zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřela Naďa Urbánková

Naďa Urbánková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Naďa Urbánková (*30. června 1939 - †3. 2. 2023), vlastním jménem Naděžda Balabánová je česká zpěvačka a herečka původem z Nové Paky. Svou kariéru odstartovala na konci 50. let v Pardubickém divadle. O několik let později se dostala do divadla Semafor, kde spolupracovala např. s Hanou Hegerovou nebo Evou Pilarovou, které společně s ní a Jiřím Šlitrem nazpívala její debutovou píseň Amfora. Lexikon a preparát. V semaforu naplno rozjela svou pěveckou kariéru, kdy pro ni texty psal např. Jiří Grossman. Velkým hitem byla píseň Závidím.
V té době se také stále více prosazovala jako herečka a objevovala se i na filmovém plátně včetně oscarových Ostře sledovaných vlaků nebo později v legendární komedii Na samotě u lesa.

V roce 1970 vydala svou první desku Drahý můj, která shrnula do té doby velice úspěšné písně. Tehdy také začala její popularita strmě stoupat, což bylo podtrženo i několikanásobným vítězstvím v anketě Zlatý slavík (dodnes třetí nejúspěšnější zpěvačka této soutěže). Následovaly další desky s hity Blonďák s červenou bugatkou nebo Mám ráda žužu. V dalším desetiletí pokračovala v této popularitě, vydávala další desky a koncertovala i v zahraničí.
V roce 1990 se však provdala, odstěhovala se do Švýcarska a odmlčela se od veřejného života. K pěvecké kariéře se vrátila až v novém miléniu po osobních problémech a neúspěších a tak dodnes občasně vystupuje či moderuje v rádiu. Za svou kariéru má na kontě mnoho úspěšných řadových alb a několik kompilací. Tou poslední je Zlatá kolekce vydaná Supraphonem v červnu 2019. Naďa Urbánková zemřela 3. února 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nemocněním covid-19.

4.2.2023 15:02:25 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

Ceny Anděl Coca-Cola 2022 odhalují line-up

Ceny Anděl Coca-Cola 2022

Dvaatřicátý ročník cen České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2022 se uskuteční v sobotu 15. dubna v p ...celý článek


Muchow a Nichols budou hosty hudebních rezidencí

Pats Nichols

Český skladatel, muzikant a producent Jan P. Muchow a norský muzikant a skladatel Pats Nichols stráví duben na ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Slavná britská komedie Do naha!

Do naha!

Do naha!
Bez práce. Bez peněz. Bez kalhot. Nejslavnější britská komedie posledních let (1997). Hrají: R. Ca celý článek

další články...