zvláštní poděkování
Volný.cz

Muzikál Rebelové - příliš mnoho scénických změn

N. Ďuricová (HP), R. Tomeš, R. Pekárek, J. Franc (Rebelové)

autor: David Kraus  

zvětšit obrázek

Nový projekt Hudebního divadla v Karlíně - retro muzikál Rebelové odstartoval včerejší premiérou po více jak ročním odkladu. Hity šedesátých let se rozezněly v romantickém příběhu scénáristy Zdeňka Zelenky v režii Filipa Renče, tentokrát v upravené a rozšířené verzi. Premiérové publikum ocenilo chytlavé songy jako Š-š-š, Oliver Twist, Pátá, Gina, Mně se líbí Bob, Jó, třešně zrály nebo Tereza a Nechte zvony znít (ty ve filmové verzi nebyly) a další.

V klipové zkratce (v souladu s trendem současného divadla) se ocitneme na dobové diskotéce a posléze prožíváme poslední školní okamžiky spolu s maturitním ročníkem, to už svobodě pomalu a jistě zvoní hrana. Režisér Filip Renč klade důraz na bezstarostnost, ale místy i velkou zodpovědnost mládí. Do toho se míchá střední generace, kterou představuje Alžběta (Dominika Býmová) a Terezin Otec (Jan Revai); třetí generaci představuje Farář (Vladislav Beneš) a Průvodčí (Jan Vlasák). Každá z nich má své radosti i starosti. Píše se rok 1968. Renč v dovádění a radosti mládeže ukazuje absurdnost situace v kontrastu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy. Všichni se radují ze složení zkoušky dospělosti, z budoucího očekávání studií…

Celý děj je prošpikovaný nástinem dané doby (výuka ruštiny, poslouchání Hlasu Ameriky, ruskou literaturou, dělnickou třídou, vojenskými zběhy…). Otázka, zda tato nadsázka něco řekne současné mladé generaci. Historický obraz se promítá na pozadí běžného života. Studenti, tatínek provozovatel restaurace, který si rád zajde na ryby, poslechne zmíněný západní rozhlas. Učitelka ruštiny, dojatá ze zvládnuté maturity svých studentů…

Co vlastně máme od retro muzikálu Rebelové očekávat? Jednoduchý děj, kde se hlavně řeší vztahy - láska v několika podobách (první probuzená láska u čerstvě dospělých, zamilovanost vdovce a nešťastně vdané ženy, křesťanská láska). Do toho míří touhy a sny (tři zběhové vojáci, co se snaží dosáhnout svého amerického snu…). K tomu do děje zasahují malé figurky (policisté, angažovaný manžel, voják z povolání, průvodčí…).

Režijní, hudební, taneční a výtvarná stránka nemá chybu. Režisér Filip Renč výborně pracuje na vztazích jednotlivých figur (nabízí hru ve dvou polovinách scény, kdy se pokaždý na jedné polovině děj zastaví). Choreograf pracuje s tanečním rejem v různých náladách a to buď se sólisty, samotnou company nebo company a sólisty pohromadě. Výtvarné řešení vychází z dané doby.
Kostýmy Romana Šolce září pastelovými barvami a vše je plně sladěné s barevností videoprojekce, včetně např. deštníků a holinek tanečníc.

Scéna a projekce Petra Hlouška je praktická, používá zmíněnou videoprojekci (bez ní scénografové letošního léta nedají ani ránu). Projekce jsou buď realistické (kostel s náměstím, příroda, obloha… nebo v animacích doprovází jednotlivé skladby (zvony, hodiny atd.). Zmíněná klipovitost klade velké nároky na výpravu. Jednotlivé proměny prostředí jsou velmi časté a leckdy pro techniku náročné. Ve výsledku často pro diváka až ubíjející (co je moc, to je moc, opravdu to je až o nemoc…). Prostě někdy vadí až zbytečná ilustrační popisnost.

A herecké a pěvecké výkony? Šimon v podání Romana Tomeše je velmi osobitý. Diváky uzemňuje kvalitní a osobitou interpretací zažitých hitů. Jeho ztvárnění role je přirozeně vyzrálé. Jeho protějšek Tereza (Nikola Ďuricová) v žádném případě netlačí na pilu, je opět svá, křehká, jednoduchá ve výrazu, ale o to víc tímto střídmým projevem dokazuje svou zralost hereckou. Nehraje lacinou naivku, ale studentku na úrovni, která řeší citlivě svůj osobní vztah.

Umělci a tvůrci předvádějí velmi kvalitní výkony. Ze všech stran je cítit preciznost, sehranost a kvalita odvedených výkonů. Opravdu velmi silný zážitek.

Retro muzikál Rebelové si skutečně zaslouží velké jeviště Hudebního divadla Karlín, parkoviště PVA není to pravé ořechové.


Premiéra: 9. července 2021 na Letní scéně v areálu PVA Expo Praha Letňany

(přesunuto vzhledem ke koronavirovým opatřením vlády z 3. a 4. prosince 2020 v Hudebním divadle Karlín)

Tvůrci: režie Filip Renč; divadelní scénář Zdeněk Zelenka; dramaturgie Adam Novák; choreografie Tomáš Smička; hudební nastudování Martin Kumžák; scéna a projekce Petr Hloušek; kostýmy Roman Šolc; light design Pavel Dautovský a sound design Petr Košař.

Osoby a obsazení: Tereza (Nikola Ďuricová); Šimon (Roman Tomeš); Bugyna (Kathrine Selešiová); Julča (Sára Hoblová); Bob (Adam Lukáš); Eman (Josef Feč); Olda (Filip Hořejš); Alžběta (Dominika Býmová); tatínek Terezy (Jan Revai); Farář (Vladislav Beneš); Průvodčí Douša (Jan Vlasák); Učitelka (Pavla Břínková).


www.hdk.cz

12.7.2021 09:07:56 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Iliada (DbZ)

Časopis 38 - sekce

DIVADLO

BEZ HRANIC/BEZ GRANIC předvede všechny podoby divadla

Vizuál festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC

Od 30. září do 10. října 2021 bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn po třicáté hostit mezinárodní d celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Taneční projekt dis pla y

dis pla y

Ponec - divadlo pro tanec uvede 16. 9. 2021 od 20 hodin nové taneční dílo, které vzniklo pod uměleckým zaštítě celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 38. týden

Sváteční slovo kazatele Církve bratrské Jana Asszonyiho

Sváteční slovo kazatele Církve bratrské Jana Asszonyiho
U výtahu (Premiéra). Jsou místa, kde se docela dobř celý článek

další články...