09:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc pastýřů (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Live – Pavel Sedláček

Live – Pavel Sedláček

Live – Pavel Sedláček
Koncert z Velkého sálu pražské Lucerny (2007). Kamera J. Osten. Režie V. Polesn ...celý článek


Michal Prokop - dokument - koncert

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...
Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa. Reži ...celý článek


Hudební tipy 45. týden

Dunaj vědomí

Václav Koubek a Petr Nikl
Půlhodinka písniček a historek z naší folkové scény, doprovázená performancemi (1 ...celý článek


Hudební tipy 44. týden

Linka (5/10)
Vojtěch Dyk jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hu ...celý článek


Miley Cyrus – Bangerz Tour

Miley Cyrus – Bangerz Tour

Miley Cyrus – Bangerz Tour
Dynamický koncert rebelky světové popové hudby se zajímavým pohledem do zá ...celý článekČasopis 44 - sekce

DIVADLO

Jan Werich – 40 let od úmrtí

Jan Werich

Jiří Voskovec a Jan Werich
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na dvojici výjimečných uměleckých osobností celý článek

další články...