zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Série Popmuseum Stage ohlásila návrat

Tata Bojs

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražské Popmuseum nabízí svým návštěvníkům mnohé: stálou expozici hudebních nástrojů a techniky, pravidelně obměňované výstavy s tematickou linkou české popu-lární hudby nebo například čítárnu hudebních časopisů... Na konci loňského roku k nim přibyl projekt on-line „koncertů jinak“ s názvem Popmuseum Stage. Letos na podzim v sérii unikátních setů natáčených přímo v expozici musea pokračuje, a to hned v pěti dílech, s pěticí kapel a interpretů napříč žánry. Dnešním dnem se do galerie koncertů připojují i Tata Bojs, kteří nahráli půlhodinový poloakustický set a občerstvili své tra-diční nástroje například o elektrické basové ukulele nebo vozembouch.

Během uplynulých týdnů měli svou premiéru v rámci Popmuseum Stage Jakub König a ka-pely Mucha nebo Katastr. Sérii uzavře záznam koncertu Nauzea Orchestra. Všechna vystou-pení mají společného jmenovatele: jejich protagonisté přijali za své přearanžovat vybrané písničky ze svého repertoáru a „zahrát je znovu, ale jiným způsobem“. V archivu z loňského roku najdou fanoušci koncerty Lenky Dusilové, dále pak Vladimíra Merty a skupiny Kill The Dandies!.
Všechny koncerty jsou ke zhlédnutí na YouTube kanále projektu www.youtube.com/@popmuseumstage3470. Další informace jsou k dispozici na www.popmuseum.cz.
Koncert pro Popmuseum Stage byl netradiční zážitek i pro sa-motné Tata Bojs. Na záznamu si fanoušci mohou vychutnat v nových aranžích hity napříč novou i starší tvorbou – Elišce, Holka z plakátu, Zvony, 220 Travoltů, Šťastnější a Opaková-ní. „Být, byť jen na chvíli, obživlým exponátem muzea je neobvyklá zkušenost. Ale v pří-padě Popmusea jednoznačně příjemná!“ popsal svou zkušenost z natáčení Mardoša. Zadání pro lehce minimalistické vystoupení v Popmuseu bylo pro kapelu výzvou. Milan Cais obsloužil zpěv, bicí a vozembouch, Mardoša baskytaru, Vladimír Bár kytaru a Matěj Belko kytaru, klávesy a také elektrické basové ukulele, na které se musel naučit hrát během jednoho týdne. O zvuk se postaral Dušan Neuwerth. Milan Cais neskrývá své nadšení nad myšlenkou koncertů Popmuseum Stage: „Přemýšlet nad našimi písničkami v maximálně úsporných aranžích nás vždycky hodně bavilo. V Popmuseu to sice nebylo za ta léta poprvé, ale rozhodně to byl pro nás v mnoha ohledech mimořádný zážitek. Vytáhli jsme po letech sta-rý dobrý vozembouch a nově i basový ukulele! Největší výzva pro mě osobně bylo udržet ve správném poměru energii, kterou ty písničky potřebují, a určitou jemnost a lehkost hraní na bicí. I když tento koncert nebyl úplně tajný, snažili jsme se ho udělat co nejvíc ‚tiny’ (VIDEO).

Volnou inspirací pro Popmuseum Stage byla série Tiny Desk Concerts se záznamy živých vystoupení z kanceláře rozhlasu NPR. V loňském roce projekt odstartoval prvními třemi koncertními videi a letos postupně přibude dalších pět dílů. „Velkou radostí bylo natáčení s Tata Bojs, kteří do svého akustického setu zapojili vozembouch, nástroj dnes už téměř nevídaný. Mucha nejněžněji, jak jen to dokáže, předvedla čistě folkový set s kontra-basem a klarinetem, Jakub König vystoupil poprvé na pódiu sám a bez masky, Nauzea Or-chestra v poloakustickém setu nahradila elektronické podklady a klávesy čistě akustickými nástroji a o Katastru díky neobvyklému spojení kláves a bicích ještě v budoucnu jistě uslyší-me. Různorodost žánrů je pro náš projekt klíčová a doufáme, že příští rok se nám podaří po-sunout se ještě o kousek dál,” vyhlíží optimisticky do budoucna zakladatelka projektu Vero-nika Fischerová z Popmusea.

27.11.2023 11:11:08 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Zprávy

Nominace Cen Anděl Coca-Cola 2023 odhalují letošní favority

Sošky Andělů  (Foto: Zbyněk Surovec)

Po druhém kole hlasování České hudební akademie je rozhodnuto o letošních nominovaných v Cenách Anděl Coca-Col ...celý článekČasopis 08 - sekce

DIVADLO

Divadelní přehlídka Těškovické jaro

Divadelní přehlídka Těškovické jaro

Divadelní přehlídka Těškovické jaro, která se koná již od roku 1956. Zahájení letošního ročníku bude 24. 2. 20 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Akademie MenART otevírá přihlášky

Akademie MenART

Stipendijní akademie MenART, zaměřená na mentoring uměleckého vzdělávání, oznamuje spuštění přihlášek do sedmé celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Michelle Pfeifferová

Věk nevinnosti

Věk nevinnosti
Daniel Day-Lewis a Michelle Pfeifferová v milostném dramatu z konce 19. století, kdy porušen celý článek

další články...