zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 31. týden

Tichá píseň Javorů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Život plný písniček – R. A. Dvorský
Hudební skladatel, dirigent, nakladatel a zakladatel české populární písničky, od jehož úmrtí uplynulo 55 let, v pohledu jeho spolupracovníků (1969). Režie M. Mikotova. Vzpomínkový pořad se ohlíží za tvorbou a mnohostranným působením klíčové osobnosti meziválečné populární hudby R. A. Dvorského (*24. 3. 1899 – †2. 8. 1966), jehož výročí si v těchto dnech připomínáme. Dvorského orchestr Melody Boys lze označit za průkopníka v oblasti moderních tanečních melodií u nás. Vystupoval ve vyhlášených nočních klubech s velmi pestrým repertoárem, který obsáhnul lidové písně, tanga, swing i jazz a poskytl výrazné příležitosti řadě zpěváků a zpěvaček. Řada hitů se objevila na gramofonových deskách a orchestr natáčel i filmové písně. R. A. Dvorský také uspěl jako podnikatel v hudebním průmyslu – vlastnil hudební nakladatelství zaměřené na moderní taneční hudbu. Po únoru 1948 se mu nezdařil útěk za železnou oponu a byl i přes špatný zdravotní stav uvězněn. Poté mu byla povolena alespoň estrádní činnost a vystupování v rozhlasu. V medailonu, který Československá televize natočila tři roky po Dvorského smrti, na něj vzpomínají spolupracovníci z nejslavnější éry – zpěváci Zdena Vincíková a Arnošt Kavka, pianista a textař Jiří Traxler či nejuniverzálnější hudebník orchestru Melody Boys Karel Vacek.
Vysílání: 07.8., 11.05 hod., ČT3

Karel Černoch
Hudební portrét zpěváka i autora písniček (1988). Spoluúčinkují: N. Urbánková, J. Wimmer, J. Bartoška a další. Kamera J. Lebeda. Režie P. Soukup. Hudební portrét Karla Černocha (*12. 10. 1943 – †27. 12. 2007) je uveden záběry z pohádky "Co takhle svatba, princi?", kde hrál rádce, a pokračuje slavnou písní z šedesátých let Zrcadlo, u níž je i autorem hudby. Zpěvák se svěřuje se svými pocity a vztahu k tomu, co celý život dělal – zpívání a hudbě, partnerství s kolegy N. Urbánkovou, J. Wimmerem (v cyklu Možná přijde i kouzelník) a dozvíme se mnoho dalšího. A samozřejmě vyprávění doplňují písně.
Vysílání: 08.8., 21.20 hod., ČT3
Opakování: 09.8., ČT3

Tichá píseň Javorů
Legendární muzikantská a sourozenecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi ve vzpomínkovém dokumentu (2013). Účinkují: H. a P. Ulrychovi, L. Kopecký, K. a D. Štruncovi, J. Ondrůj a další. Kamera P. Otevřel a P. Vejslík. Scénář a režie J. Vondráček. Hana a Petr Ulrychovi se za 55 let společného působení stali bezesporu hudebními legendami. Za dobu svého působení společně vystupovali s řadou hudebníků a hudebních uskupení. Některé z nich si pozvali do stylizované šatny, ve které na Vás dýchne téměř muzejní atmosféra. Na zdech jsou plakáty ze všech období umělecké dráhy Hany a Petra – účinkování ve skupinách Vulkán, Atlantis, Javory, ze zahraničních turné, z muzikálů Městského divadla v Brně. Na "starožitných" stolcích či poličkách jsou ceny – Bratislavská lyra, Bílá vrána atd. V koutě je opřená kytara, na zdi zrcadlo, ke kterému se Petr obrací ve své písni Já. Ve vzpomínkách také prochází filmovou střižnou i chodbami Mahenova divadla, kde poprvé Petr viděl zpívat svého tatínka.
Vysílání: 06.8., 21.10 hod., ČT art

Vítejte v devadesátých letech (1/4)
Taneční kultura popu a rocku. Německý cyklus. Kurt Cobain, Courtney Love a britpop mění rockovou hudbu jednou provždy. Světem obíhá hiphop a prožívá zlatý věk – až do chvíle, kdy svobodomyslnou aureolu dekády uzavřou útoky z 11. září. Současný sound jsou vyložené "devadesátky". Zapnete rádio a tam hraje všechno od alternativy a rock´n´rollu až po taneční muziku a rhythm and blues. Všechno předznamenala devadesátá léta.
Vysílání: 06.8., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 11.8., ČT art

Jaroslav Samson Lenk
Recitál známého písničkáře J. S. Lenka, který v nejbližších dnech slaví 65. narozeniny, a jeho skupiny (2001). Režie V. Fatka. Jaroslav Samson Lenk patří k legendám naší písničkářské scény. Širokou popularitu získal mezi diváky v 80. letech, kdy vystupoval jak se skupinou Máci, jejíž doménou byl pop-folk, tak s trampštěji orientovanou kapelou Hop Trop. K nezapomenutelným momentům historie naší folkové hudby patří jeho dlouholetá spolupráce s Vlastou Redlem a Slávkem Janouškem, která dala vzniknout několika výrazným deskám (Zůstali jsme doma, Kde domov můj). Jaroslav Samson Lenk jako autor tíhne k tradičnímu pojetí písně jako útvaru, který má být zpíván. Dokáže svá etická poselství vtělit do krystalicky průzračných melodií a zapamatovatelných, přesto nikoliv banálních veršů. Samsonovy písničky žijí svým vlastním životem u táborových ohňů a přinášejí lidem radost.
Vysílání: 08.8., 22.25 hod., ČT art

26.7.2021 14:07:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Divadlo Aréna v Praze

Články v rubrice - Z éteru

Spirits in the Forest – život s Depeche Mode

Depeche Mode (Spirits in the Forest)

Spirits in the Forest – život s Depeche Mode
Hudba slavné britské kapely a neobyčejné příběhy jejich ...celý článek


Portrét Lemmyho Kilmistera

Lemmy Kilmister

Lemma
Výjimečný, autentický portrét frontmana Motörheadu Lemmyho Kilmistera. Americký dokument (V anglickém ...celý článek


Unikátní dokument Karel Gott: Německé turné 1970

Karel Gott

Karel Gott: Německé turné 1970
Unikátní dokument o první Gottově koncertní šňůře v SRN provází komentář sam ...celý článek


Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka 2

Miki Volek

Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka – rokenrolového krále (2/2)
Strhující osudy legendárního zpěváka ...celý článek


4 x Jiří Suchý

Jiří Suchý (Kdyby tisíc klarinetů)

Kdyby tisíc klarinetů
Mají hudební nástroje a nebojí se je použít! Legendární muzikál s písničkami Jiřího Š ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Tomáš Klus (

Bigbít (5/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokumenty - Jim Carrey a Roger Corman

Jim Carrey

Jak se rodí idol: Jim Carrey
Jeho prvnímu veřejnému komickému vystoupení se nikdo nesmál. Poprvé a naposled celý článek

další články...