zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 32. týden

Na plovárně s Marií Rottrovou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Country Music: V rodinném kruhu (6/9)
Válka ve Vietnamu dělí Ameriku, ale noví interpreti přinášejí další skvělé písně a spojují generace. Americký hudební dokument. V roce 1968 nabírala válka ve Vietnamu na obrátkách a americká společnost byla nejrozpolcenější od dob občanské války. Stále více lidí ze všech oblastí života mělo pocit, že jejich hlas není slyšet. Ani country music nebyla vůči tomuto rozpolcení společnosti imunní. Třeba Johnny Cash hrál vojákům ve Vietnamu, ovšem jedním dechem dodával, že s tou válkou nesouhlasí. Country hudba ale stále vytvářela nové hvězdy. Kris Kristofferson měl sice dobře rozjetou vojenskou kariéru, ale jeho láska k poezii a hudbě nakonec zvítězila. Navíc sen kapely Nitty Gritty Band natočit album s legendami country pomohl vytvořit projekt, který úchvatným způsobem spojoval generace.
Vysílání: 09.8., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Oslava rychlosti (1937–1941)
Hudební encyklopedie konstatuje: Koncem třicátých let swing vyrostl do podoby velkého byznysu, bylo to tehdy národní americké šílenství – přesto, nebo právě proto, že hospodářská krize se prohlubovala. Taneční i posluchačské scéně vládl orchestr Counta Basieho a prosadil se saxofon jako přední instrument jazzu. Ke konci 30. let dvacátého století swing vyrostl ve velký byznys a současně v celonárodní americké šílenství – i přesto, že hospodářská krize se v té době ještě prohlubovala. Jakoby paradoxně proto Američané potřebovali tehdy slyšet ještě víc hudby, více orchestrů a kupovat kvanta gramofonových desek. Tehdy se prosadil saxofon jako jeden z hlavních sólových nástrojů jazzu. Velké swingové orchestry, přestože podle mínění některých kritiků jazz dusily, se podílely na zisku hudebního průmyslu celými 70 %. V tomto období komercializace jazzu se objevil svěží zvuk orchestru Counta Basieho, který swing propojil s blues. Jazzoví sólisté se stali instrumentálními hvězdami.
Vysílání: 09.8., 22.55 hod., ČT art

Na plovárně s Marií Rottrovou
Rozhovor Marka Ebena se známou zpěvačkou (2007). Režie J. Hojtaš. Dnešním hostem Marka Ebena bude přední česká zpěvačka Marie Rottrová, se kterou si bude povídat především o hudbě a její pěvecké kariéře. Jak se dostala dcera kostelního varhaníka ke zpěvu a především k soulové hudbě a proč zrovna v Ostravě měl tento hudební styl takové zázemí? Zpěvačka vypráví, jak objevila píseň She´s Gone od americké skupiny Black Sabbath, kterou nazpívala na začátku osmdesátých let minulého století s textem Jaromíra Nohavici jako Lásko, voníš deštěm. Rottrová také prozradí, jak se prolínala hudební kariéra s jejím soukromým životem.
Vysílání: 10.8., 21.15 hod., ČT art

Andrea Bocelli: Cinema
Světově známý tenor vzdává hold nejkrásnějším filmovým melodiím. Operní pěvec Andrea Bocelli je známý svým přesahem do populární hudby. Svůj talent prokázal i během koncertu v hollywoodském Dolby Theatre, kdy společně s legendárním hudebním producentem Davidem Fosterem okouzlil posluchače úchvatnými filmovými melodiemi. Bocelliho nádherný hlas podpořený novými aranžemi probouzí krásu některých filmových písní legendárních skladatelů Leonarda Bernsteina nebo Ennia Morriconeho. Tenor během koncertu zazpívá v pěti různých jazycích a prostřednictvím moderní techniky předvede i duet s globální superstar Arianou Grande. Na podium ale přijdou i živí hosté, například Nicole Scherzingerová nebo zpěvákova manželka Veronika Berti. Koncert prozáří i hollywoodské hvězdy John Travolta, Ryan O'Neal, Ali MacGrawová nebo Andy Garcia, kteří přiblíží filmy, z nichž písničky pocházejí.
Vysílání: 10.8., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art., 16.8., ČT art

Sammy Davis Jr., hvězda mnoha talentů
Cesta za úspěchem navzdory ranám osudu a nepřející době. Americký dokument. Životní příběh Sammyho Davise Jr. není jen přehled úspěchů v několika uměleckých žánrech, ale obraz americké společnosti v minulém století. Dokázal se prosadit jako zpěvák, herec, tanečník i bavič. Jeho kariéra byla velmi pestrá, mnohdy ale také komplikovaná a rozporuplná. Davis se totiž snažil dosáhnout amerického snu v době rasových předsudků a politických změn. Dokument získává na výjimečnosti díky fotografiím z rozsáhlé Davisovy osobní sbírky a zajímavým archivním materiálům, ale také díky novým rozhovorům s takovými osobnostmi jako jsou Billy Crystal, Norman Lear, Jerry Lewis, Whoopi Goldberg nebo Kim Novak.
Vysílání: 10.8., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 12.8., ČT art

Slavná alba: Bob Marley – Catch A Fire
Nezaměnitelné hudební dílo, které přiblížilo reggae hudebním fanouškům celého světa. Britský hudební dokument. Bob Marley ještě jako člen kapely Wailers pomohl nahrát v roce 1973 album „Catch A Fire“. Přestože byl tehdy Marley řadovým členem, jeho přirozená vedoucí role v rámci kapely mu přinesla mezinárodnímu uznání a album se stalo jedním z nejpopulárnějších reggae alb v historii hudby. Vzácné archivní rozhovory s hlavními členy kapely – Bunny Wailerem, Peterem Toshem a samotným Bobem Marleym – a zároveň dosud nezveřejněné záběry z jamajských nahrávacích relací nabízí jedinečný pohled na vznik tohoto významného alba.
Vysílání: 12.8., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 14.8., ČT art

1.8.2022 14:07:46 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Coldplay: Live in Sao Paulo

Coldplay: Live in Sao Paulo

Coldplay: Live in Sao Paulo
Úchvatný koncert jedné z nejpopulárnějších kapel světové hudby. Britská hvězdná ...celý článek


Filmový příběh legendárního Jerryho Lee Lewise

Great Balls of Fire!

Great Balls of Fire!
Bouřlivý příběh legendárního Jerryho Lee Lewise, hvězdy rokenrolu, která dobyla celý s ...celý článek


Lístky vytržené z památníku – Rudolf Rokl

Rudolf Rokl

Lístky vytržené z památníku – Rudolf Rokl
Na fenomenálního klavíristu a jazzmana, od jehož úmrtí nedá ...celý článek


Hudební tipy 39. týden

Legendy pop-rocku: David Bowie

Na plovárně s Jožkou Černým
Rozhovor Marka Ebena se známým interpretem lidových písní. Režie J. Hojtaš (Pre ...celý článek


Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas 2014
Nekorunovaná královna moderní country několik let nekoncertovala, al ...celý článek


13. komnata Tomáše Linky

Tomáš Linka

13. komnata Tomáše Linky
Známý zpěvák country a hráč na foukací harmoniku má závažný sluchový hendikep. I p ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Milan Lasica (Doupě Mekyho Žbirky)

Televizní písničky a songy Roberta Křesťana
Napsal jsem jméno svý na zdi, Panenka, Až uslyším hvízdání a ji ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Švandovo divadlo chystá Srpnové světlo

J. Mansfeld, B. Pavlíková a M. Anděl (Srpnové světlo)

Srpnové světlo, novou českou hru renomovaného divadelníka Martina Františáka, uvede 24. září 2022 ve světové p celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

2 x z první řady

Harmonia Moraviae 2021

Harmonia Moraviae 2021
Slavnostní zahajovací koncert 19. ročníku mezinárodního hudebního festivalu. Účinkuj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 39. týden

Červená Lhota

Červená Lhota
Na kouzelný zámek ve vodách rybníka za Zlatovláskou ve společnosti P. Štěpánka, V. Janečkové, celý článek

další články...